G.ALTIN 2030.0305 %-0.12
BITCOIN 54572.8407 %5.47
ETHERIUM 3181.6818 %2.68
DOLAR 31.123 %0.17
EURO 33.8008 %0.36
havadurum

Orman yangınlarında zarar gören arıcıya can suyu!

Çanakkale Belediyesi Yerel Kalkınma Birimi, 2023 yılında kentimizi etkileyen orman yangınları sonrasında zarar gören arıcılara yönelik "Temel Petek Desteği" projesini başarıyla hayata geçirdi.

1700

Çanakkale Belediyesi Yerel Kalkınma Birimi, 2023 yılında kentimizi etkileyen orman yangınları sonrasında zarar gören arıcılara yönelik hazırladığı "Temel Petek Desteği" projesini başarıyla hayata geçirdi.

Çanakkale Belediyesi Yerel Kalkınma Birimi'nin Arıcılara Destek Projesi

Proje kapsamında Tohum Sandığı'nda düzenlenen programa, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Belediye Başkan Yardımcısı M. İrfan Mutluay, Çanakkale İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Cahit İleri, Çanakkale Belediyesi Park Bahçeler Müdürü Mustafa Ömür İstek, köy muhtarları, Yerel Kalkınma Birimi personeli ve arı yetiştiricileri katıldı.

Zarar Tespitinden Projeye Geçiş

Orman yangınlarından etkilenen köylerde yapılan ziyaretlerde gerçekleştirilen değerlendirmeler sonucunda, bal üretiminin gerçekleştiği meraların ve kovanların zarar gördüğü belirlendi. Temel Petek Desteği projesi için Tohum Sandığında düzenlenen programa Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Belediye Başkan Yardımcısı M. İrfan Mutluay, Çanakkale İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Cahit İleri, Çanakkale Belediyesi Park Bahçeler Müdürü Mustafa Ömür İstek, köy muhtarları, Yerel Kalkınma Birimi personeli ve arı yetiştiricileri katıldı.

Temel Petek Desteği Projesi Detayları

Bu durumu göz önünde bulundurarak, öncelikle orman yangınlarından zarar gören arıcıları destekleme amacı güden "Temel Petek Desteği" projesi, yerel üretimi teşvik etme hedefiyle Arıcılar Birliği'nden 700 kg petek alımını içermekte.

81 Proje 700 Kilo Bal Desteği!

Toplamda 81 başvuru proje kapsamında değerlendirilerek kabul edildi. Proje, 2023 yılında yaşanan orman yangınlarının olumsuz etkilerini en aza indirmek ve bölgedeki arıcılara ekonomik destek sağlamak amacıyla önemli bir adım atıldığını gösteriyor. 2023 yılında bölgemizde yaşanan orman yangınları sonrası, yangından etkilenen Kayadere, Aşağı Okcular, Mareşal Fevzi Çakmak, Kızılkeçili, Yapıldak, Yağcılar, Kurşunlu, Kemel, Kalabaklı, Kurşunlu, Ulupınar, Belen, Yukarı Okçular, Saraycık köyleri ziyaret edildi. Gerçekleştirilen ziyaretlerde yapılan değerlendirmelerde; bölgemizde büyük bir katma değere sahip olan bal üretiminin sağlandığı meraların ve kovanların zarar gördüğü tespit edilerek, öncelikle orman yangınlarından zarar gören arıcılar başta olmak üzere tüm bölge arıcılarına destek olma amacı ile hazırlanan “Temel Petek Desteği” projesi kapsamında, yerel üretimi desteklemek amacı ile Arıcılar Birliği'nden 700 kg petek alımı yapıldı.

“Arı Doğal Bir Eczane”

Temel Petek Desteği Projesinin töreninde ilk olarak bir konuşma yapan Çanakkale İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Cahit İleri, “Arı doğal bir eczane. Bal ve diğer arı ürünleri, doğal bir ilaç. Arı hepimizin dostu, çiftçiye de çok destek olan, ücretsiz bir işçidir. Arıları muhafaza etmemiz lazım. Arılar biterse bir süre sonra yaşam da bitiyor. Bölgemizde geçtiğimiz yaz beklemediğimiz sıkıntılar yaşadık. 500 tane arılı kovan ve 300 boş kovan yandı. Bu çerçevede Çanakkale Belediyesi de arıcılara balmumu desteği planlamış. Bu çok yerinde ve güzel bir destek. Balmumu balın oluşumuna değer katan çok önemli bir şey. Bir kilo balmumu yapan bir arı, 22 kilo bal kaybediyor. Biz bu balmumlarını kovanlara temel petek olarak koyduğumuz zaman, arının bal yapımına destek vereceğiz. Kovanda bir kilo balmumu demek, 22 kilo bal demek. Bu, bal üretimine de büyük bir destek. Arıcılara büyük bir destek. Gerçekten bu projenin düşünülmesi çok yerinde” diyerek, projeye katkı sunanlara teşekkürlerini iletti.

