DOLAR 31.3882 %0.00
EURO 34.0709 %0.00
G.ALTIN 2100.9803 %0.00
BITCOIN 62112.0509 %-1.47
ETHERIUM 3431.025 %-0.52
havadurum

Obezite Çocuk Sağlığını Tehdit Ediyor: Uzman Uyarıları ve Çözüm Önerileri

Türkiye genelinde obezite artış gösteriyor! ÇOMÜ Hastanesi uzmanları, çocuk obezitesinin yaygın nedenlerini sıralayarak uyarılarda bulundu.

579

Türkiye'de obezite oranları hızla yükselirken, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Hastanesi Çocuk Nefrolojisi ve Romatoloji Yandal Uzmanı Prof. Dr. Selçuk Yüksel, obezitenin çocuk sağlığı üzerindeki tehditlerine dikkat çekiyor. Sedanter yaşam tarzı ve yüksek kalorili beslenmenin obeziteyi artırdığını belirten Dr. Yüksel, çocuklarda obezitenin temel nedenlerini açıkladı.

“Özellikle çocuklarda obezite hastalığı çok fazla arttı”

ÇOMÜ Hastanesi Çocuk Nefrolojisi ve Romatoloji Yandal Uzmanı Prof. Dr. Yüksel, özellikle çocuklarda obezite hastalığı çok fazla arttığına dikkat çekerek, “Özellikle çocuklarda obezite hastalığı çok fazla arttı. Bunun 2 tane temel nedeni var. Çocuklar sınav nedeniyle sedanter bir hayat yaşıyorlar. Bu sedanter hayat masa başında sürekli ders çalışma, egzersiz yok, hareket yok çoğu çocuk bakkala bile gitmez, markete bile gitmez, dışarı bile çıkmaz, arkadaşlarıyla oynamaz. Okula zaten servisle gidiliyor, çocuk yürümüyor, beden eğitimi dersleri büyük oranda zaten çok önemsenmiyor. Önümüzde bir hep sınav olduğu için sınava çalışma problem çözme bugün 200 soru çözdüm bugün 500 soru çözdüm derken çocukların sedanter hayatı yani hareketsizlik ortaya çıkıyor. Beslenme ile ilgili ciddi problemler var. Son dönemde ki beslenme şekillerimiz daha çok karbonhidratlı ve yüksek yağlı gıdalara geçti. Yani tüketilmesi sağlıklı olan sebze gıdaları ve meyvelerin tüketilmesi vesaire gibi şeyler azaldı. Okul ortamlarında da bu söylediğim sağlıksız beslenmeye ulaşım daha kolay oldu. Fastfood gıdaların artması, bunlara kolay ulaşım olması dolayısıyla bunlar hareketsizlik, yüksek kalorili beslenme obeziteyi arttırdı. Tansiyon yüksekliği oluyor mu hocam diye aileler bana soruyor, kesinlikle oluyor. Özellikle obezitelerde ve bu erken tansiyon çocuklarda kalp sağlığını, böbrek sağlığını, göz sağlığını ve beyin sağlığını bozuyor. Obezite şuan da problemli ve önemli bir toplumsal sorun” dedi.

“Yağlı ve karbonhidratlı yiyecekler tüketiyorlar”

Prof. Dr. Yüksel, yüksek kaloerili yiyeceklere dikkat çekerek “Toplumsal olarak da yiyeceklerimizde bence eskiye dönmemiz lazım. Yani çok fazla modern toplumlar yiyecek ve yeme işine zaman ayıramadıkları için işi çok çabuk geçiştiriyorlar. Geçiştirirlerken de çok yüksek kalorili, yağlı ve karbonhidratlı yiyecekler tüketiyorlar. Bu da önemli bir sorun. Bu yiyecekle ilgili küçük bir noktaya daha değinmek istiyorum. Özellikle tüketilen gazlı içeceklerin hepsinde büyük miktarda şeker var. Bazılarında yüksek miktarda sodyum var. Bunlar yüksek kalori almanıza sebep oluyor. Almanız gereken kalorinin belki de yarısını oradan almış oluyorsunuz. Bunun üstüne yediğiniz her kalori artı yük getiriyor” uyarısında bulundu.

(SAİM TUNÇMAN)
Paylaş