DOLAR 31.3882 %0.00
EURO 34.0709 %0.00
G.ALTIN 2100.9803 %0.00
BITCOIN 61915.8806 %-1.78
ETHERIUM 3412.0119 %-1.07
havadurum

Karamelize Soğan Nasıl Yapılır? İşte Püf Noktaları…

Karamelize soğan nasıl yapılır? Hangi soğanlar karamelize olur? Karamelize soğanın faydaları nelerdir? İşte detaylar...

1186

Karamelize soğan, yemeklere lezzet katan, hamburgerden salataya pek çok tarifte kullanılan bir malzeme. Peki karamelize soğan nasıl yapılır? Hangi soğanlar karamelize olur? Karamelize soğanın faydaları nelerdir? Bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını bu yazıda bulabilirsiniz.

Karamelize Soğan Nedir?

Karamelize soğan, soğanın içindeki şekerin yavaş yavaş pişirilerek kahverengi bir renk ve tatlı bir lezzet almasıdır. Karamelize soğan, yanık soğan değildir. Pişirilme şekli olarak ağır ateşte uzun süre kavurmak oldukça önemlidir. Bu sayede soğanın doğal şekerleri ortaya çıkar ve karamel rengi oluşur.

Karamelize Soğan Nasıl Yapılır?

Karamelize soğan yapmak için soğanlarınızı ince ince, yarım ay şeklinde doğrayın. Ardından da tavanıza aktarın. Yanmaz yapışmaz, kalın tabanlı bir tava kullanmanız daha nefis bir karamelize soğan elde etmenizi sağlar. Eğer varsa demir döküm tava ya da tencere kullanabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak bu aşamada çok az miktarda zeytinyağı ya da sıvı yağ ilave edebilirsiniz. Tereyağı çok kolay yanabildiği için tereyağı koymamanızı öneririz. Ardından orta-kısık ateşte soğanlarınızı sotelemeye başlayın. Ara ara karıştırarak soğanlarınızın yumuşamasını sağlayın. İçerisine çok az miktarda şeker ilave edin. Şeker ilavesi etmeden de yapabilirsiniz ancak şeker eklemek çok daha kısa sürede karamelize olmasını sağlar. Soğanlarınızın sularını salmaya başlayacak. O aşamada şekeri ilave ettiğinizde daha nefis bir şekilde pişecektir. Soğanlar iyice sularını salıp çektiğinde ve renkleri kahverengi bir hale gelince soğanlarınız hazır demektir. Bu süreç ortalama 20 dakikanızı alır. Ancak şeker ilave etmeden ve çok daha fazla miktarda soğanı karamelize etmek isterseniz daha uzunca bir süre karıştırmanız gerekecektir. Soğanı yaparken hafif yandığını düşünüyorsanız içerisine az miktarda yağ ilavesinde bulunabilirsiniz. Hazırladığınız karamelize soğanı dinlendirdikten sonra dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Afiyetler olsun!

Karamelize Soğan Hangi Soğanlarla Yapılır?

Karamelize soğanı hazırlarken şeker bakımından daha zengin soğanları seçebilirsiniz. Dilediğiniz herhangi bir soğanla hazırlayabilirsiniz. Mor soğan ya da gümüş soğanla hazırlandığında çok daha nefis olacaktır. Bizden önermesi. Beyaz soğanlar ise çok yumuşak olduğu için karamel soğan yapımı için uygun değildir.

Karamelize Soğanın Faydaları Nelerdir?

Karamelize soğan, soğanın faydalarını taşıyan bir besindir. Soğan, antioksidan, antibakteriyel, antienflamatuar ve antikanser özelliklere sahiptir. Soğan, bağışıklık sistemini güçlendirir, kan şekerini düzenler, kolesterolü düşürür, sindirimi kolaylaştırır, cilt sağlığını korur ve enfeksiyonlara karşı korur. Karamelize soğan, soğanın acı tadını azaltarak daha kolay tüketilmesini sağlar. Ayrıca karamelize soğan, yemeklere lezzet katmanın yanı sıra, iştah açıcı bir görünüm de verir.

Karamelize Soğan Nasıl Saklanır?

Karamelize soğan, buzdolabında hava almayacak şekilde saklandığında 3-4 gün, derin dondurucuda ise 2-3 ay kadar dayanabilir. Kullanmadan önce oda sıcaklığına getirmeniz yeterlidir. Karamelize soğanı saklamak için cam kavanoz ya da plastik kaplar kullanabilirsiniz.

Karamelize Soğan Nasıl Yenir?

Karamelize soğan, yemeklere lezzet katan bir malzeme olduğu gibi, tek başına da tüketilebilir. Karamelize soğan, peynir tabağı, ekmek, kraker, humus, yoğurt, salata gibi yiyeceklerle birlikte de harika bir atıştırmalık olur. Karamelize soğanı ısıtarak ya da soğuk olarak da yiyebilirsiniz.

(SAİM TUNÇMAN)
Paylaş