havadurum

Lapseki’de Kırsal Kalkınma Destekleri Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Lapseki’de Kırsal Kalkınma Destekleri Bilgilendirme Toplantısı düzenlendi. Toplantıda önemli gündem verileri değerlendirildi.

1365

Çanakkale’nin Lapseki ilçesinde, üreticilerin tarımsal üretimlerini geliştirmek ve desteklemek amacıyla düzenlenen 15. Etap Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklemesi Programı bilgilendirme toplantısı, yoğun katılımla gerçekleştirildi. Toplantıda, yüzde 50 hibe desteği verilen projeler hakkında detaylı bilgi verildi.

Toplantıya Kimler Katıldı?

Lapseki Belediyesi Sahil Sosyal Tesislerinde yapılan toplantı, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Toplantıya, Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Mehmet Sezer, ilçe Tarım ve Orman Müdürü Ali Kaçan, AK Parti ilçe Başkanı Hasan Engin, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Mustafa Nazlım, İl Genel Meclis Üyeleri, Banka Müdürleri, Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcileri, Teknik personel, Muhtarlar, üreticiler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Açılış Konuşmaları

Programın açılış konuşmasını yapan ilçe Tarım ve Orman Müdürü Ali Kaçan, kurumun üreticilerin tarımsal üretimlerini geliştirmek ve desteklemek amacıyla, 15. Etap Kırsal Kalkınma Destekleri çerçevesinde bilgilendirme toplantısı düzenlediğini belirtti. Kaçan, “Lapseki ilçemizde Marmara bölgesinde ilk defa dijital toprak analiz cihazını kullanan, bitkisel üretimin önemini kavrayan üreticimizle hareket etmenin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Üreticiye yardımlar devam ediyor

Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz ise, üreticiler için çok özel bir program içinde olduklarını söyledi. Yılmaz, “Yüzde 50 hibe desteğiyle ilgili yetkili arkadaşlar sizleri bilgilendiriyor. Lapseki’de bugüne kadar desteklerden hep yararlanmış, faydalanmış ama daha fazla müracaat etmek lazım. Yetkili arkadaşlardan bilgi aldım, Lapseki’ye büyük bir destekleme yapılmış. Bu hibe desteklerden arkadaşlarımız yararlanmışlar. Sulamasından, makine ekipmanına, genç çiftçisine, uzman eller, soğuk hava depoları ve diğer bir sürü desteklemeler bunun yanında hükümetimizin yaptığı diğer desteklerle beraber çiftçimizi ayakta tutmamız gerekiyor. Onlara destek olmamız gerekiyor. Ama özellikle şunu söylemek isterim ki, bu hibe desteklerine, zaman zaman duyuyoruz yeterli destekler olmuyor veya müracaat eden arkadaşlarımız, o yerine getirilmesi gereken ne varsa yerine getiremiyorlar ve yararlanamıyorlar. Bunu özellikle söylemek isterim ki, yapılan desteklemelerden muhakkak faydalanmamız gerekiyor. Müdürlüklerimizde görevli arkadaşlarımız bu konuda üreticilerimize yardımcı oluyorlar” diye konuştu.

Destek Unsurları Hakkında Bilgilendirme

Toplantıda, 15. Etap Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklemesi Programında yer alan destek unsurları hakkında katılımcılara detaylı bilgi verildi. Tarımsal üretici örgütlerinin derecelendirilmesi konularında Şube Müdürü Mustafa Nazlım, Ekonomik ve altyapı yatırımlarının desteklenmesi konusunda Mühendis Necdet Uyar, Bireysel Sulama Sistemlerinin desteklenmesi konusunda Ziraat Mühendisi Ünzile Karagöz tarafından bilgilendirme sunumu yapıldı. Ayrıca, başvuru sürecinin nasıl işleyeceği ve başvuru aşamasında dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında da bilgilendirme yapıldı.

Soru-Cevap Bölümü

Toplantının son bölümünde, katılımcıların soruları cevaplandırıldı. Üreticiler, desteklerden nasıl yararlanabilecekleri, hangi kriterlere uygun olmaları gerektiği, hangi belgeleri hazırlamaları gerektiği gibi konularda yetkililerden bilgi aldılar. Toplantı, soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.

(İHA)
Paylaş