DOLAR 28.9242 %0.08
EURO 31.2278 %-0.16
G.ALTIN 1886.7721 %0.64
BITCOIN 44086.72 %0.72
ETHERIUM 2272.9395 %0.34
BIST100 7855.06 %0.09
havadurum

Mücadeleyi yerinde denetledi

Kızılkeçili Köyünden başlayan ve geniş bir bölgeyi etkileyen yangınla mücadele çalışmalarını anbean yakından takip eden, her gün yangın bölgesine giden Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, bölgede incelemelerde bulundu.

193

Kızılkeçili Köyünden başlayan ve kısa sürede büyük bir alana yayılan yangına müdahalede Çanakkale Belediyesi ekipleri de etkin bir şekilde yer aldı. Yangının başlamasından sonra kısa sürede bölgeye giderek çalışmalara katılan Çanakkale Belediyesi İtfaiyesinin yanı sıra belediyeye ait dozer, greyder, eskavatör, su tankerleri ve arazözler de çalışmalara destek verdi. Yangının başlamasının ardından kısa süre içerisinde bölgeye giden Başkan Gökhan, çalışmaları yakından takip etti. Yangın nedeni ile büyük bir tehlike altında olan çöp deponi alanına da giden Başkan Gökhan, tesis sorumluları ile birlikte alanı gezerek, alandaki risk durumuna ilişkin bilgi aldı.

"Büyük bir yangınla karşı karşıya geldik"
Çöp depolama alanında yapılan inceleme gezisinin ardından alandaki son duruma ilişkin açıklamalarda bulunan Başkan Gökhan, yangına en başından bu yana müdahalede bulunan ekiplere ve yangına müdahaleye destek veren bölge halkına teşekkürlerini iletti. Çanakkale`nin büyük bir tehlike ile burun buruna geldiğini vurgulayan Başkan Gökhan; "Büyük bir yangınla karşı karşıya geldik. Yukarıda Kızılkeçili Köyü`nden başlayan ve Kemel Köyüne kadar bütün orman alanlarını etkileyen bir yangınla karşı karşıyayız. Tabi burada bizim için en önemli alanlardan biri de çöp depolama alanımızdı. Çünkü çöp depolama alanının kendisi başlı başına bir risk. Buraya bir yangın sıçraması demek bütün çöplüğün yanması demektir ve patlama riski yaratır" dedi.

"Hızlıca müdahale ettik"
Çöp deponi alanı içerisinde gerekli tedbirlerin alındığını ifade eden Başkan Gökhan; "Bu alan içerisinde Atık Ayrıştırma Tesisimiz var. Yangın o tesisin hemen dibine kadar geldi ve arkadaşlarımız da hemen oraya hızlıca müdahalede bulundu. Ama burada esas sıkıntı arka tarafımızda beyaz bir balon var. O balonun için de çöp depolama alanından toplanan metan gazı depolanıyor. Dolayısı ile orada da güvenlik tedbirleri alındı ve yangının oraya yaklaşmaması için büyük bir gayret gösterildi ve yangın o bölgeden uzaklaştırıldı. Bunların yanında arkadaşlarımız çöplerin depolandığı alanın güvenliği için de büyük bir çaba harcadılar" ifadelerini kullandı.

"Risk en aza indirildi"
Sabah saatlerinde alandaki riskin en aza indirildiğini belirten Başkan Gökhan; "Akşam saat 20.30-21:00 sularında da buradaki hizmet binamızın alt bölümünden bir sıçrama oldu. Arkadaşlarımız hemen oraya da müdahalede bulunarak yangının ilerlemesini durdurdular. Çünkü binanın yanması ile birlikte yangının hızlı bir biçimde metan gaz deposuna ya da çöp depolama alanına sıçraması söz konusu olabilirdi" dedi. Başkan Gökhan çöp deponi alanında yaptığı incelemenin ardından Musa Köyü ziyaret etti. Burada köy sakinleri ile bir araya gelerek sohbet eden Başkan Gökhan, geçmiş olsun temennisinde bulundu.
(Nevin Yüksel-Atilla Akın)

Paylaş