DOLAR 27.1479 %0.00
EURO 29.0073 %0.00
G.ALTIN 1680.291 %0.00
BITCOIN 26575.4573 %-0.08
ETHERIUM 1593.2711 %-0.02
BIST100 8039.18 %0.00
havadurum

Prag vize istiyor mu? Prag için hangi vize gerekli?

Prag, Türk vatandaşlarının ziyaret etmek istediği bir Avrupa şehri. Prag'a seyahat ederken vize gerekiyor mu, hangi evraklar gereklidir ve vize ücretleri ne kadar? Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

343
Prag, Çek Cumhuriyeti'nin başkenti ve en büyük şehridir. Tarihi, kültürel ve doğal güzellikleriyle turistlerin ilgisini çeken Prag'a seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının vize işlemleri hakkında merak ettikleri soruları ve cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Prag Vize İstiyor Mu?

Prag, Schengen bölgesine dahil olan bir şehirdir. Bu nedenle, Prag'a seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları, Schengen vizesi almak zorundadır. Schengen vizesi, 26 Avrupa ülkesine giriş yapmaya imkan veren bir vize türüdür. Schengen vizesi ile 180 gün içerisinde 90 gün kadar süreyle Avrupa'da seyahat edebilirsiniz.
Prag İçin Hangi Vize Gerekli?
Prag için alınabilecek Schengen vize türleri şunlardır:
Prag Turistik Vize: Turistik amaçlı seyahatler için verilen vizedir. 90 güne kadar geçerlidir.

Prag Ticari Vize: Ticari faaliyetlerde bulunmak için verilen vizedir. 90 güne kadar geçerlidir.


Prag Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi: Prag'da yaşayan akraba veya arkadaşları ziyaret etmek için verilen vizedir. 90 güne kadar geçerlidir.

Prag Transit Vize: Prag'ın havaalanından veya limanından transit geçiş yapmak için verilen vizedir. 5 güne kadar geçerlidir.

Prag Öğrenim Vizesi: Prag'da eğitim almak için verilen vizedir. Eğitim süresine göre değişir.


Kültürel-Sportif Amaçlı Vize: Kültürel veya sportif etkinliklere katılmak için verilen vizedir. Etkinlik süresine göre değişir.

Seyahat amacınıza uygun olan vize türünü seçmeniz önemlidir. Aksi takdirde, vize reddi veya iptali ile karşılaşabilirsiniz.
Prag Vize Ücreti Ne Kadar?

Prag için Schengen vize harç ücretleri 80 EUR'dur. Öğrenim vizesi ücretleri değişiklik gösterebilmektedir.


Vize başvurusu yaparken ayrıca vize başvuru merkezi hizmet ücreti ve kargo ücreti de ödenmesi gerekmektedir. Bu ücretler vize türüne ve başvuru merkezine göre değişebilmektedir.

Prag Vizesi Nasıl Alınır?

Prag vizesi almak için gerekli evrakları eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlamak, seyahat planını önceden yapmak ve başvuruyu zamanında yapmak önemlidir. Prag vizesi başvurusu sonucu genellikle 15 gün içinde belli olmaktadır ancak yoğunluk dönemlerinde 30 güne kadar uzayabilmektedir. Bu nedenle seyahat planında aksama olmaması için Prag vize başvurusunun en geç 1 ay, en erken 3 ay öncesinden yapılması gerekmektedir.

Prag vizesi almak için aşağıdaki evraklara ihtiyaç duyulmaktadır:
Pasaport (Prag'dan dönüşten itibaren 3 ay daha geçerli ve 2 sayfası boş)
Schengen Vizesi Başvuru Formu (İngilizce olarak doldurulmalı)
Vize talep dilekçesi
Biyometrik fotoğraf ( 3,5*5,5 ölçülerinde 2 adet )
Kimlik fotokopisi
Banka hesap dökümleri
Varsa finansal durumu gösteren tapu, araç ruhsatı vb. belgeler
Ülkede kalınacak her gün için 50 Euro
Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
Konaklama yeri rezervasyonları
Seyahat bilet veya rezervasyonları (Gidiş- Dönüş)

Yurt dışı seyahat sağlık sigortası (30.000 EUR teminatlı)

18 yaş altı çocuklar yanlarında ebeveynleri olmadan seyahat edecekse; ebeveynlerinden veya yasal vasilerinden alınan noter tasdikli muvaffakatname

Prag vizesi hakkında daha fazla bilgi almak için [Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu] veya [Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği] ile iletişime geçebilirsiniz. Prag'a keyifli bir seyahat dileriz! (Saim Tunçman)
Paylaş