havadurum

 “Kamu tasarruf politikaları acilen uygulanmalı”

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, “Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü rakamlarına baktığımızda dünyada gıda fiyatları son bir yılda yüzde 10,5 düşerken bizim Ülkemizde yüzde 71 artmış” dedi.

1166

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası 2024 yılı Nisan Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda söz alan ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, sözlerine 31 Mart seçimleriyle ilgili değerlendirmelerde bulunarak başladı. Semizoğlu, “31 Mart’ta Yüce Milletimiz iradesini sandığa yansıttı. Sonuçlarla ilgili yorumlar yapılacaktır elbet ama adayları seçilmiş ya da seçilmemiş olsun; öncelikle tüm siyasi partiler ve seçmenleri bu iradeye saygı duymak zorundadır. Çanakkale gerek partiler içi gerekse iktidar muhalefet hesaplaşmasından çok çekti ve gerildi. Bürokrat dahi iş yapamaz hale geldi. Seçilen arkadaşlarımızdan geldikleri makama hizmet için seçildiklerini unutmadan siyasi kimliklerini arka planda bırakarak çalışmalarını bekliyoruz. İş dünyası olarak önümüzde 4 yıl seçimsiz bir süreç var. Seçimler, gerek bürokratı, gerek ticaret erbabı her kesimi etkiliyor. Önümüzdeki 4 yılımızı çok iyi değerlendirmek zorundayız. Biz iş insanları olarak her koşulda ilk taşın altına elini koyan kesimleriz. Biraz önce Osman Başkanım da söyledi; enflasyon sabit gelirliyi, çalışanı vuruyor ama en fazla iş insanını vuruyor. Çünkü giderlerimiz durduğu yerde durmuyor. Geçen hafta Ramazan Bayramıydı 9 gün çarklar durdu. İşletmede çarkların durması Ramazan ayının öncesindeki 3 ayın karını ve gelirini götürdü. Onun için gerçekten işimiz çok zor ama enseyi karartmadan önümüze bakacağız” dedi.

“Dünyada gıda fiyatları son bir yılda yüzde 10,5 düştü, ülkemizde yüzde 71 arttı”

Semizoğlu sözlerine şu şekilde devam etti, “Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü rakamlarına baktığımızda dünyada gıda fiyatları son bir yılda yüzde 10,5 düşerken bizim Ülkemizde yüzde 71 artmış. Benim ilkokul zamanlarımda biz kendi kendimize yeten bir Ülke idik. Şimdiki durumun bir sebebi var; üretmiyoruz. Ulu Önder Atatürk 100 yıl önce, üretmeden tüketen toplumların düşeceği durumu söylemiş. Bu sözü de Odamız binasının yan duvarına yazdık. 85 milyonun bizlere, üreticilere, iş insanlarına ihtiyacı var. İşimiz zor, Allah yardımcımız olsun. Ticaret Bakanlığımızın açıkladığı geçici verilere göre 2024 yılının Mart ayında ihracat bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,1 oranında azalarak 22,6 milyar dolar, ithalat ise yüzde 5,7 oranında azalarak 30,1 milyar dolar seviyesinde kaydedildi. Tabiki burada en büyük dış ticaret açığımız enerji fiyatlarının stabil olması çok büyük etken. Osman Başkanımın bahsettiği geçen haftaki bir gecelik hareketin sonucunda bu sabah haberlerde izledim Avrupa’daki doğalgaz fiyatları yüzde 7,5 artmış. Gerçekten pamuk ipliğine bağlıyız diyebilirim. Tasarruf evde başlar, işyerlerimizde her platformda olmalı ancak kamu tasarruf politikalarının da acilen uygulanması, ekonomi ve hukuk alanlarında yapılacak reformlarla geleceğe güvenle bakma dileği ile kısaca faaliyetlerimizden ve güncel gelişmelerden bahsetmek istiyorum.”

(ERHAN TAYLAN)
Paylaş