havadurum

Ödüllü filmler açık havada izlendi

Ayvalık Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen ve 9 gün süren Açık Hava Film Gecelerinde ödüllü filmler 2 binden fazla izleyiciyle buluştu.

1583

Ayvalık Belediyesi ev sahipliğinde Seyir Derneği tarafından ve bir kahve firması sponsorluğunda düzenlenen Ayvalık Açık Hava Film Geceleri 9 gün boyunca 2000’den fazla izleyiciyi ağırladı. Ayvalık Belediyesi Tarihi Hizmet Binası’nın denize nazır bahçesinde gerçekleşen gösterimlerde ödüllü filmler beyazperdedeydi.

Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen Ayvalık Uluslararası Film Festivali’nin bir kültür sanat şöleni olarak Türkiye’deki önemli festivaller arasında yer aldığını söyleyen Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, “Böylesi önemli ve uluslararası bir festivalle kentimizin sinema kültürüne, sinema izleyicisine böyle bir ambiyansta Açıkhava Film Geceleri ile ev sahipliği yaptığımız için mutluyuz. Bu vesileyle Ayvalık’ın sinema tarihine, 1924 yılında Kurtuluş Savaşı’ndan dönen 3 Ayvalıklı arkadaşın kurduğu ilk filmi gösteren Azim Sineması’na, Eski Gümrük bölgesindeki Sinemalar Caddesi’ne, Ferah, Şehir, Kulüp, Yalı Sinemaları’na, Gezici Açık hava sinemaları gibi Ayvalık Belediyesi’nin Tarihi Hizmet Binası’nın bahçesi de denize nazır çok güzel bir syir zevki sunuyor tüm izleyicilere” şeklinde konuştu.

Açık Hava Film Geceleri kapsamında Christopher Nolan imzalı Oppenheimer; David Pujol yönetmenliğindeki Dali’yi Beklerken / Waiting For Dali; Hayao Miyazaki'nin Oscar ödüllü filmi Çocuk ve Balıkçıl / The Boy and the Heron; Nuri Bilge Ceylan’ın Merve Dizdar'a Cannes Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandıran filmi Kuru Otlar Üstüne; Jonathan Glazer’ın Cannes’da Jüri Büyük Ödülü dâhil 4 ödül kazanan, Oscar töreninde de En İyi Uluslararası Film ve En İyi Ses ödüllerinin sahibi olan filmi İlgi Alanı / The Zone of Interest; Zeki Demirkubuz’un yedi yıl aradan sonra çektiği yeni filmi Hayat; Yorgos Lanthimos’un başroldeki Emma Stone’un Oscar dâhil pek çok ödüle layık görülen performansıyla çok konuşulan filmi Zavallılar / Poor Things; İlker Çatak’ın bu yıl Almanya’yı Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ı için temsil eden filmi Öğretmenler Odası / The Teacher’s Lounge izleyicilerle buluştu.

Ayvalık Uluslararası Film Festivali için hazırlıklar tüm hızıyla sürüyor

Kültür için Alan tarafından desteklenen Seyir Derneği’nin düzenlediği Ayvalık Uluslararası Film Festivali için çalışmalar başladı. 17-22 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek festivalde merakla beklenen filmler izleyiciyle buluşacak.

Geçen yıl ilk kez düzenlenen Seyir Çocuk Günü, paneller ve film sonrası söyleşiler için hazırlıkların devam ettiği festivalde Genç Sinema programına başvurular da devam ediyor. Türkiye’nin dört bir yanından gelecek öğrencileri üçüncü kez Ayvalık’ta ağırlayacak Genç Sinema programı için başvurular 30 Haziran’a kadar www.ayvalikff.org adresindeki form üzerinden yapılabilir.

(HADİYE AYŞE İRİM)
Paylaş