havadurum

Kuru incirde yeni sezon heyecanı: İhracat hedefi 300 milyon dolar

Kuru incirde yeni sezon heyecanı devam ediyor. Türkiye’nin dünya lideri olduğu kuru incir üretim ve ihracatında 300 milyon dolarlık hedef. ABD, Fransa ve Almanya en büyük pazarlar, Çin’e ihracat rekor kırdı.

1058

Türkiye’nin dünya lideri olduğu kuru incir üretim ve ihracatında yeni sezon başlıyor. 2023 rekoltesinin 2022 yılı seviyelerinde olacağı tahmin ediliyor. Kuru incir ihracatında ABD, Fransa ve Almanya ilk üç pazarı oluştururken, Çin’e ihracat yüzde 184 artarak dikkat çekti.

Bir önceki sezona göre artış görüldü

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mehmet Ali Işık, 2022 rekoltesinden bugüne kadar 68 bin 593 ton karşılığı 244 milyon dolarlık ihracat yaptıklarını belirterek, bir önceki sezona göre miktar bazında yüzde 7, değer olarak ise yüzde 2 artış başarısı gösterdiklerini söyledi. Işık, kuru incirin kalitesinin de ihracat için son derece uygun olduğunu ifade ederek, “2023/24 sezonunda miktar bazında 75 bin ton ihracat ve 300 milyon dolar döviz geliri hedefliyoruz. Ülkemizin ortalama kilogram ihraç fiyatı 1,5 dolar iken biz bu kaliteli kuru incirimizi 5 doların üzerinde satarak katma değerli ürün ihracatına büyük katkıda bulunmak istiyoruz. Yeni sezonumuz üreticilerimize, tüccarlarımıza ve ihracatçılarımıza hayırlı olsun” dedi.

Işık, Avrupa Birliği’nde aflatoksin ve okratoksin kontrol sıklığının yüzde 30’a çıkarıldığını hatırlatarak, riskleri yönetmek için yoğun bir mesai harcadıklarını kaydetti. Işık, üreticilerden ürünü alan çengelcilerin kontrollerini yapabilmeleri için bütçe dahilinde UV lambalar satın alarak dağıtımına karar verdiklerini de açıkladı. Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin Danışma Niteliğindeki Genel Kurul Toplantısında, 2023/24 sezonu kuru incir sezonunun Ekim ayının ilk haftasının sonunda başlaması yönünde bir tavsiye kararı alındığını da bildiren Işık, son kararı Ticaret Bakanlığı’nın söyleyeceğini belirtti.

Kuru incir ihracatında ABD lider

Türkiye’den kuru incir ihracatında 2022/23 sezonunda zirvede 39,7 milyon dolarlık tutarla Amerika Birleşik Devletleri yer aldı. ABD’ye kuru incir ihracatı yüzde 24 artış gösterdi. Kuru incir ihracatında ikinci sırada 28,5 milyon dolarla Fransa yer alırken, Almanya 27,3 milyon dolarlık tutarla üçüncü basamağın sahibi oldu.

Çin’e kuru incir ihracatında rekor artış

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin hedef pazar olarak belirlediği ve uzun yıllardır tanıtım çalışmaları yaptığı Çin Halk Cumhuriyeti’ne yönelik çabalarının meyvelerini 2022/23 sezonunda aldı. Çin Halk Cumhuriyeti’ne kuru incir ihracatı yüzde 184’lük rekor artışla 3,1 milyon dolardan 9,6 milyon dolara yükseldi. Çin Halk Cumhuriyeti bu artışla kuru incir ihracatında miktar bazında dördüncü sıraya yükseldi.

(Nilay Günay)

Paylaş