havadurum

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, ÇOMÜ'den Fahri Doktora Aldı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinden fahri doktora aldı. Tatar, açılış dersinde Kıbrıs’ın kuzeyindeki egemen Türk devletinin yaşaması ve tanıtılması gerektiğini, Mavi Vatan’ın da vazgeçilmez değerler olduğunu vurguladı.

850

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar için "Fahri Doktora Tevcih Töreni" ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinin (ÇOMÜ) 2023-2024 Akademik Yıl Açılışı gerçekleştirildi. Tatar, açılış dersinde Kıbrıs’ın kuzeyindeki egemen Türk devletinin yaşaması ve tanıtılması gerektiğini, Mavi Vatan’ın da vazgeçilmez değerler olduğunu vurguladı. Tatar, "Kıbrıs'ta bizlerin, Doğu Akdeniz'deki varlığımızı sürdürebilmemiz, milli değerlerin, bekanın hem vatan hem ana vatan hem de Mavi Vatan'da hakkımızın, hukukumuzun korunması için mutlak surette Kıbrıs'ın kuzeyindeki egemen Türk devletinin yaşaması ve tanıtılması gerektiğini, bütün bunların artık milli siyasetin bir parçası olarak Mavi Vatan'ın da bizler için vazgeçilmez değerler olduğunu bir kez daha paylaşıyorum." dedi. Törene, Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Biçen, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale Cumhuriyet Başsavcısı Altuğ Kürşat Şahin, Çanakkale Savaşları Tarihi Gelibolu Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, AK Parti İl Başkanı Naim Makas, Kıbrıs gazileri, akademisyenler, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Cumhurbaşkanı Tatar, ÇOMÜ’nün açılış dersini anlattı

Üniversite Senatosu tarafından fahri doktora beratı verilen ve cübbesi giydirilen Tatar, açılış dersinde "Mavi Vatan İçerisinde KKTC’nin Stratejik Önemi ve Konumu"nu anlattı. Cumhurbaşkanı Tatar, “gelecekte Türkiye Cumhuriyeti'ni yönetecek olan değerli gençler sizlersiniz. Dolayısıyla Çanakkale'de yaşananlar, bilahare Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu yolunda milletimizin fedakarlıkları, şehitlerimiz, ödenen bedeller ve Cumhuriyet... Ama aynı değerleri taşıyan Doğu Akdeniz'de de bir Türk devleti. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin de yaşatılması, güçlendirilmesi ve kendi egemenlik haklarıyla, kıyı ve kara suları haklarıyla, deniz suyu ve ekonomik münhezim bölge hakkı ve hukuku ile sadece Kıbrıs'ın kendi toprak parçası değil aynı zamanda Mavi Vatan'daki bütün bu hak ve hukuk, hem güvenlik meselelerinde hem jeostratejik, jeopolitik aynı zamanda doğal kaynaklar hem hava sahası bağlamında, Türkiye'nin de güvenliği için fevkalade önemli olduğunu sizlerle paylaşmak istiyorum” diye belirtti.

“Kıbrıs milletin bir parçasıdır”

Tatar sölerine şu şekilde devam etti, “Dolayısıyla her Türk insanının Çanakkale'yi görmesi gerektiği gibi aynı zamanda Kıbrıs'ı ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni görmesi gerektiğini Çanakkale'den sizlerle paylaşmak istiyorum. Kıbrıs bizimdir, Kıbrıs milletin bir parçasıdır, Kıbrıs'ın geleceği parlaktır, Kıbrıs, Doğu Akdeniz için çok önemlidir. Dolayısıyla Kıbrıs'a hep birlikte sahip çıkmamız ve Türk Devletler Teşkilatının en güneyindeki Türk devleti olarak Kuzey Kıbrıs Türk Hükümetinin güçlendirilmesinin, milli menfaatlerimizin ve ulusal çıkarlarımızın bir gereği olduğunu tekrar ifade etmek istiyorum."(AA-Damla Yeltekin)

Paylaş