havadurum

Kültür ve Tarih Yolculuğu: Ankara'dan Diyarbakır ve Tatvan'a Özel Trenler

Ulaştırma Bakanı Uraloğlu, Ankara-Diyarbakır ve Ankara-Tatvan arasında Nisan ayında başlayacak turistik tren seferlerinin bölge turizmine katkı sağlayacağını açıkladı.

636

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki 2002 yılından bu yana devam eden yatırımlar ve atılımların Türkiye'nin ulaşım sektöründe devrim niteliğinde değişiklikler sağladığını vurguladı. Özellikle demiryolu alanında izlenen politikaların Türkiye'yi yüksek hızlı demiryolu hatlarıyla tanıştırdığını belirten Uraloğlu, mevcut demiryolu ağında da önemli iyileştirmeler yapıldığını ifade etti.

Uraloğlu, TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğü'nün turizm ve sanat tutkunlarının ilgisini çeken Turistik Doğu Ekspresi'ne alternatif olarak Ankara-Diyarbakır ve Ankara-Tatvan turistik trenlerinin nisan ayında hizmete gireceğini duyurdu. Bu yeni turistik trenlerin haziran ayının ortalarına kadar sefer yapacağını belirten Bakan, "Ankara-Diyarbakır ve Ankara-Tatvan güzergahlarına eklenen turistik trenlerle bölge turizminin gelişeceğini ve vatandaşların kültürel ve tarihi değerlere daha yakından tanıklık edeceğini" söyledi. Ankara-Tatvan seferinin 17 Nisan Çarşamba günü Ankara'dan başlayacağını ve Ankara-Diyarbakır hattının ise 19 Nisan Cuma günü seferlerine başlayacağını belirten Uraloğlu, yeni hatların önemine vurgu yaptı.

"Trenlerimiz ulaşım alışkanlıklarını değiştirdi"

Bakan Uraloğlu, yenileme ve modernize etme çalışmaları ile araç filosunun gençleştirildiğini altını çizerek, “Hizmet kalitesi arttırılarak tren seyahati vatandaşımızın günlük yaşamına girdi ve ulaşım alışkanlıklarını değiştirdi. Bu kapsamda yüksek hızlı trenlerin yanında konvansiyonel hatlarda işletilen trenlere olan taleplerin artmasıyla birlikte seyahat severlerin hizmetinde olacak iki yeni turistik tren daha işletilmeye başlanacak.” diye konuştu.

“Şehitler arasındaki kültürel iletişim kuvvetlenecek”

Bin 51 kilometre hat uzunluğunda Ankara-Diyarbakır güzergahında işletilecek olan Ankara-Diyarbakır-Ankara Turistik Treni’nin 180 kişi kapasiteli, 9 yataklı ve 1 yemekli vagondan oluşacağını söyleyen Uraloğlu, “Ankara’dan 19 Nisan Cuma günü saat 15.55’ te hareket edecek, Diyarbakır’dan ise 21 Nisan Pazar günü saat 12.00’ da yola çıkacak. Ankara-Diyarbakır seferinde Malatya’da 3 saat, Diyarbakır-Ankara seferinde ise Yolçatı’da 4 saat, Kayseri’ de 3 turizm amaçlı duracak ve buralardaki tarihi ve kültürel değerleri görme imkânı sunacak” dedi. Uraloğlu, turistik tren seferlerinin bölge ekonomisini canlandıracağını belirterek, sadece bir ulaşım aracı vazifesi görmeyeceğini, şehirler arasındaki kültürel iletişimi de kuvvetlendireceğini dile getirdi.

“Trenler ev konforunda”

Turistik Trenlerin gezginlere ev konforunu sunduğunun altını çizen Uraloğlu, “Bin 262 kilometrelik Ankara-Tatvan-Ankara parkurunda işletilecek turistik treninin de, Ankara’dan 17 Nisan Çarşamba günü saat 15.55’ te seferlerine başlayacağını tüm seyahat severlere duyurmak isterim. Ankara-Tatvan seferinde Elazığ’da 4 saatlik bir duruş gerçekleştirecek. 19 Nisan Cuma günü de Tatvan’dan 06.35’ te hareket edecek tren Tatvan-Ankara seferinde Palu’da 3 saat, Elazığ’da 4 saat ve Kayseri’de 3 saatlik duruş yapacak. Ankara-Tatvan-Ankara Turistik Treni, 9 yataklı vagon ve 1 yemekli vagondan oluşuyor” diye konuştu.

Ankara-Diyarbakır parkurunda yataklı vagonda bir oda fiyatının 9 bin TL olduğunu söyleyen Uraloğlu, Diyarbakır-Ankara parkurunda 8 bin TL, Ankara-Tatvan parkurunda 9 bin 900 TL, Tatvan-Ankara parkurunda ise 9 bin TL olarak belirlendiğini söyledi. Bakan Uraloğlu, yataklı vagonda bir odada iki kişinin seyahat edebileceğinin de altınız çizdi.

(ESRA GÜLLER)
Paylaş