DOLAR 28.9381 %0.13
EURO 31.2572 %-0.07
G.ALTIN 1889.303 %0.77
BITCOIN 44046.85 %0.63
ETHERIUM 2257.8148 %-0.33
BIST100 7954.89 %0.13
havadurum

Nene Hatun Çanakkale'ye demir attı

Vali İlhami Aktaş, Nene Hatun Acil Müdahale Arama ve Kurtarma Gemisi'ni ziyaret etti.

614
Vali İlhami Aktaş, MED EU MODEX 2023 Çanakkale Tıbbi Saha Uygulama Tatbikatı kapsamında Çanakkale'ye gelen Nene Hatun Acil Müdahale Arama ve Kurtarma Gemisi'ni ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Nene Hatun Acil Müdahale Arama ve Kurtarma Gemisi ziyaretine; Vali İlhami Aktaş, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Biçen, İl Jandarma Komutanı J. Albay Sadi Akman, Sahil Güvenlik Batı Marmara Grup Komutanı SG. Yb. Ercan Oran, İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Gökhan Baştürk, İl Afet ve Acil Durum Müdürü İbrahim Tarı, İl müdürleri ve MED EU MODEX 2023 Çanakkale Tıbbi Saha Uygulama Tatbikatına katılan ülkelerin temsilcileri katılım sağladı.

Gemi hakkında brifing verildi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne ait Türkiye'nin ilk acil müdahale gemisi olan Nene Hatun Acil Müdahale Arama ve Kurtarma Gemisini gezerek incelemelerde bulunan Vali Aktaş ve beraberindeki heyete Kıyı Emniyeti Çanakkale Müdürü Ogün Çevik ve gemi kaptanı Nurullah Koç tarafından gemi hakkında bilgi verildi. Nene Hatun Acil Müdahale Arama ve Kurtarma Gemisinin acil müdahale durumlarında Türkiye'nin faklı bölgelerinde önemli görevler üstlendiğini belirten Vali İlhami Aktaş, gemi personeli ile sohbet ederek, çalışmalarında başarılar diledi.

20 yatak kapasiteli hastane bulunuyor

28 personel ve 20 kazazede taşıma kapasitesine sahip Nene Hatun Acil Müdahale Gemisi, her türlü hava koşulunda deniz üzerinde, gemi kurtarma, çeki, yangın söndürme, dalış hizmetleri, kazazede barındırma, deniz kirliliği tespit ve mücadele, deniz kirliliği analiz, helikopter hizmetleri, açık deniz kontrol ve komuta, Stand-By'da bekleme gibi hizmetleri veriyor. Gemi içerisinde, acil durumlarda kullanılabilecek şekilde düzenlenmiş 20 yatak kapasiteli bir de hastane bulunuyor.
(Nevin Yüksel)

Paylaş