DOLAR 28.9241 %0.08
EURO 31.2175 %-0.19
G.ALTIN 1887.2924 %0.66
BITCOIN 43983.78 %0.49
ETHERIUM 2270.2934 %0.23
BIST100 7855.06 %0.08
havadurum

İzmir TEKNOFEST 2023’e hazır! Teknoloji tutkunları bu festivali kaçırmayın

İzmir, dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’e ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Festival, teknoloji ve girişim yarışmaları, hava gösterileri, sergiler, atölyeler, konserler ve birçok etkinlikle ziyaretçilerine unutulmaz bir deneyim sunacak. Festivalde neler olacak? İşte İzmir TEKNOFEST 2023 hakkında bilmeniz gerekenler…

1493

İzmir, dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’e ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 27 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında Çiğli Havalimanı’nda gerçekleştirilecek festival, teknoloji ve girişim yarışmaları, hava gösterileri, sergiler, atölyeler, konserler ve birçok etkinlikle ziyaretçilerine unutulmaz bir deneyim sunacak. Peki, İzmir TEKNOFEST 2023’e nasıl katılabilirsiniz? Festivalde neler olacak? İşte merak edilenler…

İzmir TEKNOFEST 2023’e nasıl katılabilirsiniz?

İzmir TEKNOFEST 2023’e katılmak için öncelikle ziyaretçi kaydı yapmanız gerekiyor. Ziyaretçi kaydı için TEKNOFEST resmi web sitesini ziyaret edebilir veya [TEKNOFEST mobil uygulamasını] indirebilirsiniz. Kayıt işleminin ardından size bir QR kod verilecek. Bu QR kodu festival girişinde göstererek alana girebilirsiniz. Festival girişi ücretsizdir.

Festivalde neler olacak?

İzmir TEKNOFEST 2023, teknoloji tutkunlarını bir araya getirecek bir festival. Festivalde, Türkiye’nin milli teknoloji hamlesine katkı sağlayan pek çok kuruluşun paydaşlığıyla düzenlenen 35 farklı teknoloji ve girişim yarışmasının final heyecanı yaşanacak. Yarışmalarda dereceye giren takımlara toplam 5 milyon TL’nin üzerinde ödül dağıtılacak.

Festivalde ayrıca, Türk Hava Kuvvetleri Akrobasi Timi SOLOTÜRK, Türk Yıldızları, Türk Silahlı Kuvvetleri Atak Helikopteri Gösteri Timi ATAKULE, Türkiye’nin ilk yerli akrobasi uçağı Gökyüzü Şövalyeleri ve Türkiye’nin ilk yerli akrobasi timi THK Akrobasi Timi gibi hava gösterilerini izleyebilirsiniz.

Festival alanında, Türkiye’nin milli teknolojilerinin sergilendiği hava ve kara araçları sergisi de ziyaretçilerin ilgisini çekecek. Sergide, TUSAŞ tarafından tasarlanan yerli ve milli savaş uçağı TF-X’in maketi, Baykar tarafından üretilen Bayraktar TB2 SİHA, Roketsan tarafından geliştirilen SOM-J seyir füzesi, ASELSAN tarafından üretilen KORAL Elektronik Harp Sistemi gibi pek çok projeyi yakından görebilirsiniz.

Festivalde ayrıca, eğitici atölye etkinlikleri, dikey rüzgâr tüneli, simülasyon deneyim alanları, "Refik Anadol Makine Hatıraları: Uzay" Sergisi, planetaryum gösterimleri, sahne gösterileri ve çeşitli aktiviteler de yer alacak. Festivalde ayrıca, Türkiye’nin en büyük teknoparklarından İTÜ ARI Teknokent’in desteğiyle düzenlenen Girişim Yarışması’nda da genç girişimciler projelerini sunacak.

Yunus Erzincanlı

Paylaş