DOLAR 31.406 %0.12
EURO 34.0848 %0.07
G.ALTIN 2100.5804 %-0.02
BITCOIN 63576.9609 %1.24
ETHERIUM 3475.2555 %0.15
havadurum

Pluviofil Nedir? Yağmur Aşığı Olmak Nedir?

Yağmurlu havalarda mutlu olan, yağmurun sesini, kokusunu, ıslaklığını, havasını seven insanlara pluviofil denir. Pluviofil kelimesi, Latince pluvia (yağmur) ve phile (sevgili) kelimelerinin birleşiminden oluşur. Peki pluviofil olmak nasıl bir duygu? Pluviofil insanların özellikleri nelerdir? Pluviofil olmanın faydaları var mıdır? İşte, pluviofil nedir sorusunun cevabı ve pluviofil insanların yaşam tarzı hakkında merak edilenler…

861

Pluviofil, yağmurun yağmasından hoşlanan, yağmurlu havalarda mutlu olan ve yağmur yağdığında huzur bulan kişiye denir. Pluviofil olmanın pek çok faydası vardır. Pluviofil insanlar, yağmurun getirdiği olumlu duygular sayesinde daha mutlu, sağlıklı ve huzurlu bir yaşam sürerler. Pluviofil olmak için, yağmuru sevmek ve yağmurlu havaları fırsata çevirmek gerekir.

Pluviofil insanların özellikleri

Pluviofil insanlar, yağmur yağdığında huzur bulduklarını ifade ederler. Aynı zamanda kapalı havalardan da huzur bulan pluviofiller, kış aylarında daha çok mutlu olurlar. Pluviofil insanlar, güneşli havalar yerine gri gökyüzü ve özellikle yağmurlu havada mutlu olurlar. Yağmurda yürümek, yağmurda oynamak, yağmurun sesini dinlemek, yağmurun kokusunu almak, yağmurun ıslattığı toprağa dokunmak pluviofil insanların en sevdiği şeylerdir. Pluviofil insanlar, yağmurun kendilerine huzur, sakinlik, dinginlik, ferahlık, temizlik, yenilenme gibi duygular verdiğini söylerler.

Pluviofil olmanın faydaları

Pluviofil olmanın pek çok faydası vardır. Pluviofil insanlar, yağmurun getirdiği olumlu duygular sayesinde stres, kaygı, depresyon gibi ruhsal sorunlardan uzak durabilirler. Yağmurun sesi, pluviofil insanlara meditasyon yapma imkanı sağlar. Yağmurun kokusu, pluviofil insanların beyninde endorfin salgılanmasına yardımcı olur. Endorfin, mutluluk hormonu olarak bilinir. Yağmurun ıslaklığı, pluviofil insanların cildini nemlendirir ve cilt sağlığına katkıda bulunur. Yağmurun havası, pluviofil insanların solunum yollarını rahatlatır ve alerji riskini azaltır. Yağmurun toprağı, pluviofil insanların bağışıklık sistemini güçlendirir. Yağmurun ıslattığı toprakta bulunan mikroplar, pluviofil insanların vücuduna girerek doğal bir aşı etkisi yaratır.

Pluviofil olmak için ne yapmalı?

Pluviofil olmak için, yağmuru sevmek ve yağmurlu havaları fırsata çevirmek gerekir. Yağmur yağdığında evde kalmak yerine, yağmurun tadını çıkarmak için dışarı çıkmak, yağmurda yürümek, yağmurda oynamak, yağmurda fotoğraf çekmek, yağmurda bisiklete binmek, yağmurda piknik yapmak gibi aktiviteler yapmak pluviofil olmaya yardımcı olabilir. Yağmur yağdığında evde kalmak isteyenler ise, yağmurun sesini dinlemek, yağmurun kokusunu almak, yağmurun ıslattığı toprağa dokunmak, yağmur temalı kitaplar okumak, yağmur temalı filmler izlemek, yağmur temalı müzikler dinlemek gibi şeyler yapabilirler. Pluviofil olmak için, yağmuru bir dost olarak görmek ve yağmurlu havaları sevmek yeterlidir.

(Haber Merkezi)

Paylaş