havadurum

İYİ Partili Kunt, “Şehri meslek odalarıyla birlikte yöneteceğiz”

İYİ Parti Çanakkale Belediye Başkan Adayı Burak Kunt, “Tam katılımcı demokrasi anlayışıyla meslek odalarının da aynı zamanda cazibesini arttıracağız” dedi.

724

İYİ Parti Çanakkale Belediye Başkan Adayı Burak Kunt, İnşaat Mühendisleri Odası'nı ziyaret etti. Ziyarette oda yönetiminin, "Meclis üyeleri arasında neden mimar, mühendis yok?" sorusuna Kunt, dikkat çeken bir cevap verdi.

Kunt, geçmişte partilerin belediye meclis üyeleri arasında şehir plancı, mimar, haritacı, inşaat mühendisi gibi teknik personel olması gerektiğine dair bir kanaatin olduğunu hatırlattı. Ancak bu durumun suiistimal edilerek meclis üyelerinin iş takibine kapı açtığını vurgulayarak, "Vatandaşın belediyede bir inşaat projesi varsa gidip, belediye meclisindeki mimara işini vermeye çalışıyordu. Çünkü o meclis üyesi işini takip ederse daha rahat geçirebileceğini düşünüyordu" dedi.

“Şehri meslek odalarının tamamıyla birlikte yöneteceğiz”

Kunt, bu duruma müsaade etmek istemediklerini ve 1600 belediye çalışanı arasında zaten birçok teknik personel bulunduğunu söyledi. Kunt, imar komisyonu gibi ihtisas komisyonlarında meslek odalarına yer vereceklerini açıkladı. Kunt, "Her imar komisyon toplantımıza mimarlar odası, inşaat mühendisleri odası gibi meslek odalarına bir kişi göndermelerini isteyeceğiz. Bu kişinin her ay değişmesini de sağlayacağız. Böylece şehri meslek odalarının tamamıyla birlikte yönetmiş olacağız” diye belirtti.

“Bir kişinin üzerinden değil meslek odalarının tamamı üzerinden Çanakkale'yi şekillendireceğiz”

Kunt, bu uygulamanın vatandaşların Çanakkale ile ilgili görüşlerini beyan etmek için siyaset yapmak zorunda kalmamalarını sağlayacağını ifade ederek, “Çanakkale Belediyesi'nin imar komisyonlarında görev alabilmek için meslek odalarının da yönetimlerine girmek isteyecekler. Bir kişinin üzerinden değil meslek odalarının tamamı üzerinden Çanakkale'yi şekillendireceğiz. Tam katılımcı demokrasi anlayışıyla meslek odalarının da aynı zamanda cazibesini arttıracağız” sözlerine yer verdi.

(HABER MERKEZİ)
Paylaş