DOLAR 28.9207 %0.15
EURO 31.5664 %0.17
G.ALTIN 1897.2627 %0.41
BITCOIN 38297.0465 %1.44
ETHERIUM 2102.2715 %2.79
BIST100 8071.48 %0.15
havadurum

‘Nefes Almak Hayattır, Erkenden Harekete Geçin’

Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Dünya KOAH Günü nedeniyle, vatandaşların farkındalığının arttırılması amacıyla mesaj yayımlandı.

721

Dünya KOAH Günü kapsamında Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü tarafından vatandaşların bilinçlendirilmesi amacıyla konuya ilişkin bilgilendirme mesajı yayımlanarak; “Hastalık hakkında yapılan büyük çaplı araştırmalara göre, dünyada KOAH sıklığı yüzde 10,3 olup her yıl yaklaşık 3 milyon kişi KOAH nedeniyle yaşamını yitirmektedir” ifadeleri kullanıldı.

“Her yıl 3 milyon kişi yaşamını yitirmektedir”

Dünya KOAH Günü sebebiyle Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan bilgilendirme mesajında; “KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı), akciğer dokusunun uzun süreli hasarının yol açtığı hava yolu daralması neticesinde gelişen; öksürük, balgam ve ilerleyici nefes darlığı ile karakterize; yaygın, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir akciğer hastalığıdır. Hastalık hakkında yapılan büyük çaplı araştırmalara göre, dünyada KOAH sıklığı yüzde 10,3 olup her yıl yaklaşık 3 milyon kişi KOAH nedeniyle yaşamını yitirmektedir” ifadeleri kullanıldı.

İstatiksel verilere yer verildi

Türkiye’de KOAH Hastalığına rastlanma oranına dair istatistiksel verilere dayanılarak; “Ülkemizde, 2017 yılında yapılan ‘Türkiye Hane Halkı Sağlık Araştırması: Bulaşıcı Olmayan Hastalıkların Risk Faktörleri Prevalansı’ çalışmasında 15 yaş ve üstü yetişkinlerin yüzde 3,6’sının şimdiye kadar bir doktor tarafından KOAH tanısı aldığı tespit edilmiştir. TÜİK tarafından yayımlanan 2022 yılı verileri ise solunum sistemi hastalıklarının, yüzde 13,5 ile ölüm nedenleri arasında üçüncü sırada yer aldığını, bu ölümlerinin yüzde 4’ünün KOAH nedeniyle gerçekleştiğini ortaya koymaktadır” ifadelerine yer verildi.

“Tütün temel nedenler arasında”

KOAH’a neden olan unsurlar ele alınarak; “Tüm dünyada KOAH gelişimine neden olan en önemli risk faktörü tütün kullanımı ve her türlü tütün dumanına (sigara, nargile, puro, elektronik sigara, ısıtılmış tütün ürünleri gibi) maruz kalmadır. Hastaların yüzde 90’ndan fazlasında tütün ve tütün ürünleri temel nedendir. Bunun yanında; odun, kömür, petrol, gaz gibi fosil yakıtlarla tezek gibi biyokütle yakıtlarının dumanına maruz kalma ve hava kirliliği gibi solunum yolu irritanları da önemli risk faktörleri arasında yer almaktadır. KOAH'ın tanısı, sağlık kurumlarında basit ağrısız bir test olan ‘nefes ölçüm testi’ ile kolayca konulabilir. Teşhis, solunum fonksiyon testleri kullanılarak hava akımında azalmaya yol açan tıkanıklığın belirlenmesi yoluyla doğrulanabilir” ifadeleri kullanıldı.

“Sigarayı bırakmak gerekiyor”

Sigaranın hastalık sürecinde bırakılmasına dair bilgilendirmelerde bulunarak; “Öncelikli olarak belirtmek gerekir ki KOAH’ta akciğer fonksiyonlarındaki hızlı bozulmayı yavaşlattığı ispatlanan tek girişim sigaranın bırakılmasıdır. Hastalığı tedavi etmenin temel amaçları arasında hastalığın bulgularını hafifletmek, solunum yollarındaki hasarı azaltmak ve akciğerlerin oksijenlenmesini düzeltmek yer almaktadır. Bu bağlamda, hastanın; Hastalık hakkında bilgilendirilmesi ve tedaviye katılım sağlaması için cesaretlendirilmesi, hastalığın seyrini kötüleştiren alevlenmelerden ve zatürreden korunması için grip ve zatürre aşılarını yaptırması, aktif yaşam biçimini benimsemesi, tütün ve tütün ürünlerini bırakması için desteklenmesi, nefes açıcı etkisi olan, ‘inhaler’ olarak adlandırılan ve solunum yolu ile uygulanan ilaçları düzgün ve düzenli kullanması, oldukça önemlidir” sözleri kullanıldı.

“Geç kalmadan doktora başvurmak gerekiyor”

Sağlık Bakanlığı’nın bağlamda ne gibi adımlar attığına değinilerek; “Bu noktada Bakanlığımız; ‘Türkiye Kronik Hava Yolu Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı’ ve birinci basamakta çalışan hekimlere yönelik ‘Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığını Değerlendirme ve İzlem Kılavuzunu’ hazırlayarak kronik hava yolu hastalıklarının önlenmesi ve kontrolüne yönelik önemli adımlar atmıştır. Yaygınlığı ve etkisi nedeniyle bir halk sağlığı sorunu olarak kabul edilen hastalıkla mücadelede toplum farkındalığının artırılması kritik bir aşama olup ‘15 Kasım Dünya KOAH Günü’ bu misyona hizmet etmektedir. Bu doğrultuda 2023 yılının teması ‘Nefes Almak Hayattır, Erkenden Harekete Geçin’ olarak belirlenmiş yaşam boyu akciğer sağlığının öneminin vurgulanması amaçlanmıştır. Biz de akciğerlerinizi sağlıklı tutabilmeniz ve sağlıklı nefes alabilmeniz için; Tütün ve tütün ürünlerini kullanmamanızı, soluduğunuz ortamın havasını temiz tutmanızı, düzenli ve dengeli beslenmenizi, düzenli egzersiz yapmanızı, yaş grubunuza uygun aşılarınızı yaptırmanızı, sağlığınız için geç kalmadan doktorunuza başvurmanızı tavsiye ediyor, katkılarınız ve desteğiniz için teşekkür ediyoruz” sözlerine yer verildi.

(Yunus Erzincanlı)

Paylaş