havadurum

Kadro ve ücret düzenlemesi istiyorlar

Çanakkale'de, merkez ile Bayramiç ve Çan Belediyelerinde çalışan DİSK'e bağlı işçiler, eylem yapıyor. Bayramiç, Çan ve Çanakkale merkezde açıklamada bulunan işçiler, şirket işçilerine kadro ve ücretlerin yeniden düzenlenmesi talepleri ile alanlara çıktı.

688
DİSK/Genel-İş Sendikası'nın örgütlü olduğu Çanakkale Belediyesi ile Çan ve Bayramiç Belediyelerindeki işçiler talepleri ile alanlara çıktı. Önce Bayramiç işçileri, ardından da Çan işçileri eylemlerini gerçekleştirirken, saat 16'da da Çanakkale Belediyesi işçileri Cumhuriyet Meydanı'nda taleplerini dile getirdi. Yükselen enflasyon, ekonomik kriz ve buna bağlı olarak giderek düşen alım gücü karşısında, ücretlerinde yeterli artış olmadığını dile getiren Belediye emekçileri, hem ücretlerin yeniden düzenlenmesini, hem de belediye şirketleri üzerinde "taşeron" olarak işçi istihdamına karşı, işçiler arasındaki ayrımcılığın ortadan kaldırılmasını ve taşeron işçilerin kadroya alınmasını talep ediyor. Dün saat 10'da Bayramiç'te ve 12'de Çan'da açıklamada bulunan belediye işçileri, talepleri karşılanana kadar mücadeleyi sürdüreceklerini dile getirdiler.

"Krizin faturası işçiye kesiliyor"
Ekonomik krize, dövizdeki artışa, alım gücünün düştüğüne değinen Belediye işçileri, hükümet politikalarının finans ve sermaye çevrelerini öncelediğine vurgu yaptılar. İşçiler adına açıklamada bulunan DİSK/Genel-İş Sendikası Çanakkale Şube Başkanı Serkan Keskin, "Döviz tarihi rekorlar kırarken, enflasyon ise yalnızca TÜİK sepetinde düşüyor. Çarşıda, pazarda, markette ise zamlar hız kesmeden devam ediyor. Hayat pahalılığı artıyor, alım gücümüz her geçen gün düşüyor. İşçiler ve emekçiler sebebi olmadıkları bir krizin tüm yükünü çekmeye mecbur bırakılıyor. İktidar, ekonomi yönetiminde 'rasyonel politikalara' dönmek adına yine finans ve sermaye çevrelerini önceleyen bir politikayı hayata geçirmeye koyuluyor. İşçi sınıfı ve emekçilerin temel talepleri olan gelir dağılımdaki adaletinin sağlanması, vergide adaletin gerçekleşmesi, insanca yaşanabilir bir ücretin sağlanması, sendikal hak ve özgürlüklerin genişletilmesi gibi konularda ne yazık ki bir adım atılmıyor" dedi

"İnsanca bir ücret için mücadeleyi yükselteceğiz"
Belediyelerde örgütlü bulunan DİSK'e bağlı Genel İş Sendikasının mücadeleyi yükseltmekte kararlı olduğunu dile getiren Keskin, "Siyasal iktidarın ve belediye işverenlerinin işçilere reva gördükleri düşük ücret dayatmasını kırmaya kararlıdır. Bugünden itibaren örgütlü olduğumuz tüm işyerlerinde insanca yaşayacak bir ücret için mücadelemizi yükselteceğimizi herkese ilan ediyoruz. Tüm belediye işverenlerine çağrı yapıyoruz! Belediye yönetimleri her şeyden önce kendi çalışanlarına karşı sorumluluklarını yerine getirmek zorundadır. Ekonomik kriz ve düşük ücret kıskacında çalışan yüzbinlerce belediye işçisinin sesine kulak verin. Toplu iş sözleşmesi görüşmeleri devam eden işyerlerinde işçilerin taleplerini karşılayacak insanca yaşayacak bir ücret düzeyi için gereken adımları atın" dedi.

Taleplerini sıraladılar
Kıdem tazminat tavanı uygulamasının, işçilerin mağduriyetine neden olduğunu, son memur maaş uygulamasından doğacak, düşük kıdem tazminatı tavanına ilişkin mağduriyetlerin giderilmesini talep ettiklerini dile getiren Keskin, belediye işçileri olarak seslerini yükselteceklerine vurgu yaptı. Keskin, "Talebimiz eşitlik ve insanca yaşayacak bir ücrettir. Bu talep sadece üyelerimizin değil yüz binlerce belediye işçisinin talebidir. Tüm belediye işçilerini 4 ana talebimiz etrafında mücadele etmeye çağırıyoruz. İnsanca yaşayacak bir ücret için tüm ücretler iyileştirilmelidir! Belediye şirket işçilerine uygulanan ayrımcılık son bulmalıdır! Kadro ve ilave tediye haklarımız derhal verilmelidir! Vergide adalet sağlanmalı ücretlerdeki gelir vergisi kesintisi düşürülmelidir!" dedi.
(Seçkin Sağlam)
Paylaş