DOLAR 31.1452 %0.15
EURO 33.8264 %0.05
G.ALTIN 2032.8207 %0.05
BITCOIN 56902.5704 %4.48
ETHERIUM 3239.8194 %1.71
havadurum

Mutluay; “Kentin yönetimi güvenilir bir ele teslim edilmeli”

Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı İrfan Mutluay da aday adaylığını açıkladı. “Vefa” ve “Güven” sözcükleri üzerinden aday adaylığı konuşması yapan Mutluay, “Bu kentin yönetimine aday olanlara, bu halkın güvenmesi gerekir. En azından çıta buradayken, bu kadar yüksekken, güvenilir bir ele bu kentin yöneticiliğinin teslim edilmesi gerekir. Kamu kaynaklarını halkı için kullanan, kent rantını halkı için kullanan bir belediye başkanı ancak bu anlayışın devamı olabilir” dedi.

752

Çanakkale’de demokratik kitle mücadelesinden ve yaşam savunuculuğundan tanınan, 2019 seçimlerinden beri de hem Belediye Meclis üyeliği hem de Belediye Başkan Yardımcılığı yapan İrfan Mutluay, CHP’den Belediye Başkan Aday Adaylığını açıkladı. Parti binasında başvurusunu yapan Mutluay, sonrasında kendisini bekleyen kalabalığa seslendi. Mutluay’ın adaylık açıklamasına Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, geçtiğimiz haftalarda Belediye Başkan Yardımcılığı görevinden istifa eden Belediye Meclis üyesi Rebiye Ünüvar, önceki dönem il ve ilçe başkanları, Çan Belediye Başkanvekili Harun Arslan, Kepez Belediye Başkanı Birol Arslan ile çok sayıda partili katıldı. Kürsüye, eşi Mine Cansu Mutluay ve oğulları ile çıkan İrfan Mutluay’ın konuşması sık sık yoğun alkışlarla kesildi. Mutluay, “Sizleri buraya, iki sözcüğün altını çizerek davet ettim. Biri ‘vefa’, diğeri ise ‘güven’… Cumhuriyetin ön sözünün yazıldığı bu toprakları, bizlere vatan yapan, büyük devrimci Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve tüm şehitlerimizi saygıyla, rahmetle ediyorum. Ruhları şad olsun. Aynı vefa duygusuyla, 1968’den beri sosyal demokrat belediyeciliğin en iyi örneklerini sunan, bu kenti barışın ve özgürlüğün kenti yapan, bu kimliği kazandıran kentin sokaklarında, sevdiklerimizle, eşlerimizle, çocuklarımızla, yan yana, göz göze, omuz omuza, el ele gezebilecek bir ortam yaratan, kent kimliği kazandıran ve Türkiye’deki her insanın yaşamak istediği kentlerden biri haline getiren Belediye Başkanlarımız Rahmetli Reşat Tabak, sonraki dönem Başkanımız İsmail Özay’a ve bu kenti 21 yıldır başarılı bir şekilde yöneten ve sosyal demokrat belediyeciliğin en iyi örneklerini sunan Belediye Başkanımız Sayın Ülgür Gökhan’a şükranlarımı, teşekkürlerimi iletiyorum. Bir Çanakkaleli olarak söylüyorum; iyi ki varlar, iyi ki bu kent Cumhuriyet Halk Partisi tarafından yönetilmiş. Yine aynı vefa duygumla, bir teşekkür daha etmek istiyorum. Coğrafi olarak dünyanın en güzel bölgelerinden birinde yaşıyoruz. Kazdağları ve Biga Yarımadası’nı altın tekellerine teslim etmemek üzere direnen, bu uğurda, hukuksal, demokratik, meşru, her türlü mücadeleyi veren meslek örgütlerine, sivil toplum örgütlerine, aktivistlere ve 2019 yılında su kaynağımızı, Atikhisar Barajımızı korurken, sizlerin, Çanakkale halkının zehirlenmesini önlemek için bizlerle birlikte mücadele eden, çadırını alıp gelip, bizim yanımıza kuran direnişçilere ve en son 2019 yılının 18 Ağustos’unda bize destek vermek üzere piyanosunu alıp gelip, bizim yanımızda olan Fazıl Say’a tüm vefa duygumla teşekkürlerimi, şükranlarımı sunuyorum” dedi.

