DOLAR 28.9922 %0.00
EURO 31.2255 %0.00
G.ALTIN 1866.6203 %0.00
BITCOIN 43873.8407 %-1.13
ETHERIUM 2355.4325 %-0.48
havadurum

Modern çağın gölgesinde yükselen tehlike: Neocehalet

Modern çağda neocehalet ve dijital bilgi karmaşası nasıl başa çıkılabilir? Prof. Dr. Tayfun Uzbay, sosyal medyanın neocehaleti nasıl etkilediğini açıkladı.

1741

Modern çağın getirdiği dijital devrim, bilgiye kolay erişim sağlarken yanıltıcı bilgilerin yayılma riskini artırıyor. Neocehalet, bu çağın cehaleti olarak ön plana çıkıyor. Prof. Dr. Tayfun Uzbay, modern çağın cehaleti olan neocehaletin sosyal medya ve internet üzerindeki etkisini ve yayılma mekanizmalarını açıkladı.  Dijital çağın yükselişiyle birlikte dünya, büyük bir dönüşüm yaşadı. Akıllı telefonların ekranlarından parmak uçlarımıza kadar uzanan bilgiye erişim imkanı, hayatımızı kökten değiştirdi. Ancak bu kolay erişim, beraberinde bazı tehlikeleri de getirdi.

Neocehalet: Modern Çağın Kötücül Cehaleti

Prof. Dr. Tayfun Uzbay, modern çağın cehaletini "neocehalet" olarak adlandırıyor. Eskiden "cahil" denilenler artık okuma yazma biliyorlar; fakat bu, gerçek bilginin yayılmasını sağlayan dijital platformlardaki yanıltıcı bilgileri kontrol edemedikleri anlamına geliyor. Neocehiller, bilgi sınırlarını tanımayan, hatalı bilgileri kolayca kabul eden ve kendi bilgilerini uzmanlıkla eşdeğer gören bireyler olarak öne çıkıyor.

Sosyal Medya ve Yanıltıcı Bilgiler

Sosyal medya ve internet, neocehaletin yayılma alanı haline geldi. Prof. Dr. Uzbay, bu platformların neocahillerin fikirlerini yayma ve uzman görüşlerine karşı çıkma fırsatları sunduğunu söylüyor. Ancak, bu hızlı bilgi akışı içinde yanlış bilgilerin yayılması ve toplumun güvenini sarsması tehlikesi de var.

Sağlık Alanındaki Tehlike: Neocehalet ve Aşı Karşıtlığı

Özellikle sağlık alanında, neocehaletin etkisi daha da zararlı hale geliyor. Prof. Dr. Uzbay, Covid-19 salgını sırasında aşı karşıtlığının neocahiller tarafından nasıl yayıldığına dikkat çekiyor. Bu yanıltıcı bilgilerin topluma ciddi zararlar verdiği ve sağlık konularında yetkin olmayan kişilerin güvenilmez bilgilerle toplumu yanılttığı görülüyor.

Neocehaletin Önlenmesi ve Toplumsal Bilinçlenme

Neocehaletin yayılmasını sınırlamak ve toplumu korumak için hukuki düzenlemeler ve etik kurallarının önemi büyük. Prof. Dr. Uzbay, bilgiye erişimin engellenmeden, yanıltıcı bilgilerin yayılmasını engellemeye yönelik çabalara vurgu yapıyor. (Damla Yeltekin)

Paylaş