havadurum

Menengiç Nedir? Menengiç Kahvesi Nasıl Yapılır? Doğanın Mucizevi Hediyesi

Menengiç kahvesi, sağlığa pek çok faydası olan ve lezzetiyle damaklarda iz bırakan bir içecektir. Peki menengiç nedir, menengiç kahvesi nasıl yapılır, menengiç kahvesinin faydaları nelerdir? Bu yazıda, menengiç ve menengiç kahvesi hakkında merak ettiğiniz her şeyi bulabilirsiniz.

1025

Menengiç kahvesi, son yıllarda popülerliği artan, sağlığa pek çok faydası olan ve lezzetiyle damaklarda iz bırakan bir içecektir. Peki menengiç nedir, menengiç kahvesi nasıl yapılır, menengiç kahvesinin faydaları nelerdir? Bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını bu yazıda bulabilirsiniz.

Menengiç Nedir?

Menengiç, Latince ismiyle “Pistacia Terebinthus” olarak bilinen ve sakız ağacıgiller familyasından olan bir ağaçtır. Türkiye’de Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ve İç Anadolu bölgelerinin dağlık ve engebeli alanlarında doğal olarak yetişir. Ağacın meyveleri salkım şeklinde olup, olgunlaşma döneminde kırmızı ve pembemsi renklerde olur. Hasat dönemine yakın da mavi ve mor arası bir renk alır. Bu meyvelere, yöresel farklılık göstermek kaydıyla; Çitlenbik, Çıtlık, Çıtıbık, Bıttım ve Çedene gibi isimler de verilir.

Menengiç Kahvesi Nasıl Yapılır?

Menengiç kahvesi, menengiç meyvelerinin kurutulup kavrulması ve macun kıvamına getirilmesiyle elde edilen bir kahvedir. Bu kahve, toz halinde değil, yağlı ve macunsu bir kıvamdadır. Cam kavanozlarda muhafaza edilir. Menengiç kahvesini yapmak için, cezveye kişi başı 1 tatlı kaşığı menengiç kahvesi koyun, ardından üzerine yine kişi başı 1 fincan su ya da süt ekleyin. Sütle yapmaya karar verdiyseniz menengiç kahvesini kişi başı 1 tatlı kaşığından biraz daha fazla kullanabilirsiniz. Ardından cezveyi ocağın üzerine almadan güzelce karıştırın, tüm kahvenin su ya da sütle ıslandığından emin olduktan sonra ocağa alın ve pişmeye bırakın. Bu esnada hiçbir karıştırma işleminde bulunmayın. Köpüren kahveyi hemen ocaktan alın ve fincanlara bölüştürün.

Menengiç Kahvesinin Faydaları Nelerdir?

Menengiç kahvesinin sağlığa pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları:

  • Menengiç kahvesi, nefes darlığı, ses telleri ve solunum yollarına iyi gelir. Göğsü yumuşatır, öksürüğü keser, balgam söktürür.
  • Menengiç kahvesi, yüksek oranda doymamış yağ asidi içerir. Bu sayede kalp ve damar sağlığını korur, kalp krizi ya da felç gibi riskleri azaltır. Ayrıca kötü kolesterolü düşürür.
  • Menengiç kahvesi, A, B6, C ve E vitaminleri bakımından zengindir. Bu vitaminler, hücrelerin sağlıklı çalışmasına, cildin erken yaşlanmasının ve kırışıklıkların önlenmesine yardımcı olur.
  • Menengiç kahvesi, sindirim sistemine iyi gelir, mide ağrılarını giderir.
  • Menengiç kahvesi, düzenli ve ölçülü olarak tüketildiğinde böbreklerin sağlıklı çalışmasına destek olur. Böbreklerde oluşan kum sorununa da çare olabilir.

Menengiç Kahvesi Nereden Alınır?

Menengiç kahvesi, doğal olarak üretilen ve cam kavanozlarda satılan ürünlerden alınmalıdır. Bu ürünleri, internetten ya da yöresel ürünler satan mağazalardan temin edebilirsiniz. Bazı zincir marketlerde ve alışveriş sitelerinde de menengiç kahvesi bulabilirsiniz. Ancak bu ürünler, genellikle süt tozu ile hazırlanan ve hazır sütlü menengiç kahvesi adıyla satılan ürünlerdir. Bu ürünler, doğal olanların lezzet ve aromasını vermezler. Ayrıca evde kendi menengiç kahvenizi yapmak isterseniz, menengiç meyvelerini kurutup kavurarak ve öğüterek kendi kahvenizi üretebilirsiniz.

Menengiç kahvesi, doğanın mucizevi bir hediyesidir. Hem sağlığa hem de damak zevkine hitap eden bu kahveyi, doğal olarak üretilen ürünlerden alarak evinizde kolayca yapabilir ve keyifle içebilirsiniz. Menengiç kahvesinin faydalarını ve lezzetini keşfetmek için daha ne bekliyorsunuz?

(HABER MERKEZİ)
Paylaş