havadurum

Kırsalda Uzman Eller Projesi ile üretimlerini ikiye katladılar

Çanakkale'de Kırsalda Uzman Eller Projesi ile Girişimciler Hayallerini Gerçekleştiriyor!

2244

Çanakkale'de Tarım ve Orman Bakanlığı'nın Kırsalda Uzman Eller Projesi'nden aldıkları hibe ile üç girişimci işletmelerini büyüttü, üretim kapasitelerini artırdı ve gelirlerini yükseltti.

Emre Erğil Keçi Çiftliğini Büyüttü, Süt Üretimini Katladı

Çınarlı Köyü'nden Emre Erğil; “Kırsalda Uzman Eller Projesi sayesinde 76 Saanen keçi ve 3 Saanen teke desteği alarak işletmesini büyütme ve üretim kapasitesini artırma imkanı buldu. Bu sayede hayvan sayımı 157'ye çıkararak, 2022 yılında 150, 2023 yılında ise 250 oğlak elde etmeyi başardı. 2023 yılında 49.000 litre keçi sütü üretimi yaparak önemli bir gelir elde etti. Erğil, "Bu proje bana hayalimi gerçekleştirme ve tarımsal üretime katkıda bulunma imkanı sundu" dedi.

Fatma Bulan Arıcılık İşletmesini Geliştirdi, Bal Üretimini Artırdı

Bozköy Köyü'nden Fatma Bulan; “Kırsalda Uzman Eller Projesi kapsamında aldığı 50 arılı kovan, arıcılık alet ve ekipmanları desteği ile işletmesini geliştirdi ve arılı kovan sayımı 100'e çıkardı. 2023 yılında 800 kg bal, 200 kg polen ve 70 ana arı üreterek önemli bir üretim hacmine ulaştı. Bulan, ürettiği bal ve diğer arıcılık ürünlerini kayınpederine ait satış dükkanında son tüketiciye ulaştırarak gelir elde ediyor. Bulan, "Bu proje sayesinde tarımsal üretime katkıda bulunma ve aile bütçesine katkı sağlama imkanı buldum" dedi.

Hasan Yıldız Büyükbaş Hayvancılık İşletmesi Kurdu, Süt Üretimini Artırdı

Beybaş Köyü'nden Hasan Yıldız; “Kırsalda Uzman Eller Projesi'nden aldığı 250.000 TL hibe ile 3 Simental gebe düve alarak büyükbaş hayvancılık işletmelerini kurdu. Projeye ek olarak 10 gebe düve daha satın alarak anaç Simental hayvan sayımı 13'e çıkardı. Yeni doğan buzağılarla birlikte toplam hayvan sayımı 25 büyükbaş hayvana ulaştı. 2023-2024 yılında 81.000 litre inek sütü üreterek önemli bir süt üretim kapasitesine sahip oldu. Yıldız, "Bu proje bana kısa sürede kendi işimi kurma ve tarımsal üretime katkıda bulunma imkanı sundu" dedi.

Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Nazan Türkarslan Hedeflerini Açıkladı

Projeden faydalanan üreticilerin işletmelerini büyütme, üretim kapasitelerini artırma ve gelirlerini yükseltme imkanı bulduklarını ifade eden Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Nazan Türkarslan, "Bakanlık olarak yapılan “Kırsalda Uzman Eller Projesi” kırsalda kalkınmaya yönelik ilimizde önemli bir destek olacak. Yapılan bu destekler bölgemizde tarımsal üretim ve hayvancılığın gelişmesine katkı sağlayacak. Kırsalda Uzman Eller Projesi, kırsala dönüşü teşvik edecek, kırsal alanda yaşayan üreticilere önemli bir destek sağlayarak tarımsal kalkınmaya katkıda bulunacaktır. Bu proje kapsamında hibe alan üreticiler, işletmelerini büyütmekte, üretim kapasitelerini artırmakta ve gelirlerini yükselterek İlimizin tarımsal hasılasına katkı sağlamaktadırlar. Hedefimiz, kırsaldaki tüm üreticilere ulaşarak, onların hayallerini gerçekleştirmelerine ve tarımsal üretimde daha da ilerlemesine katkıda bulunmaktır" dedi.

(ERHAN TAYLAN)
Paylaş