DOLAR 28.9298 %0.10
EURO 31.2222 %-0.18
G.ALTIN 1883.6065 %0.47
BITCOIN 43996.86 %0.52
ETHERIUM 2267.1728 %0.09
BIST100 7855.06 %0.11
havadurum

"Ormanlar maden şirketlerine peşkeş çekilir"

Çanakkale'de meydana gelen orman yangınına ilişkin Türkiye Komünist Partisi Çanakkale İl Örgütü tarafından açıklama gerçekleştirildi.

129
TKP Çanakkale İl Örgütü tarafından, Çanakkale'yi derinden etkileyen yangın felaketinin ardından, konunun takipçisi olacaklarını belirtilerek; "Çözüm madencilik ve inşaat sektörü gibi temel sektörlerde devletleştirme ile birlikte ormanlarımızın bakımı, korunması ve işletmesinin, toplumun tümünün çıkarları doğrultusunda, devlet tarafından yapılmasındadır. Acil olarak yapılması gereken, Valilik ve Bakanlık tarafından yangından etkilenen tüm yurttaşlarımızın sağlık, barınma, beslenme gibi ihtiyaçlarının tamamının en hızlı ve nitelikli şekilde karşılanmasıdır" diye belirtildi.

"Bu düzende orman arazilerinin rant için yakılmasına, yok edilmesine göz yumulur"


Türkiye Komünist Partisi Çanakkale İl Örgütü tarafındn, 22 Ağustos'ta Çanakkale'de yaşanan ve birçok vatandaşın mal kaybı yaşamasına sebep olan yangına ilişkin açıklamalarda bulunularak; " "İlimizde çıkan orman yangınında binlerce hektar orman ve tarım arazisi yandı, onlarca köy boşaltıldı, yurttaşlarımız evlerini, geçim kaynaklarını, hayvanlarımız canlarını kaybetti. Yangın il merkezindeki yurttaşlarımızı tehdit eder hale geldi. Yapılan açıklamalar daha önceki 'doğal afetlerde' yapılanlarla benzer. Yangını başlatan dikkatsizlik, büyüten çok şiddetli rüzgar, olağan dışı sıcaklar. Neden hem ormanların korunmasına hem de çıkabilecek yangınların çok erken aşamada tespit edilmesine dönük bir izleme, gözetleme sistemi yok? Neden yangınla mücadele için gerekli araç, makine parkı ve personel yok? Neden yangınla mücadele için devletin, toplumun olanaklarını en yaygın ve verimli şekilde harekete geçirecek bir planlama yapılmıyor? Benzer soruları farklı doğal olaylar ve yaşamın başka alanları için de sormak mümkün. Bu düzen halkımızın, emekçilerin yaşamlarını korumak, iyileştirmek, onları mutlu etmek için değil; zenginler, patronlar daha da zenginleşsin diye işliyor sadece. Bu düzende orman arazilerinin rant için yakılmasına, yok edilmesine göz yumulur, ormanlar maden şirketlerine peşkeş çekilir. Devletin orman yangınlarıyla mücadeleye dönük örgütlenmesi tasfiye edilir, yangınla mücadele uçakları çürümeye bırakılır ki patronlara yeni kazanç kapıları açılsın" ifadelerine yer verildi.

"Çanakkale İl Büromuza ya da Kepez Semt Evimize ulaşabilir"

Çözüm önerilerini sunulup, yanan alanların rant projelerine dönüşmemesinin takipçisi olunacağı ve yangında zarar gören vatandaşların, örgüte ulaşabilecekleri belirtilerek; "Çözüm madencilik ve inşaat sektörü gibi temel sektörlerde devletleştirme ile birlikte ormanlarımızın bakımı, korunması ve işletmesinin, toplumun tümünün çıkarları doğrultusunda, devlet tarafından yapılmasındadır. Acil olarak yapılması gereken, Valilik ve Bakanlık tarafından yangından etkilenen tüm yurttaşlarımızın sağlık, barınma, beslenme gibi ihtiyaçlarının tamamının en hızlı ve nitelikli şekilde karşılanmasıdır. Yurttaşlarımızın maddi zararları hızla ve karşılıksız telafi edilmelidir. Yanan alanların rant projelerine dönüşmemesinin, yeniden orman ve tarım arazisi olarak kazanılmasının takipçisi olacağız. Türkiye Komünist Partisi Çanakkale İl Örgütü olarak yurttaşlarımıza geçmiş olsun diyoruz. Yangında zarar gören tüm yurttaşlarımız dayanışma için Çanakkale İl Büromuza ya da Kepez Semt Evimize ulaşabilir" diye belirtildi.
(Dilan Kaynak)
Paylaş