“Kamu kaynakları halk için kullanılmalı”

Mutluay, “Değerli dostlar, ikinci olarak altını çizdiğim sözcük, ‘Güven’ oldu. Bu ülkede, maalesef, vefanın da güvenin de bir değeri kalmamaya başladı, erozyona uğradı. Öncelikle bu değerleri taşıyan herkese, sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Neden ‘güven’ dedim. Çünkü bu kentin yönetimine aday olanlara, bu halkın güvenmesi gerekir. En azından çıta buradayken, bu kadar yüksekken, güvenilir bir ele bu kentin yöneticiliğinin teslim edilmesi gerekir. Kamu kaynaklarını halkı için kullanan, kent rantını halkı için kullanan bir belediye başkanı ancak bu anlayışın devamı olabilir” ifadelerine yer verdi.

“Sivil alanda da bürokraside de varım, yerel yönetimde de var olacağım”

Mutluay, “30 yılı aşkın bir süre, kamu görevlisi olarak çalıştım, ziraat mühendisiyim. Çanakkale’nin tüm ilçelerinde ve 576 köyün her noktasında, ayak basmadık yer bırakmadım. Tarımsal altyapı, sulama, tarla içi geliştirme ve kırsal kalkınma projelerini yürüttüm. Sonrasında, hepinizin de bildiği gibi 2019 yerel seçimlerinde Belediye Meclis üyesi oldum ve Başkanımız tarafından da belediye Başkan Yardımcısı olarak görevlendirildim. Bunları, şunun için söylüyorum; kamuyu biliyorum, devleti tanıyorum, bürokrasiyi biliyorum ve 5 yıla yakın bir süredir de belediyeciliği öğrendim, yerel yönetimi tanıdım ve biliyorum. Ama sadece kamu görevlisi olarak çalışmadım. Ne yaptım? Bir yurttaş olarak, bu kente, yaşadığım coğrafyaya, mesleğime ve özlük haklarıma duyduğum sorumluluk gereği, 90’lı yılların başından itibaren, kamu emekçilerinin özlük sorunları ve sendikal hakları ile ilgili aktif görev aldım, bu saflarda yerimi aldım ve sendika yöneticiliği yaptım. Buna paralel, meslek örgütüm olan Ziraat Mühendisleri Odası’nda yöneticilik yaptım, sorumluluk aldım. Bunun dışında biraz önce de ifade ettiğim gibi, Kazdağları ve Biga Yarımadası’nın altın tekellerine, termik santrallerine, tarım topraklarının amaç dışı kullanılmasına karşı çıkmak üzere bir araya gelen Çevre Platformu’nun uzun yıllar yürütme kurulu üyeliğini yaptım. Bunu niye söylüyorum, kendime güveniyorum, sivil alanda da varım, bürokraside de varım, yerel yönetimde de var olacağım, sizlerin güveniyle” dedi.

“Kent vizyonu geliştirilecek”

