havadurum

MEB VR3 boyutlu oyun projesi kapsamında oyun geliştirdi

1203
Millî Eğitim Bakanlığınca metaverse çağına hazırlık yapılması ve metaverse altyapı çalışmalarının desteklenmesi amacıyla MEB VR projesi başlatıldı. Proje çalışmalarında MEB VR Açık Dünya ortamı geliştirilerek beşi matematik kazanımlarıyla eşleştirilmiş, biri etkinlik niteliğinde olmak üzere toplam altı farklı oyun hazırlandı. MEB VR 3B Oyunları, açık harita üzerinde oyuncuya dilediğince gezerek farklı matematik oyunlarına katılma olanağı tanıyacak şekilde pilot nitelikte tasarlandı. 
 
Proje ile YEĞİTEK Genel Müdürlüğü`nün ilgili ekiplerinin teknik becerileri, düzenlenen hizmet içi eğitimlerle artırıldı ve VR 3B oyun geliştirme kapasitesi oluşturularak,  tasarlanan oyunların senaryo, tasarım, grafik ve yazılım unsurlarının tamamı YEĞİTEK Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirildi. Projede ortaokul 7`nci sınıf matematik dersinin müfredattaki farklı kazanımlarına yönelik senaryolaştırılan oyunlarda, teknik donanım olarak sanal gerçeklik gözlükleri kullanıldı. Proje ile 500`ün üzerinde 3 boyutlu modellenmiş nesne üretildi. Tam sayılarda toplama ve çıkarma işlemlerini yaptırabilen "sayı doğrusu-kapı oyunu", üç boyutlu cisimlerin farklı yönlerden iki boyutlu görünümlerini çizdirebilen "küp oyunu", eşitliğin korunumu ilkesini uygulatabilen "terazi oyunu", doğru orantıyla ilgili problemleri çözdürbilen "pizza oyunu", rasyonel sayılarla çarpma ve bölme işlemlerini yaptırabilen "sera oyunu" ve MEB VR Açık Dünya`nın oyuncular için keyifli bir gezinme alanına dönüştürülmesi için tasarlanan "ok atma oyunu" hazırlandı.
 
Ayrıca, bu tarz farklı projelerin hayata geçirilebilmesi, yaygınlaştırılması ve öğretmenlerin metaverse çağına hazırlanmaları için "Sanal, Artırılmış ve Karma Gerçeklik Uygulamalarına Giriş Eğitimi" kursu YEĞİTEK Genel Müdürlüğü`nce ÖBA üzerinden öğretmenlerin hizmetine sunuldu. Oyunların okullarda test ve pilot çalışmaları planlanıp geliştirme süreçleri devam ettirilerek farklı disiplinlerde yeni oyunların geliştirme çalışmaları da başlatılacağı duyuruldu.
 
(Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Müdürlüğü) 
Paylaş