DOLAR 28.9547 %-0.13
EURO 31.2289 %0.01
G.ALTIN 1862.8906 %-0.20
BITCOIN 43890.7802 %-0.16
ETHERIUM 2364.9802 %-0.48
havadurum

Mobil İmza Nasıl Alınır? Mobil İmza Ücretleri Ne Kadar? Mobil İmza Nedir?

Mobil imza, elektronik ortamda ıslak imza ile eşdeğer bir imza türüdür. Mobil imza nasıl alınır, GSM operatörleri ne kadar ücret alıyor, mobil imzayı hangi alanlarda kullanabilirsiniz? Bu makalede cevaplarını bulacaksınız.

719

Mobil imza, cep telefonu ve SIM kart aracılığıyla elektronik ortamda ıslak imza ile eşdeğer hukuki geçerliliği olan bir imza türüdür. Mobil imza ile e-devlet, bankacılık, e-ticaret gibi birçok alanda işlem yapabilir, zaman ve mekan sınırlaması olmadan güvenli ve hızlı bir şekilde kimliğinizi doğrulayabilirsiniz. Peki, mobil imza nasıl alınır? GSM operatörleri hangi mobil imza servis paketlerini sunuyor? Mobil imza ücretleri ne kadar? İşte mobil imza hakkında merak edilenler.

Mobil İmza Nasıl Alınır?

Mobil imza almak için yapmanız gereken adımlar şunlardır:

Mobil imza hizmeti almak istediğiniz GSM operatörünün (Turkcell, Türk Telekom veya Vodafone) en yakın şubesine gidin.
Nüfus cüzdanınız ile mobil imza başvurusu yapın.
Eğer kullanmakta olduğunuz SIM kart mobil imza uyumlu değilse, yeni bir SIM kart satın alın. Mobil imza uyumlu SIM kartlar 128K veya daha yüksek kapasiteli olmalıdır.
Mobil imza servis paketinizi seçin. GSM operatörleri farklı aylık ücretler ve tek sefere mahsus işlem ücretleri belirlemişlerdir. Bu ücretler aşağıda detaylı olarak verilmiştir.
Mobil imza şifrenizi belirleyin. Mobil imza şifreniz 4 ila 6 haneli olmalıdır. Şifrenizi unutursanız veya değiştirmek isterseniz, GSM operatörünüzün müşteri hizmetlerini arayarak veya şubelerine giderek yeni bir şifre talep edebilirsiniz.

Mobil İmza Servis Paketleri ve Ücretleri

GSM operatörleri tarafından sunulan mobil imza servis paketleri ve ücretleri şu şekildedir:

Turkcell: Turkcell mobil imza servis paketi için aylık 5 TL, tek seferlik işlem ücreti için ise 10 TL ödemeniz gerekmektedir. Turkcell mobil imza servis paketi hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.
Türk Telekom: Türk Telekom mobil imza servis paketi için aylık 4 TL, tek seferlik işlem ücreti için ise 15 TL ödemeniz gerekmektedir. Türk Telekom mobil imza servis paketi hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.
Vodafone: Vodafone mobil imza servis paketi için aylık 3 TL, tek seferlik işlem ücreti için ise 20 TL ödemeniz gerekmektedir. Vodafone mobil imza servis paketi hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Mobil İmzayı Hangi Alanlarda Kullanabilirsiniz?

Mobil imzayı birçok alanda kullanabilirsiniz. Bunlardan bazıları şunlardır:

E-devlet: E-devlet kapısı üzerinden sunulan kamu hizmetlerine mobil imzanız ile erişebilir, vergi, SGK, pasaport, ehliyet gibi işlemlerinizi kolayca yapabilirsiniz.
Bankacılık: Bankaların internet bankacılığı veya mobil bankacılık uygulamalarına mobil imzanız ile giriş yapabilir, para transferi, fatura ödeme, kredi başvurusu gibi işlemlerinizi güvenle gerçekleştirebilirsiniz.
E-ticaret: E-ticaret sitelerine mobil imzanız ile kayıt olabilir, alışveriş yapabilir, sözleşme onaylayabilir veya iptal edebilirsiniz.
E-imza: E-imza hizmeti veren kurum veya kuruluşlara mobil imzanız ile başvurabilir, e-imza sertifikanızı alabilir veya yenileyebilirsiniz.

Mobil İmza Güvenli midir?

Mobil imza, ıslak imza ile aynı hukuki geçerliliğe sahip olduğu için güvenli bir imza türüdür. Mobil imzanızı kullanırken şu noktalara dikkat etmeniz, güvenliğinizi artıracaktır:

Mobil imza şifrenizi kimseyle paylaşmayın ve kolay tahmin edilebilir bir şifre seçmeyin.
Mobil imzanızı kullanacağınız uygulamalarda parmak izini kontrol edin ve doğru olduğundan emin olun. Parmak izi, işlemin içeriğini özetleyen ve her işlem için farklı olan bir koddur.
Mobil imzanızı kullanmadığınız zamanlarda cep telefonunuzun ekran kilidini açık bırakmayın.
Cep telefonunuzu kaybederseniz veya çalınması durumunda hemen GSM operatörünüzü arayarak mobil imzanızı iptal ettirin.

Erhan Taylan

Paylaş