DOLAR 27.1479 %0.00
EURO 29.0073 %0.00
G.ALTIN 1680.291 %0.00
BITCOIN 26575.4573 %-0.08
ETHERIUM 1593.2711 %-0.02
BIST100 8039.18 %0.00
havadurum

"Mustafa Kemal Yolu" projesi başladı

Cumhuriyet'in 100'üncü yılında, Çanakkale halkı Atatürk'ün yürüdüğü yollardan yürüyecek.

385

Çanakkale Savaşları GelibolunTarihi Alan Başkanlığı tarafından Çanakkale'de Mustafa Kemal Atatürk'ün muharebeler esnasında takip ettiği yolu yürümek amacıyla "Mustafa Kemal Yolu" projesi hayata geçirilmeye başlandı. Proje kapsamında üç hedef kitle ele alınıyor. Kapalı alan dışındaki yerler için mekansal düzenlemeler devam ediyor.

Tarihsel verilerle ziyaret rotası oluşturuluyor

Çanakkale halkının cumhuriyetin 100'üncü yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Çanakkale Muharebeleri esnasında izlediği yolu yürümesi amacıyla; "Mustafa Kemal Yolu" projesi başladı. Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı tarafından hayata geçirilecek olan projenin amacı; Atatürk'ün Çanakkale Muharebeleri'ndeki rolünü daha iyi anlatmak, bilinirliğinin arttırılması olduğu belirtilirken bu kapsamda savaş anlatımının kapalı alandan çıkılıp savaşın yaşandığı alanlarda anlatılması için mekânsal düzenlemelere devam ediliyor. Bu amaç kapsamında mekânsal düzenlemeler yapılması, bu alanların hikayelerinin ziyaretçilere çeşitlendirilerek sunulması sebebiyle Mustafa Kemal Atatürk'ün Çanakkale'ye gelişinden başlanarak, harp sahasında izlemiş olduğu rotanın tarihsel veriler doğrultusunda ziyaret rotası olarak düzenlenmesi hedefleniyor.

Alternatif rotalar keşfetmeye yönlendirecek

Mustafa Kemal Atatürk'ün 25 Şubat 1915 tarihinde Çanakkale'ye gelip, 19'uncu Tümen Karargahı'nı Maydos' ta kurmasıyla başlayan ve Bigalı, Kemalyeri, 180 Rakımlı Tepenin Güneyi, Düztepe'nin Güneyi ile Çamlıtekke' de kurmuş olduğu karargahları izleyen rotayı deneyimleme fırsatını ziyaretçiye sunan proje, Mustafa Kemal'in Çanakkale Savaşlarındaki rolünü anlatarak, Kara Savaşlarının önemine dikkat çekecek. Ayrıca turizm alanında açtığı çeşitlilikle gelen ziyaretçiyi alternatif rotalar keşfetmeye yönlendirecek.

Kaşdemir; "Fedakarlığı daha iyi aktarmak istiyoruz."

Tarihi Alan Bakanı İsmail Kaşdemir, yapılan proje hakkında açıklamalarda bulunarak; "Bu güzergah, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Çanakkale'ye ilk adım attığı 25 Şubat 1915 tarihinden itibaren, 289 gün boyunca nerede yürüdüyse, nerede karargah kurmuşsa, nerede askerleriyle beraber düşmana karşı koymuşsa bütün o noktaları içeren bir güzergah olacak. Gazi Mustafa Kemal'in Mehmetçik ile ve silah arkadaşlarıyla yürüdüğü bu yollarda Türk milletinin evlatlarıyla beraber yürüyerek Çanakkale ruhunu daha yakından hissetmek, buradaki kahramanlığı, fedakarlığı daha iyi aktarmak istiyoruz" dedi.

Boğazda ve karada mücadele

Projenin kara Muharebeleri kapsamında eş zamanlı oluşan savunma hatları ve mevzilerin savaşın tarafları açısından öneminin karşılaştırmalar yapılarak anlatılması, projenin hedefleri arasında yer alıyor. Rota kapsamında halihazırda ihyası yapılmış olan Shrapnel Valley Mezarlığı'ndan başlayıp, Shell Green Mezarlığında sonlanan Arıburnu Yürüyüş Güzergahı ile etkileşimi ve halen çalışmalarına devam edilen dalış turizmine yönelik Seddülbahir köyü açıklarında bulunan Majestik Batığı'nın Dalış Turizmine Açılması Projesi ile boğaz muharebelerine değinilirken, Mustafa Kemal Atatürk'ün rotası ile kara muharebelerine dikkat çekilip, böylece Çanakkale'de verilen mücadelenin boğazda ve karada olmak üzere iki ayağının ayrılmaz bir bütün olduğu vurgusu yapılacak.

Üç farklı kitle hedefleniyor

Araçlı Tur: Çocuklar ve gençler için kurgulanan rota. 17 km'lik gerçek rotanın çocukların gezebileceği ölçeklere göre uyarlanmış, maket formunda versiyonu. Bigalı Köyü'nün batısında, 19'uncu Tümen Karargahı'nın kurulmuş olduğu lokasyonda bulunan değirmenin restorasyonu yapılarak buranın "Savaş Oyunları Alanı" olarak düzenlenmesini içerir. Keşfetmeye olanak sağlaması, beden ve zihni aynı anda çalıştırmaya yönelik kurgulanması amaçlanıyor.

Yürüyüş Rotası; 16-55 yaş aralığındaki ziyaretçileri hedefliyor. Bu rotada kendi içinde iki öneride bulunuluyor. Yaklaşık 15 km olan ilk yürüyüş rotası; ziyaretçilerin araçlarını Kocadere Kamp Alanı'na park etmesiyle başlayıp, Bigalı Deresi boyunca yürünerek İsimsizdere-Ayazmadere, Matikdere, Kocaçimentepe, Conkbayırı, 9 No'lu Siper, Düzdetepe, 180 Rakımlı Tepe, Kemalyeri, Mübarekdere Şehitliği hattını izleyerek Kocadere Köyü'ne oradan da Kocadere Kamp Alanı'na ulaşır. Nihayetinde rota Bigalı köyündeki değirmende son buluyor.

Konaklamalı Ziyaret: Bölgeyi hem bir turizm seçeneği hem bir kültür zenginliği olarak konumlandırmayı amaçlayan konaklamalı ziyaretler ile ziyaretçilerin bölgede daha uzun süre zaman geçirmelerine olanak sağlamak; bölgenin marka değerini artırmak ve ekonomik olarak bölgeye katma değer oluşturmak amaçlanıyor. Dağcılık kulüpleri, hiking grupları, üniversite öğrencileri için kurgulandı. Konaklamalı ziyaretçilerin Kocadere Kamp Alanını kullanabileceği bilgisi veriliyor.
(Gökhan Özkurnaz)

Paylaş