havadurum

NASA canlı yayın ekranı! Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı'nın uzay yolculuğu başlıyor!

Türkiye’nin uzaydaki ilk temsilcisi Alper Gezeravcı, Axiom Mission 3 ekibiyle birlikte Uluslararası Uzay İstasyonu'na gitmek üzere bu gece saat 00.49’da fırlatılacak. NASA’nın YouTube kanalından canlı olarak izlenebilecek bu tarihi anı kaçırmayın. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, “Haydi Türkiye, bu gece 00:49’da herkes ekran başına” çağrısında bulundu.

1381

Uzay, insanoğlu için hem büyük bir merak kaynağı hem de büyük bir meydan okuma alanıdır. Uzayın sırlarını çözmek ve yeni keşifler yapmak adına, Türkiye, Milli Uzay Programı kapsamında ilk insanlı uzay misyonunu gerçekleştirme yolunda önemli adımlar atmaktadır. Bu misyonunun en önemli figürü ise Türkiye’nin gururu Alper Gezeravcı’dır.

Alper Gezeravcı Kimdir?

1987 yılında İstanbul’da doğan Alper Gezeravcı, İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldu ve ardından ABD’de Massachusetts Institute of Technology’de (MIT) yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamladı. Uzay araştırmalarına olan ilgisiyle öne çıkan Gezeravcı, MIT’de uzay araçları tasarımı ve kontrolü konularında çalışmalarda bulundu. 2021 yılında Türkiye’nin ilk astronot adayı olarak seçilen Gezeravcı, Axiom Space tarafından düzenlenen Ax-3 programına katıldı. Bu program, özel sektör tarafından gerçekleştirilen ilk insanlı uzay misyonunu temsil etmektedir. Gezeravcı, bu misyon kapsamında Uluslararası Uzay İstasyonu'na gitmek ve 14 gün boyunca 13 farklı uzay deneyine imza atmak için hazır.

Uzaya Yolculuk Detayları:

Alper Gezeravcı, Axiom Mission 3 ekibiyle birlikte uzaya gitmek üzere hazırlıklarını tamamladı. İspanyol, İtalyan ve İsveçli astronotlardan oluşan ekip, NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatılacak olan SpaceX’in Crew Dragon kapsülüyle uzaya hareket edecek. Fırlatma, bir gün gecikmeli olarak bu gece saat 00.49’da gerçekleşecek. Gezeravcı, 36 saatlik bir yolculuğun ardından Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaşacak.

NASA Uzay Yolculuğu Canlı İzleme