DOLAR 27.3861 %0.00
EURO 29.0664 %0.00
G.ALTIN 1627.647 %0.00
BITCOIN 26939.7645 %0.14
ETHERIUM 1674.7251 %0.45
BIST100 8334.94 %0.00
havadurum

Olası İstanbul depremine karşı 2. restorasyon başlatılacak

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, olası İstanbul depremine karşı 2. restorasyon çalışmaları başlatılacağını açıkladı.

684
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Ayasofya'da olası İstanbul depremine karşı 2. restorasyon çalışmaları başlatılacağını açıkladı. Ayasofya'nın cami olarak ibadete açılmasından bu yana 21 milyona yakın ziyaretçiyi ağırladığına işaret eden Ersoy, Ayasofya ile ilgili geniş kapsamlı bir bilim kurulunun oluşturulduğunu söyledi.

"Bozulan kısımları onarıp tekrar minareyi yerine yerleştireceğiz"
Kurulda mimar Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, Prof. Dr. Can Binan, Prof. Dr. Suphi Saatçi, Prof. Dr. Mustafa Erdik, Prof. Dr. Asnu Bilban Yalçın, Doç. Dr. Ahmet Güleç, Doç. Dr. Hasan Fırat Diker, Dr. Mehmet Selim Ökten ve İhsan Sarı'nın da yer aldığını aktaran Ersoy, şunları kaydetti: "Bilim kurulunun yaptığı çalışmalar neticelenmeye başladı. Özellikle statikle ilgili çalışmalar tamamlandıkça depreme karşı güçlendirmeyle ilgili ikinci restorasyon aşamasına geçiliyor. Öncelikli olarak dış cephede kurum onaylı restorasyon projeleri doğrultusunda beton harç temizliği yapılacak. Daha sonra özellikle kubbelerde eskiyen kurşun yüzler kaldırılacak. Kurşunun altındaki kubbedeki çatlakların onarımıyla ilgili çalışma yapılacak. Sonra tekrar kurşun örtü onarılarak yerine monte edilecek. Önemli bir çalışma da minarelerde gerçekleştirilecek. Bilim kurulumuzun önerileri dahilinde minarelerden ilki sökülmeye başlanacak. 2. Bayezid minaresinde bir söküm çalışması yapılacak. Kontrollü bir şekilde sökeceğiz. Bozulan kısımları onarıp tekrar minareyi yerine yerleştireceğiz. Diğer minarelerde de şu anda bilim kurulumuzun özellikle statikle ilgili çalışmaları devam ediyor. Gerek görüldüğü takdirde onlar da aşamalı bir şekilde sökülüp, onarılıp olası bir İstanbul depremine karşı yerine sağlamlaştırılarak, güçlendirilerek tekrar konulacak. Bütün bu restorasyon çalışmaları sırasında Ayasofya ziyarete ve ibadete kapatılmayacak, açık olacak."

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Kız Kulesi restorasyonunda olduğu gibi yapılacak işlemleri ve bilim kurulunun aldığı kararların, raporları bu haftadan itibaren "ayasofyacami.gov.tr" adresinden düzenli şekilde yayınlanacağını belirtti.

"Gevşemiş olan taşlar güçlendirilerek yerine tekrar sağlam bir şekilde monte edilecek"
Gelecek ay Galata Kulesi'nde de çevre güvenliği sağlanarak, geçici vinç sistemleriyle dış cephedeki düzenlemelerin tekrar elden geçirileceğini kaydeden Ersoy, "Gevşemiş olan taşlar güçlendirilerek yerine tekrar sağlam bir şekilde monte edilecek. Eylül itibarıyla Ebabil kuşlarının buradaki konaklama dönemi bitip, göçe başladıktan sonra özellikle kulenin külahında daha önce yapılamayan çalışma gerçekleştirilecek. Külah kısmi olarak sökülecek, altındaki yapı onarılacak ve tekrar kurşun külah tamir edilerek, yerine takılarak geçen sefer yarım kalan, ertelenmiş olan tadilat kısmını bu şekilde tamamlamış olacağız." dedi.

Ersoy, Galata Kulesi'nde müze konseptinden sonra ziyaretçi rekoru kırıldığını vurgulayarak, "Her geçen gün ziyaretçi sayısı artıyor. Restorasyondan sonra şu ana kadar 2,5 milyona yakın ziyaretçiyle Türkiye'de Topkapı Sarayı'ndan sonra en fazla ziyaretçi alan tarihi merkez haline geldi." şeklinde konuştu.
(AA)
Paylaş