DOLAR 31.1235 %0.17
EURO 33.7978 %0.35
G.ALTIN 2029.9603 %-0.13
BITCOIN 54242.0803 %4.84
ETHERIUM 3158.2403 %1.93
havadurum

MSÜ Başvurusu Nasıl Yapılır? İşte Yapmanız Gerekenler

MSÜ başvurusu için geri sayım başladı. MSÜ başvurusu nasıl yapılır, sınav ücreti ne kadar, sınav ne zaman, MSÜ’ye girmek için başka şartlar var mı? İşte MSÜ hakkında merak edilenler.

917

Milli Savunma Üniversitesi’ne (MSÜ) girmek isteyen adaylar, heyecanla bekledikleri sınava hazırlanıyor. MSÜ, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin subay ve astsubay ihtiyacını karşılayan prestijli bir yükseköğretim kurumu. MSÜ’ye girmek için, hem MSÜ sınavına hem de YKS’ye başvurmak ve girmek gerekiyor. Peki, MSÜ başvurusu nasıl yapılır, sınav ücreti ne kadar, sınav ne zaman, MSÜ’ye girmek için başka şartlar var mı? İşte MSÜ hakkında merak edilenler.

MSÜ nedir?

Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ), Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaç duyduğu subay ve astsubay yetiştiren bir yükseköğretim kurumudur. MSÜ, Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları’ndan oluşmaktadır. MSÜ’ye girmek isteyen adayların, ÖSYM tarafından uygulanan Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı’na (MSÜ) başvurmaları ve başarılı olmaları gerekmektedir.

MSÜ başvurusu nasıl yapılır?

2024 MSÜ başvuruları 3 Ocak 2024 tarihinde başladı ve 30 Ocak 2024 tarihinde sona erecek. Adaylar, başvurularını ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla, ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi internet adresinden bireysel olarak ya da ÖSYM Aday İşlemleri mobil uygulamasından yapabilecek. MSÜ başvuru ücreti bu yıl 295 TL olarak belirlendi.

MSÜ sınavı ne zaman?

2024 MSÜ sınavı 3 Mart 2024 tarihinde yapılacak. Sınav, 120 dakika sürecek ve 80 sorudan oluşacak. Sınavda Türkçe, matematik, fen bilimleri ve sosyal bilimler alanlarından sorular sorulacak. Sınavın sonuçları 15 Mart 2024 tarihinde açıklanacak.

MSÜ’ye girmek için başka şartlar var mı?

MSÜ’ye girmek isteyen adayların, sadece MSÜ sınavına başvurmakla yetinmemeleri, ayrıca ÖSYM tarafından uygulanan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) da başvurmaları ve girmeleri gerekiyor. Harp Okulları için YKS’nin 1. Oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) ile 2. Oturumu olan Alan Yeterlilik Testlerine (AYT), Astsubay Meslek Yüksekokulları için YKS’nin 1. Oturumu olan Temel Yeterlilik Testine (TYT) girmek zorunlu. Ayrıca adayların, MSÜ ve YKS’de belirlenen taban puanları almanın yanı sıra, fiziki yeterlilik, sağlık raporu ve güvenlik soruşturması gibi aşamalardan da başarıyla geçmeleri gerekiyor.

MSÜ hakkında daha fazla bilgi nereden alınabilir?

MSÜ hakkında daha fazla bilgi almak isteyen adaylar, ÖSYM’nin web sitesi üzerinden 2024 MSÜ Başvuru Kılavuzu’nu inceleyebilir, MSÜ’nin [web sitesi] üzerinden Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları hakkında detaylı bilgi edinebilir, MSÜ’nin sosyal medya hesapları üzerinden son gelişmeleri takip edebilirler.

(SAİM TUNÇMAN)
Paylaş