DOLAR 28.9288 %0.03
EURO 31.3072 %-0.57
G.ALTIN 1881.5915 %-2.21
BITCOIN 41724.2679 %5.42
ETHERIUM 2223.9577 %2.55
BIST100 8087.24 %0.03
havadurum

KYK Taahhütname Onayı Nasıl Yapılır? 2023 Yılında Yapmanız Gerekenler

KYK taahhütname onayı nasıl yapılır? 2023 yılında taahhütname onayı için son tarih ne zaman? Hangi belgeler gerekiyor? Bu soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

1789

KYK burs ve kredi başvurusu yapan öğrencilerin, sonuçların açıklanmasının ardından taahhütname onayı yapmaları gerekiyor. Taahhütname onayı, öğrencilerin KYK tarafından verilen burs ve kredi hakkındaki şartları kabul ettiklerini gösteren bir işlemdir. Peki, KYK taahhütname onayı nasıl yapılır? 2023 yılında taahhütname onayı için son tarih ne zaman? Hangi belgeler gerekiyor? İşte KYK taahhütname onayı ile ilgili merak edilenler.

KYK burs ve kredi başvurusu, her yıl binlerce öğrencinin hayalini kurduğu bir fırsattır. KYK burs ve kredi, öğrencilere eğitim hayatlarında maddi destek sağlar ve öğrenimlerini tamamlamalarına yardımcı olur. Ancak, KYK burs ve kredi başvurusu yapmak tek başına yeterli değildir. Öğrencilerin, başvuru sonuçlarının açıklanmasının ardından taahhütname onayı yapmaları da şarttır. Taahhütname onayı, öğrencilerin KYK tarafından verilen burs ve kredi hakkındaki şartları kabul ettiklerini gösteren bir işlemdir. Taahhütname onayı yapmayan öğrenciler, burs ve kredi almaya hak kazansalar bile bu haktan yararlanamazlar.

KYK Taahhütname Onayı Nedir?

KYK taahhütname onayı, öğrencilerin KYK tarafından verilen burs ve kredi hakkındaki şartları kabul ettiklerini gösteren bir işlemdir. Öğrenciler, taahhütnamede yer alan maddeleri okuyarak ve onaylayarak, burs ve kredi almaya hak kazandıklarını beyan ederler. Taahhütnamede, burs ve kredi miktarları, ödeme tarihleri, geri ödeme koşulları, kesinti sebepleri, yükümlülükler ve haklar gibi konular yer alır. Öğrenciler, taahhütnamede belirtilen şartlara uymakla yükümlüdür.

KYK Taahhütname Onayı Nasıl Yapılır?

KYK taahhütname onayı, e-Devlet üzerinden online olarak yapılır. Öğrenciler, e-Devlet şifreleri ile e-Devlet sitesine giriş yaparlar. Ardından, arama çubuğuna "Burs/Kredi Taahhütnamesi Onay İşlemleri" yazarak ilgili sayfaya ulaşırlar. Burada, öğrencinin T.C. kimlik numarası, adı soyadı, üniversitesi, bölümü, burs/kredi durumu gibi bilgiler görüntülenir. Öğrenci, "Taahhütnamemi Okudum" kutucuğunu işaretleyerek, "Onayla" butonuna tıklar. Böylece, taahhütname onayı işlemi tamamlanır.

KYK Taahhütname Onayı İçin Son Tarih Ne Zaman?

KYK taahhütname onayı için son tarih, her yıl KYK tarafından duyurulur. 2023 yılı için taahhütname onayı için son tarih, 19 Aralık 2023 olarak belirlenmiştir. Öğrencilerin, bu tarihe kadar taahhütname onayı yapmaları gerekmektedir. Aksi takdirde, burs ve kredi almaya hak kazansalar bile bu haktan yararlanamazlar.

KYK Taahhütname Onayı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

KYK taahhütname onayı için gerekli belgeler şunlardır:

  • E-Devlet şifresi
  • T.C. kimlik numarası

KYK burs ve kredi başvuru sonucu

18 yaşından küçük öğrenciler, taahhütnamelerini e-Devlet üzerinden veli onayı ile yapabilirler. Bunun için, anne veya babanın e-Devlet şifresi ile giriş yaparak, bakanlık linkine ulaşmak ve veli onayı vermek gerekmektedir. Daha sonra, öğrencinin kendi e-Devlet şifresi ile giriş yaparak taahhütname onayı yapması gerekmektedir.

15 yaşından küçük ya da anne ve babası olmayan öğrenciler ise, taahhütnamelerini e-Devlet üzerinden yapamazlar. Bu öğrencilerin, anne veya babaları şayet her ikisi de yoksa kanuni vasileri ile birlikte kendilerine en yakın Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerinden herhangi birine belgeleri (kimlik, vasi kararı vb.) ile giderek taahhütnamelerini onaylatabilmeleri gerekmektedir.(Haber Merkezi)

Paylaş