havadurum

Maden Platformu; “Kaza olarak değerlendirmekte zorlanıyoruz”

Erzincan İliç’te 13 Şubat'ta meydana gelen maden kazasında, 9 madenci göçük altında kaldı. Maden Platformu, arama çalışmalarının sürdüğü kazayla ilgili basın açıklaması yaptı. Açıklamada; yaşanan hadiseyi, ‘kaza’ olarak nitelendirmekte zorlandıklarını söyleyen platform, gelişen mühendislik uygulamalarının önemine dikkat çekerek, “Bunları uygulamayan çürük elmaların da sektörden ayıklanması gerektiğine inanıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

712

Erzincan İliç’te meydana gelen kaza ile ilgili Çanakkale Madenciler Derneği’nin de yer aldığı Maden Platformu, bir basın açıklaması yayımladı.

Maden Platformu; Erzincan - İliç Çöpler’deki maden işletmesinde kayan malzemenin altında kalan 9 madencinin derin üzüntüsünü yaşadıklarını kaydederek, umutla bekleyen madenci aileleri başta olmak üzere tüm vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini sundu. Platform, madenciliğin bilimi esas alan teknik bir iş kolu olduğunu ve her aşamasında mühendislik uygulamalarının yer aldığını vurgulayarak, “Mühendislik biliminin bu kadar ilerlediği, teknolojinin bu denli geliştiği ve maden işletmelerinde de yoğun olarak kullanıldığı bir dönemde oluşan bu olayı ‘kaza’ olarak değerlendirmekte zorlanıyoruz. Bu olayla ilgili tüm süreçlerin, yapılan hata ve eksikliklerin hassasiyetle incelenmesi ve kök sebeplerinin bulunmasını kazaların bir daha yaşanmaması açısından çok önemli buluyoruz.” ifadelerini kaydetti.

“Çürük elmaların da sektörden ayıklanması gerektiğine inanıyoruz”

Maden kazalarında hem toplum olarak hem de sektör olarak birlikte acı çekildiğini aktaran platform, “Faaliyetlerimizde mühendisliği, standartları ve en iyi uygulamaları esas almaya, bunları uygulamaya sektör olarak mecburuz. Bunları uygulamayan çürük elmaların da sektörden ayıklanması gerektiğine inanıyoruz. Sektörümüzün kazalar ile değil, yeni keşiflerle, dünyaya örnek olacak en iyi uygulamalara sahip işletmelerle ve ülkemizin ekonomik kalkınmasına sağladığı katkılarla kamuoyunun gündemine gelmesini istiyor ve bu hedef doğrultusunda çalışmalarımıza devam ediyoruz.” dedi.

“Sektörün tamamını suçlamanın doğru olmadığını düşünüyoruz”

Madencilik sektörünün Türkiye’de son derece güçlü bir mevzuata sahip olduğunu ifade eden platform, “Başta Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olmak üzere ilgili otoritelerin düzenleme ve denetimlerine tabi olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Büyük maden işletmelerimizin önemli bir bölümü de uluslararası denetimlerden geçmektedir. Bütün bunlara rağmen bu tür kazaların oluşması iş sağlığı ve güvenliği kültür ve bilincinin yeterince oluşmadığını bizlere göstermektedir. Çok sayıda şirketin faaliyet gösterdiği madencilik sektöründe, bir işletmede yaşanan facia nedeniyle sektörün tamamını suçlamanın, yanlış ve yanıltıcı bilgilerle madenciliğe karşı olumsuz algı oluşturmaya çalışmanın doğru olmadığını, sektörde düzgün çalışan firmaların da hak etmedikleri halde zan altında bırakıldığını düşünüyoruz. Sektördeki iyi uygulamalara sahip çıkıp yaygınlaşması için çalışmalı, kötü uygulamaların ise karşısında hep birlikte durmalıyız.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

“Kazalarla gündeme gelmeyen bir madencilik sektörünün inşası … ”

Platform, son söz olarak şu ifadeleri kaydetti: “İnsanlık için yarattığı değeri bildiğimiz ve gerekliliğine yürekten inandığımız madenciliğin, ülkemizin kalkınmasındaki öncü rolü ile gündeme gelmesi, en doğru ve sürdürülebilir şekilde ve tüm paydaşların gönüllü iş birliği içerisinde insanı ve çevreyi önceleyen bir anlayışla yapılması temel hedefimizdir. Türkiye madencilik sektörü olarak, İliç’te aramalarına devam edilen meslektaşlarımıza bir an önce ulaşılmasını diliyor, bu tür faciaların bir daha yaşanmaması ve kazalarla gündeme gelmeyen bir madencilik sektörünün inşası için çalışmalarımızı her zamankinden daha güçlü biçimde sürdüreceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

(HABER MERKEZİ)
Paylaş