havadurum

Öğrenciler, konuklara Yunanistan’ı anlattı

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nin konukları Ali Haydar Önder Anadolu Lisesi öğrencileri oldu.

360
Comenius Projesi kapsamında Yunanistan’ı ziyaret eden Berfin Demir, Deniz Eren, Elif Balcı, Hakan Metehan Yarma, “Gençlerin Tanıtımında Yunanistan’da Çanakkale” isimli sohbette deneyimlerini paylaştılar.
 
Sohbetlerine Yunanistan’ın fiziki ve siyasi konumuna dair bilgileri paylaşarak başlayan öğrenciler, misafir oldukları ailelerdeki sosyal yapıları da aktardı. Kriz döneminde olan Yunanistan’da halkın kendilerine çok kibar ve cana yakın davrandıklarını söyleyen öğrenciler, Türk yemekleri ile Yunan yemeklerinin benzerliğini de dile getirirken, Yunanlıların yemeklerden sonra Türk kahvesi geleneği olduğuna değindiler.
 
Gezileri sırasında Epal Galastiou Okulu’nu ziyaret ettiklerini, kendi okullarının bu okulun yanında oldukça küçük kaldığını kaydeden öğrenciler, ziyaret ettikleri okulda öğrenci öğretmen ilişkisinin rahatlığı konusunda ise şaşkınlıklarını gizleyemedi. Program gereği mimari miras üzerinden devam eden proje kapsamında ziyaret ettikleri kentin önemli yapılarını da gezen öğrenciler, Donysius the Areopagite, Atina Parlamento binası, Mycenae, Athens Üniversitesi, Numismatic Müzesi, Philopappos, Atina Ulusal Kütüphanesi, Acropolis of Athens, Propylon,Parthenon Tapınağı, Erekhtheion, Acropolis Müzesi, Plaka mahallesi, Monastiraki mahallesini, Nafplion, Syntgama Meydanını ziyaret ettiklerini söylerken bu ziyaretler esnasında çektikleri fotoğrafları da sunumlarında paylaştılar.
 
Gezileri sırasında ziyaret ettikleri kentin Çanakkale’den oldukça büyük olmasına rağmen Çanakkale kenti ile benzer yönleri olduğuna değinen öğrenciler, konukların Yunanistan ile ilgili sorularına verdikleri yanıtların ardından Atina Parlamento binasında 100 yıllık geleneğin devamı olan Evzon askerlerinin tuttukları nöbetin ve nöbet değişimlerinin yer aldığı bir video da paylaştı. Sohbet sona ererken Okul Müdürü Sayın Erdal Doğancı, önümüzdeki sene yeni projelerle uluslararası ilişkilerin devam etmesini planladıklarını ve bundan sonraki süreçte de Kent Müzesi aracılığı ile olan paylaşımlarının devam etmesi temennisini dile getirdi.
 
Öte yandan Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 23 Mayıs 2012 Çarşamba saat 18.00’de ÇEKÜL Vakfı Uzmanlarından Mimar Alp Arısoy tarafından “Kent Müzeleri, Kent Kimliği ve Kültür Turizmi” isimli konferans gerçekleştirilecek.
Paylaş