DOLAR 28.9236 %0.01
EURO 31.3293 %-0.49
G.ALTIN 1883.9866 %-2.09
BITCOIN 41903.94 %5.87
ETHERIUM 2227.4374 %2.71
BIST100 8087.24 %-0.01
havadurum

Özdağ ve 'Cübbeli Ahmet' tartışması gündemdeki yerini aldı

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ve İsmailağa Cemaati'nin önde gelen ismi Ahmet Mahmut Ünlü'nün tartışması sosyal medyada gündem oldu.

1611

Ümit Özdağ ile 'Cübbeli Ahmet' arasında 'zengin-fakir' tartışmasıyla  'cennete girme' tartışması çıktı. Tartışmanın sonucunda 'Cübbeli Ahmet', Özdağ için, "Cennete girmen söz konusu değil" dedi. Cübbeli Ahmet’in “Fakir 500 sene evvel cennete giriyor, zekatını veren zengin sabreden fakirden 500 sene sonra cennete giriyor. İkisi de cenneti hak etmiş, ama 500 sene evvel cennete girmek ne demek ya?" dediği video gündem oldu. Bunun üzerine Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ “Ahmet Hoca, senin 500 sene cennetin kapısında beklemeni hiç istemem. Servetini fakirlere dağıt ve 500 sene erken cennete gir. Bir de sorayım, zengin şeyhler fakir müritlerinden 500 sene sonra mi cennete girecekler?” yanıtını verdi.

Tartışma zamanla büyüdü

Ümit Özdağ’ın tweetini alıntılamasının ardından bu kez Cübbeli Ahmet, Özdağ'ı alıntıladı. Sosyal medyada Özdağ'ı alıntılayan Cübbeli Ahmet, "Ey Ümit Özdağ! Benim babam 80 yılında Türkiye’nin demirinin yüzde 80’ini elinde bulunduracak derecede zengin idi. Ok Çivi markası hala birçoklarının hafızasında kazılıdır. 80 senesinde 15 yaşımdayken 80 model Mercedes’le özel şoförüm beni camilerde sohbete taşırdı" ifadelerine yer verdi.

Zengin bir aileden geldiğini ifade ederek 28 Şubat’a atıfta bulanan Cübbeli Ahmet “Ama 28 Şubat cuntasının marifetiyle babam iflas ettirildi. Ben de hapislere atıldım. Ama şu anda zenginlikten nasibim yoktur. Yıllardır telif ücretlerimle babamın borçlarını ödemek ve hacizlerini kaldırmakla uğraştım. Şu anda yüzden fazla matbu eserim bulunmaktadır. Dolayısıyla ben diğer bazı hocaların aksine bu işe zengin başladım nisbi olarak fakir bitirdim. Benim şu anda zengin olduğuma dair elinde ne belge varsa çıkar görelim. İslamiyet'e göre herkes kendi mülkiyetinde olana göre zekat vermektedir” ifadelerini kullandı.

“Seni de cennete girmeye davet ediyorum”

Mal varlığı beyanının ardından Özdağ'a verdiği yanıtta "Mossad" ve "derin devlet" üzerinden cevap veren Cübbeli Ahmet,  "Ama senin Mossad’la görüşen biri olman hasebiyle dünya derin devletiyle ilişkilerinden dolayı neler kazandığın kimsenin malumu değildir. Kur’an şerîatına inanmıyorsan zaten cennete girmen söz konusu da değildir. Ben faraza zengin olsam da yine cennete girme ümidim var. Seni de Kur’an şerîatına inanarak cennete girmeye davet ediyorum. Amelin olmasa da bu hususta sadece iman dahî gecikmeli de olsa cennete girmene yeter!” dedi.

(Erhan Taylan)

Paylaş