havadurum

Özel Halk Otobüsleri 65 Yaş Üstü Yolcu Taşıma Kararı! 65 Yaş Üstü Ücretsiz Ulaşım Kalktı mı?

Özel Halk Otobüsleri Birliği, 65 yaş üstü yolcu taşıma kararını açıkladı. Buna göre, özel halk otobüsleri, her ayın sadece 1’i ile 4’ü arasında 65 yaş üstü yolcuları ücretsiz taşıyacak. Diğer günlerde ise 65 yaş üstü yolcuların kamu araçlarını veya alternatif toplu taşıma araçlarını kullanmaları istenecek. İşte özel halk otobüsleri 65 yaş üstü yolcu taşıma kararı ile ilgili tüm detaylar.

2013

Özel halk otobüsleri, akaryakıt fiyatlarındaki artış nedeniyle 65 yaş üstü yolcuların ücretsiz ulaşım hakkına sınırlama getirdi. Buna göre, özel halk otobüsleri, her ayın sadece 1’i ile 4’ü arasında 65 yaş üstü yolcuları ücretsiz taşıyacak. Diğer günlerde ise 65 yaş üstü yolcuların kamu araçlarını veya alternatif toplu taşıma araçlarını kullanmaları istenecek. İşte özel halk otobüsleri 65 yaş üstü yolcu taşıma kararı ile ilgili tüm ayrıntılar ve tepkiler.

Özel Halk Otobüsleri Birliği’nden 65 Yaş Üstü Yolcu Taşıma Kararı

Özel Halk Otobüsleri Birliği (TÖHOB), akaryakıt fiyatlarındaki artış nedeniyle 65 yaş üstü yolcuların ücretsiz ulaşım hakkına ilişkin bir karar aldı. TÖHOB Başkanı Ercan Soydaş, yaptığı açıklamada, Türkiye genelindeki tüm özel halk otobüslerinin yalnızca her ayın 1’i ile 4’ü arasında 65 yaş üstü yolcuları ücretsiz taşıyacağını bildirdi.

Soydaş, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın özel halk otobüslerine olan desteğinin sadece iki günlük maliyetlerini karşıladığını belirterek, “Bakanlığın verdiği iki günlük taşıma, gelir desteği olan taşımayı yapalım, iki gün de biz fedakarlık yapalım” dedi. Soydaş, ayın geri kalan kısmında ise 65 yaş üstü yolcuların kamu araçlarını veya alternatif toplu taşıma araçlarını tercih etmelerini rica ettiklerini söyledi.

Özel Halk Otobüsleri Hangi Günler Ücretsiz Olacak?

Özel halk otobüsleri, her ayın sadece 1’i ile 4’ü arasında 65 yaş üstü yolcuları ücretsiz taşıyacak. Bu günler dışında ise özel halk otobüsleri, 65 yaş üstü yolculara normal tarifeden bilet kesecek. Bu karar, tüm Türkiye’deki özel halk otobüslerini kapsayacak.

Özel Halk Otobüsleri Neden Bu Kararı Aldı?

Özel halk otobüsleri esnafı, akaryakıt fiyatlarındaki artış nedeniyle maliyetlerinin yüksek olduğunu ve belediyelerin kendilerine yeterli desteği vermediğini iddia ediyor. Özel halk otobüsleri esnafı, toplu taşıma araçlarını ücretsiz veya indirimli kullanan kişiler ile ilgili Ankara Ticaret Odası’nda bir toplantı yaptı. Toplantıda, içlerinde 65 yaş üstü vatandaşların da olduğu ücretsiz taşıma hakkı olan 18 farklı grup hakkında karar alındı.

Özel halk otobüsleri esnafının bu kararı tepkilere neden oldu. Bazı vatandaşlar, bu kararın anayasaya aykırı olduğunu ve ayrımcılık yaptığını savundu. Bazı vatandaşlar ise özel halk otobüslerinin zaten kalitesiz ve pahalı olduğunu ve bu kararla birlikte daha da tercih edilmeyeceğini ifade etti.

(Haber Merkezi)

Paylaş