DOLAR 28.9922 %0.00
EURO 31.2255 %0.00
G.ALTIN 1866.6203 %0.00
BITCOIN 43849.9304 %-1.19
ETHERIUM 2360.206 %-0.28
havadurum

Mürekkepli Su Elektriği İletir Mi? Bu Sorunun Cevabını Merak Edenler İçin Şaşırtıcı Gerçekler!

Mürekkepli su, renkli bir sıvı olmasına rağmen elektrik akımını iletemez. Çünkü içinde iyon bulunmaz. Bu sorunun cevabını ve mürekkepli su ile ilgili ilginç deneyleri öğrenmek için makalemizi okuyun.

457

Mürekkepli su, yazı yazmak veya resim yapmak için kullandığımız renkli bir sıvıdır. Peki, bu sıvı elektriği iletir mi? Bu sorunun cevabını merak edenler için hazırladığımız bu makalede, mürekkepli suyun iletkenlik özelliğini, içeriğini ve elektrik akımına nasıl tepki verdiğini anlatacağız. Ayrıca, mürekkepli su ile ilgili yapılan bazı ilginç deneylerden de bahsedeceğiz. Mürekkepli su hakkında bilmeniz gereken her şey için makalemizi okumaya devam edin.

Mürekkepli Su Nedir?

Mürekkep, çeşitli boyalar veya renklendirici maddeler kullanılarak üretilen akışkan özellikli bir maddedir. Kalem veya fırça yardımı ile yazı yazmak veya bir yeri boyamak amacı ile kullanılmaktadır. İçeriği genel olarak az miktarda asit karışımı, sülfat ve demirden oluşmakta olan siyah ya da açık mavi bir çözelti olan mürekkep, mevcut hali ile soluk görünümde olması sebebiyle içine toz şeklindeki anilin esaslı boya katılmaktadır. Mürekkepli su ise, mürekkebin su ile karıştırılması sonucu elde edilen renkli bir sıvıdır.

Mürekkepli Su Elektriği İletir Mi?

Elektrik akımının iletilmesi, elektriğin vermiş olduğu enerjiyi bir tanecikten öteki taneciğe hızlı bir şekilde geçirmesi anlamına gelmektedir. Bu süreç sayesinde enerji başka maddelere aktarılmaktadır. Elektrik akımını geçiren maddelere iletken maddeler, geçirmeyen maddelere ise yalıtkan maddeler denmektedir. Elektrik akımını ileten maddeler genellikle metallerdir. Bunun sebebi, metallerin yapısında bulunan serbest elektronların akımın geçişine izin vermesidir. Elektrik akımını iletmeyen maddeler ise genellikle plastik, tahta, tuz gibi iyon içermeyen veya çok az iyon içeren maddelerdir.

Peki, mürekkepli su elektriği iletir mi? Mürekkepli suyun iletkenlik özelliği, içinde bulunan mürekkebin ve suyun iletkenlik özelliklerine bağlıdır. Saf su tek başına elektrik akımını iletmez. Çünkü saf suda elektrolitik madde bulunmamaktadır. Bu sebeple suda iyon yoktur. Su yalıtkan bir maddedir. Ancak suya tuz, şeker, sirke gibi iyon içeren maddeler katılırsa, su elektrik akımını iletmeye başlar. Çünkü bu maddeler suda çözünerek iyonlara ayrılır ve bu iyonlar elektrik akımının geçişine yardımcı olur.

Mürekkep ise, içeriğindeki asit karışımı ve boya nedeniyle çok az miktarda iyon içeren bir maddedir. Bu sebeple mürekkep de tek başına elektrik akımını iletmez. Mürekkep yalıtkan bir maddedir. Bu durumda mürekkepli su da elektrik akımını iletmez. Çünkü mürekkepli su iletken bir madde değil, yalıtkan bir maddedir. Mürekkepli suyun iletkenlik özelliğini arttırmak için, içine tuz, şeker, sirke gibi iyon içeren maddeler katmak gerekir.

Mürekkepli Su İle Yapılan İlginç Deneyler

Mürekkepli su ile ilgili yapılan bazı ilginç deneyler de bulunmaktadır. Bunlardan biri, mürekkepli suyun elektrik akımına nasıl tepki verdiğini gösteren bir deneydir. Bu deney için gerekli malzemeler şunlardır:

 1. Bir bardak mürekkepli su
 2. Bir bardak tuzlu su
 3. Bir pil
 4. İki adet tel
 5. İki adet ampul

Deneyin yapılışı ise şöyledir:

 • Pilin bir ucuna bir tel bağlayın.
 • Telin diğer ucunu tuzlu suyun içine batırın.
 • Pilin diğer ucuna bir başka tel bağlayın.
 • Telin diğer ucunu da mürekkepli suyun içine batırın.
 • Tuzlu suyun içindeki telin yanına bir ampul yerleştirin.
 • Mürekkepli suyun içindeki telin yanına da bir başka ampul yerleştirin.

Deneyin sonucunda, tuzlu suyun içindeki ampulün yandığını, mürekkepli suyun içindeki ampulün ise yanmadığını göreceksiniz. Bu deney, tuzlu suyun elektrik akımını ilettiğini, mürekkepli suyun ise iletemediğini göstermektedir.

Farklı bir deney

Başka bir ilginç deney ise, mürekkepli su ile renkli çiçek yapmak için yapılan bir deneydir. Bu deney için gerekli malzemeler şunlardır:

 1. Beyaz renkli çiçekler (tercihen karanfil)
 2. Bir bardak mürekkepli su
 3. Bir bardak saf su
 4. Bir bıçak

Deneyin yapılışı ise şöyledir:

 • Çiçeklerin saplarını bıçakla yarın.
 • Yarık olan sapların bir kısmını mürekkepli suya, diğer kısmını saf suya batırın.
 • Birkaç saat bekleyin.

Deneyin sonucunda, çiçeklerin renklerinin değiştiğini göreceksiniz. Çünkü çiçekler, saplarından aldıkları suları taşıyarak yapraklarına ulaştırırlar. Mürekkepli suyu alan çiçekler, mürekkebin rengini alarak renk değiştirirler. Saf suyu alan çiçekler ise beyaz renklerini korurlar. Bu deney, mürekkepli suyun çiçeklere nasıl renk verdiğini göstermektedir.

Sonuç

Mürekkepli su elektriği iletmez. Çünkü mürekkepli su iletken bir madde değil, yalıtkan bir maddedir. Mürekkepli suyun iletkenlik özelliği, içinde bulunan mürekkebin ve suyun iletkenlik özelliğine bağlıdır. Saf su ve mürekkep tek başlarına elektrik akımını iletmeyen yalıtkan maddelerdir. Mürekkepli suyun iletkenlik özelliğini arttırmak için, içine tuz, şeker, sirke gibi iyon içeren maddeler katmak gerekir. Mürekkepli su ile ilgili yapılan bazı ilginç deneyler de bulunmaktadır. Bunlar, mürekkepli suyun elektrik akımına nasıl tepki verdiğini ve renkli çiçek yapmak için nasıl kullanıldığını göstermektedir.
(Saim Tunçman)

Paylaş