Tarımsal Desteklemelere Hız Kesmeden Devam

Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı İrfan Mutluay da kentin tarımsal ve üretim alanındaki faaliyetlerine destek verilmesi amacıyla kurulan Çanakkale Belediyesi Yerel Kalkınma Biriminin kurulduğunu ifade etti. Yerel Kalkınma Birimi’nin üç ana başlık altında toplandığını belirten Mutluay, “Bu görevlerden ilki üretim. Çanakkale Belediyesi büyükşehir olmamasına rağmen, kent içinde tarıma elverişli arazileri vardı. Bu arazileri değerlendirmeye başladık. 2017 yılından itibaren Tohum Sandığı kurulmuştu. Atalık tohumlarımızı korumak, yaygınlaştırmak ve Türkiye'nin her tarafına bu tohumları ileterek genetik mirasa sahip çıkmak istiyorduk. Bu çalışmalarımızı oldukça geliştirdik. İyi tarım sertifikalı üretimler yaptık. Çitçimize önemli destekler sunduk; ücretsiz toprak analizi gibi, bu yıl başladığımız zeytinyağı analizi gibi. Projeler hazırladık; Üretimi Uçuruyoruz projesi hazırladık, Dijital Yüz Projesi hazırladık. Hem turizm hem tarım olarak kentin vizyonuna uygun projeler, Çanakkale kentine de kırsalına da temas edecek işler yapmaya başladık” dedi.

“14 Köy Yangından Olumsuz Etkilendi”

Mutluay Yerel Kalkınma Birimi’nin diğer ana başlıklarına dair ise, “İkinci ana başlığımız; üretimin, üreticinin ve kooperatiflerin, üretici birliklerinin desteklenmesi, üçüncü başlığımız da coğrafi işaret, markalaşma ve pazarlamaya yönelik çalışmalar yapmaktı. Çok acı olaylar yaşandı geçtiğimiz yaz, 14 köy bundan olumsuz olarak etkilendi. Sadece ormanlar yanmadı. Tarımsal üretimimiz etkilendi, hayvan işletmelerimiz yandı, kovanlarımız yandı ve ciddi bir zararla karşı karşıya kaldık” dedi. Mutluay, bu zararların giderilmesi adına çalışmalar yürütüldüğünü belirterek, bundan sonraki süreçte ortak çalışma ve projelerin süreceğini kaydetti.

“Tarım Olmazsa Hayat Olmaz”

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise, “Tarım olmazsa hayat olmaz. Topraktan elde edilen ürünler, canlı yaşamının sürdürülebilirliğini sağlamaktadır. Bu doğrultuda arıcılığın önemi daha üst düzeydedir. Arı yoksa üretim de yoktur. Arının ürettiği bal insan sağlığı için de muazzam bir kaynaktır. Çanakkale bu anlamda arı üreticileri için muazzam bir mera” dedi.

“Çanakkale Arı Yetiştiricileri İçin Muazzam Bir Mera”

Arı Yetiştiricileri Birliğinin de çok önemli çalışmalar ortaya koyduğunu belirten Başkan Gökhan, geçtiğimiz yaz yaşanan orman yangınlarında özellikle köylerde büyük kayıplar yaşandığını belirterek, köylerin desteklenmesi gerektiğinin altını çizdi. Yem, saman yardımları gibi dayanışma ile pek çok desteğin verildiğini belirten Başkan Gökhan, son olarak Temel Petek Desteği projesinin hazırlandığını belirterek, projeye katkı sunan Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Çanakkale İli Arı Yetiştiricileri Birliği ve Merkez Bal Üreticileri Birliği'ne de teşekkürlerini iletti. Yapılan konuşmaların ardından, temel petekler arı yetiştiricilerine takdim edildi. Arı yetiştiricileri desteklemelerden dolayı Çanakkale Belediyesine teşekkürlerini iletirken, davetliler son olarak Tohum Sandığını gezerek faaliyetlere ilişkin bilgiler aldı.

(DAMLA YELTEKİN)
Paylaş