havadurum

Kazakistan Heyeti ÇOMÜ’yü ziyaret etti

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Cüneyt Erenoğlu, Kazakistan Heyetini makamında ağırladı.

514

Kazakistan Ankara Büyükelçisi Yerkebulan Sapiyev, Kazakistan İstanbul Başkonsolosu Nuriddin Amankul, Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Osman Okyay, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Cüneyt Erenoğlu’nu ziyaret etti.

“TÖMER Müdürümüze ve ekibine teşekkür ederim”

Türkiye ve Kazakistan Milli Marşların okunmasının ardından Rektör Erenoğlu, yaklaşık 200 Kazakistanlı öğrencinin Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinde ön lisans, lisans, yüksek lisans düzeyinde eğitim gördüğünü belirterek “Uluslararasılaşma anlamında birer Türkiye elçisi, birer Çanakkale elçisi yetiştiğini üniversitemizde Türkçe öğrenmeye başladıkları zamandan beri fazlasıyla hissediyorum. Bu noktada özellikle TÖMER Müdürümüze ve ekibine çok teşekkür ederim. Kazakistan’dan 12 üniversite ile ikili iş birliğimiz bulunuyor. Bunu sizlerin de desteği ile karşılıklı olarak araştırma geliştirme, eğitim öğretim ve toplumsal katkı alanlarında daha da artırmak istiyoruz” diye konuştu.

“Çocuklarımızın emin ellerde olduğunu bilmek büyük mutluluk”

Kazakistan Ankara Büyükelçisi Yerkebulan Sapiyev, Çanakkale’ye ilk kez geldiğini dile getirerek “Bizim çocuklarımızın böyle köklü bir üniversitede eğitim almaları çok büyük bir avantaj. Çocuklarımızın burada emin ellerde olduğunu görmek büyük mutluluk. Bu bağlamda Rektör Erenoğlu ve ekibine çok teşekkür ediyorum. Türkiye bizim için kardeş bir ülkedir. Tüm alanlarda ülkelerimiz arası çok güzel iş birliklerimiz var. Bu iş birlikleri her alada artarak devam edecek.”

Kazakistan İstanbul Başkonsolosu Nuriddin Amankul ise Türkiye’de okuyan öğrenci sayılarının her geçen yıl artığını bildirerek “Türkiye ile yakın ilişkilerimiz her alanda gelişerek devam ediyor” dedi. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi tanıtım videosunun izlenmesinin ardından Kazak öğrencilerin hazırladıkları sunumlar yapıldı ve öğrenciler ile sohbet edilerek gelen sorular cevaplandı.

(ESRA GÜLLER)
Paylaş