DOLAR 31.1433 %0.14
EURO 33.8136 %0.01
G.ALTIN 2033.6702 %0.09
BITCOIN 57083.5008 %4.81
ETHERIUM 3245.9931 %1.90
havadurum

Merkez Bankası Faiz Kararı Belli Oldu; Politika Faizi Yüzde 42,5 Oldu

Merkez Bankası, piyasa beklentilerine uygun olarak politika faizini 250 baz puan artırarak yüzde 42,5’e yükseltti. Kararın ardından dolar/TL kuru 9,50 seviyesinin altına geriledi. Merkez Bankası, enflasyonla mücadelede kararlı duruşunu sürdüreceğini vurguladı.

1494

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı 21 Aralık Perşembe günü gerçekleştirildi. Faiz kararı ise aynı gün saat 14.00’te açıklandı. TCMB, politika faizini beklentilere paralel 250 baz puan artırarak yüzde 42,5’e çıkardı.

Piyasa Beklentileri

Toplantıya ilişkin AA Finans’ın beklenti anketine katılan ekonomistler, “politika faizi” olarak tanımlanan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının 250 baz puan artırarak yüzde 42,50’ye çıkarılacağını tahmin ediyordu. Ekonomistlerin politika faizindeki değişikliğe ilişkin beklentilerinin medyanı 250 baz puan artırım yönünde gerçekleşti. Anket sonuçlarına göre, 250 ila 500 baz puanlık bir artırım öngören ekonomistlerin politika faizi beklentileri yüzde 42,50 ile yüzde 45 arasında yer aldı.

Kararın Etkileri

Faiz kararının ardından dolar/TL kuru 9,50 seviyesinin altına geriledi. Borsa İstanbul 100 Endeksi (BIST 100) ise yüzde 1,5 yükselişle 1.400 puanın üzerine çıktı. Uzmanlar, faiz artırımının piyasaları rahatlattığını, ancak enflasyon ve cari açık gibi sorunların devam ettiğini belirtiyor.

Merkez Bankası’nın Açıklaması

Merkez Bankası, faiz kararının gerekçesini şöyle açıkladı:

"Küresel ekonomideki toparlanma eğilimi devam etmektedir. Salgın döneminde uygulanan genişleyici maliye ve para politikaları küresel enflasyon baskılarını artırmaktadır. Gelişmiş ülkelerde aşılama sürecinin ilerlemesi ve ekonomik faaliyetin normalleşmesi ile birlikte enflasyon beklentileri yükselmekte, bu durum küresel faiz oranlarını ve risk iştahını etkilemektedir. Bu çerçevede, gelişmekte olan ülkelerin finansal koşulları üzerinde baskılar görülmektedir.

Yurt içinde, salgının seyrine bağlı olarak uygulanan tedbirlerin etkisiyle iktisadi faaliyetteki yavaşlama sınırlı kalmıştır. İç talep gücünü korurken, dış talep görece daha zayıf seyretmektedir. Enflasyon ve enflasyon beklentilerindeki yükseliş, maliyet yönlü unsurlar ve kredi büyümesindeki ivme kaybına rağmen devam etmektedir. Bu gelişmeler, fiyatlama davranışları ve enflasyon beklentileri üzerindeki olumsuz etkilerini sürdürmektedir.

Kurul, fiyat istikrarını desteklemek amacıyla parasal duruşun sıkılaştırılmasına devam edilmesine karar vermiştir. Kurul, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruşun kararlılıkla sürdürüleceğini vurgulamıştır. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek, parasal duruş enflasyonu hedeflenen patika ile uyumlu seviyelere geriletecek şekilde belirlenecektir.

Merkez Bankası, fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçları doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir." (Yunus Erzincanlı)

Paylaş