havadurum

Osnabrück ve Çanakkale'den öğrenciler Altın Yıllar'da bir araya geldi

Altın Yıllar Yaşam Merkezi, farklı kuşakları bir araya getiren özel bir etkinlik düzenledi. "Kuşaklar Dansta Buluşuyor" etkinliğinde, kardeş ülke Osnabrück ile Çanakkaleli öğrenciler buluştu.

429

Altın Yıllar Yaşam Merkezi tarafından 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları kapsamında “Kuşaklar Dansta Buluşuyor” etkinliği düzenlendi. Altın Yıllar Yaşam Merkezinde düzenlenen etkinliğe, Belediye Başkanı Muharrem Erkek, eşi Özen Algönül Erkek, Belediye Meclis Üyeleri, Osnabrück'ten gelen stajyer öğrenciler, Avukat İbrahim Mutlu Anadolu Lisesi öğrencileri, merkez katılımcıları ve eğitmenleri katılım sağladı. Açılış konuşmaları ile başlayan etkinlikte ilk olarak Başkan Erkek'e Osnabrück Belediyesi tarafından Çanakkale'yi gezmesi için verilen “Barış Güvercini” heykeli, Altın Yıllar Yaşam Merkezi'ne teslim edildi.

Etkinlikte söz alan Belediye Başkanı Erkek; “Dün Osnabrück'ten döndük. Biliyorsunuz Osnabrück de Çanakkale gibi barışın kenti olarak biliniyor. Dünya tarihinin en anlamlı barış mesajını Mustafa Kemal Atatürk vermiş. Bu cephede Mehmetçik ile koyun koyuna yatan tüm yabancı askerleri evladı olarak kabul eden o barış mesajı, Çanakkale'nin barışın kenti olmasında çok önemli oldu” diye konuştu.

“O güvercin Çanakkale’de dolaşacak”

Altın Yıllar Yaşam Merkezi'nde kıdemli kentlilerin keyifli zaman geçirmesinin önemli olduğunun altını çizen Başkan Erkek; “Altın Yıllar'da değerli büyüklerimizin iyi ve nitelikli vakit geçiriyor olmaları, birlikte güzel şeyler üretmeleri bizleri de çok mutlu ediyor. Biraz önce merkezimize teslim ettiğimiz Barış Güvercini'ni Osnabrück'te öğrencilerden teslim aldık ve Çanakkale'ye getirdik. O güvercin Çanakkale'de dolaşacak. Şehitliklere, Troia'ya gidecek. Kordonda dolaşacak ve fotoğraflar çekilecek. Çanakkale'yi gezdikten sonra tekrar Osnabrück'e geri dönecek” ifadelerini kullandı.

“Her zaman önce insan diyoruz”

Dünyada barış ve kardeşliklerin sağlanabilmesi için kardeş kent ilişkilerinin önemli olduğunu belirten Erkek; “Dünyamız çok zor günler geçiriyor. Birçok yerde savaşlar ve acılar var. Böyle dönemlerde de kardeş kent ilişkileri barış ve kardeşlik için çok büyük bir önem arz ediyor. Çünkü bizler farklı dillerin, dinlerin ve kimliklerin zenginlik olduğunu iyi biliyoruz. Demokrasinin öznesi de aslında insandır. Biz de bu bilinç ile her zaman önce insan diyoruz” sözlerine yer verdi.

“Atatürk’ün izinde yürümeye devam edeceğiz”

Kardeş Kent Osnabrück'ten gelen stajyer öğrencileri 19 Mayıs haftasında Çanakkale'de ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyduğunu da belirten Erkek; “19 Mayıs olması nedeni ile çok anlamlı bir etkinlikte bir araya geldik. Osnabrück'ten gelen stajyer öğrencilerimiz de güzel bir haftaya denk geldiler. Bizim değişmez önderimiz, Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs'ı doğum günü olarak kabul eder. Aynı zamanda da 19 Mayıs'ı gençlere emanet etmiştir. Evet Atatürk'ün dediği gibi Cumhuriyetimiz gençlerin omuzlarında yükselecek. Bizler de aklın ve bilimin ışığında, Atatürk'ün izinde yürümeye devam edeceğiz” dedi.

Konuşmaların ardından Altın Yıllar Yaşam Merkezi katılımcıları tarafından yapılan yağlı boya tablo Başkan Erkek'e takdim edilirken, etkinlik müzik eşliğinde merkez katılımcılarının gençler ile birlikte yaptıkları danslar ile son buldu.

(ESRA GÜLLER)
Paylaş