“Çanakkale değerlerinden, birikimlerinden yola çıkarak bir kent vizyonu tanımı yaptık” diyen Mutluay, “Nedir bu vizyon? Birincisi; tarım… Burası en önemli tarımsal üretim merkezlerinden biri…115 çeşit kültür bitkisinin tanımı yapılıyor. İkincisi turizm; 300’ün üzerinde arkeolojik alan, sit alanı var, çeşitli uygarlıklara ait bir dünya mirası. Bunun yanında bir kültür kenti Çanakkale. Bu kültür kenti, önümüzdeki dönem sanatın başkenti olacak. Diğeri ise eğitim. Burası çok önemli bir üniversite kenti. 55 bin üniversite öğrencisi var ve bunun 38 bini merkezde yaşıyor. Yani aramızdaki her 4 kişiden biri üniversite öğrencisi. Üniversitenin belediyeyle ve diğer kurumlarla olan ilişkilerini güçlendirmesi, gerek dijital, gerekse akıllı şehir uygulamalarında, kent yaşamına olumlu katkılar yapması için her türlü iş birliğine açık olacağımın buradan sözünü veriyorum. Bu dönem, son 4,5-5 yılda Çanakkale Belediyesi olarak tarımla ilgili çok önemli işler yaptık. Dijital tarım projesiyle, üretimi uçuruyoruz projesiyle, atalık çeşitlerle ilgili yaptığımız çalışmalarla, dar gelirli, arazi olmayan üreticiye yaptığımız fide destekleriyle, ücretsiz toprak analiziyle, ücretsiz zeytinyağı analiziyle, orman yangınında zarar gören bal üreticisine verdiğimiz desteklerle, kırsalla kenti birleştiren, köprü olarak çalışmaların alt yapısını hazırladık, önümüzdeki dönemle birlikte üreticiyle tüketiciyi buluşturacak, önemli işlere imza atacağımızın buradan sözünü veriyorum” ifadelerini kullandı.

“Artık, ‘mavi’, ‘beyaz’ yok. Tek renk var, Cumhuriyet Halk Partisi’nin ‘kırmızısı’ var”

Konuşmasında, birlik ve beraberlik mesajı veren, Belediye Başkan Aday Adayı İrfan Mutluay, “Sevgili Cumhuriyet Halk Partililer, değerli yoldaşlarım, kongrelerimizi tamamladık, il, ilçe örgütlerimizi, Kadın ve Gençlik Kollarımızı belirledik, başkanlarımızı ve yönetim kurullarını seçtik, Büyük Kurultayımızı yaptık, Genel Başkanımızı, Merkez Yönetim Kurulumuzu, Parti Meclisimizi seçtik. Buradan seslenmek istiyorum; artık yoksulluğa, bozuk düzene karşı tek bir yumruk olmak zorundayız. Artık, ‘mavi’, ‘beyaz’ yok. Tek renk var, kırmızı… Cumhuriyet Halk Partisi’nin ‘kırmızısı’ var. Cumhuriyeti kuran Cumhuriyet Halk Partisi, ikinci yüzyılda da bu ülkeyi yeniden ayakları üzerine kaldıracak, yeniden kalkınma hamleleri yaparak mutlu bir Türkiye’yi yaratacaktır” ifadelerini kullandı.

“CHP üyesi, kendi adayını belirleyebilecek iradeye sahiptir”

Ön seçim vurgusu ile konuşmasını tamamlayan Mutluay, “Bu doğrultuda, biraz önce ‘ön seçim’ pankartları gördüm. Evet partimiz, bir kurultay yaptı ve kurultaydaki iki genel başkan adayımız da partiyi demokratikleştirme sözü verdi. Evet, değişim, demokratikleşerek olmalı. Hangi noktada, hangi il, ilçe veya merkezde demokrasi yoksa, biz evimizi önünü süpüremiyorsak, bu ülkeye demokrasiyi vaat edemeyiz. Onun için şuana kadar Çanakkale Belediye Başkanlığı aday adaylığı başvurusunda bulunan benim dışındaki üç adaya da ‘ön seçim yapalım, 7 mahallede, 4 bin 500 üyesi olan partimizin önüne sandık koyalım, üyemizin iradesi neyse sonuna kadar saygı gösterelim’ dedim ve üç aday adayı olarak bu talebi içeren dilekçemizi sayın Merkez İlçe Başkanımıza Genel Merkezimize gönderilmek üzere teslim ettik, bu talebimizde ısrarcıyız. CHP üyesi, kendi adayını seçecek iradeye sahiptir. Sizlere bir çağrım var, gelin en güzel resmi birlikte yapalım, gelin en güzel şarkıyı birlikte söyleyelim, gelin 31 Mart 2024 akşamı, Çanakkale’ye de ülkemize de yeniden baharlar getirelim” sözlerine yer verdi.

(Seçkin Sağlam/Sevi Gözay Uğurlu)

Paylaş