DOLAR 31.1469 %0.00
EURO 33.8242 %0.02
G.ALTIN 2032.8202 %0.00
BITCOIN 57073.8509 %0.16
ETHERIUM 3255.2487 %2.20
havadurum

Mehmet Akif’te ‘Evde Hemodiyaliz’ uygulaması başlıyor

Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi tarafından ‘Evde Hemodiyaliz’ uygulaması başlıyor.

552

Çanakkale Mehmet Aktif Ersoy Devlet Hastanesi tarafından ‘Evde Hemodiyaliz’ uygulaması sayesinde diyaliz hastaları alacakları eğitimle tedavilerini evlerinde kendileri yapabilecekler. Bu sayede haftada 3 gün 4 saat yerine günlük 8 saat diyaliz alacak olan hastaların üre ve kratinin temizlenmesi artacak, buna bağlı olarak da hastanın yaşam süresi ve kalitesi artmış olacak.

Organ yetersizliği ya da böbrek nakline engel durumlar nedeniyle, dünyadaki ileri dönem böbrek yetmezliği olan dört milyona yakın hastanın üçte ikisi hemodiyaliz tedavisi sayesinde hayata tutunuyorlar. Türkiye’de de 85 bin civarındaki hastanın, 60 binden fazlası hemodiyaliz tedavisi görüyor. Hastalara hastaneye gitmeden evlerinde diyaliz yapabilme imkânı sunan ev hemodiyalizi tedavisi, Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi’nde de hayata geçirildi. Bir süredir Hemodiyaliz tedavisi yapılan 72 yaşındaki hasta Mehmet Baki Kıvan, eğitimleri tamamlandıktan sonra hemodiyaliz tedavisini evde kendisi uygulamaya başlayacak.

Evde Diyaliz Uygulaması hakkında bilgi verdi

Evde Diyaliz uygulaması ile ilgili açıklamalara yer veren Nefroloji Uzmanı Dr. Ali Değirmenci “Evde diyaliz uygulamasına uygunluğunu tespit ettiğimiz hastalarımız İki ay süreyle klinikte bu işlemi kendi kendisine yapması öğretiliyor. Yeterli olduğu nefrolog, dializ hekimi ve eğitimi veren dializ hemşiresi tarafından karar verildikten sonra hasta evinde hemodiyaliz tedavisine başlıyor. Önce gidip evine makine kuruluyor, su sistemi kuruluyor çalışır hale getiriliyor, testleri yapılıyor ve hasta eve getiriliyor. Orda klinikte uygulanan tedaviyi kendi kendine uyguluyor. Diyaliz uygulama zamanının ise hastanın isteğine bağlı olarak belirleniyor. Hastaların yaşam kalitesi, depresyon, uyku kalitesi, bellek fonksiyonlarda da düzelme olacaktır” dedi.

Hastaların hayatlarına katkı sağlamak amaçlanıyor

Başhekim Op. Dr. Hasan Keser; “Hastane olarak başlatmış olduğumuz bu uygulama ile hastalarımızın uzun ve kaliteli yaşamalarına katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. Bundan sonra da Nefroloji Uzmanı ve Diyaliz hekimlerimizin tıbbi açıdan uygun gördüğü hastalarımızda uygulamaya devam etmeyi planlıyoruz. Özveriyle çalışıp emek harcayan tüm Diyaliz ekibimize de çok teşekkür ediyorum” sözlerine yer verildi.

(Şerife Turhanlı)

Paylaş