havadurum

İskenderoğlu proje tanıtım toplantısı öncesi konuştu: "Bizim bile vizyonumuz küçülmüş"

Proje tanıtım toplantısı öncesi basın mensuplarıyla bir araya gelen Cumhur İttifakı Çanakkale Belediye Başkan Adayı Jülide İskenderoğlu, Çanakkale için büyük projeleri olduğunu ancak sokağında çöp bulunan bir şehirde önceliklerin farklı olduğunu ifade ederek, “Projelerimizi hazırlarken aslında gördüm ki biraz bizim bile vizyonumuz küçülmüş” dedi.

910

Cumhur İttifakı Çanakkale Belediye Başkan Adayı Jülide İskenderoğlu, kampanya süreci ve çalışmaları değerlendirmek amacıyla bir basın toplantısı düzenledi. Bugün Truva Otelinde saat 10.00’da basın mensuplarıyla buluşan İskenderoğlu’nun toplantısına; AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, AK Parti Çanakkale İl Başkanı Naim Makas, Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Aynur Tuna Yavaş, MHP Çanakkale İl Başkanlığına vekâleten Hakan İmamoğlu, Çanakkale İl Genel Meclis Başkanı Nejat Önder, belediye ve il genel meclis üyesi adayları ve partililer katılım sağladı.

Makas: “Can ve başla mücadele ediyoruz”

İlk olarak konuşan AK Parti Çanakkale İl Başkanı Naim Makas, "Bizler Türkiye Yüzyılı'nın Çanakkale ayağını, Çanakkale Yüzyılı inşası amacıyla sahaya inmiş, Çanakkale sevdalısı kardeşlerimizle çalışmanın gururunu, onurunu yaşıyoruz. İnanıyoruz ki bu dönem Çanakkale'nin makûs talihinin değişmesine vesile olabilecek çok kritik ve önemli bir süreç. Bu süreci tüm şartlarıyla tüm unsurlarıyla tüm noktalarında verimli değerlendirmenin, verimli geçirmenin ve tabii ki Çanakkale Belediye Başkanlığı makamını Jülide İskenderoğlu ile taçlandırmanın heyecanı ve gayreti içerisindeyiz. Bizler Çanakkale'nin yeni yüzyılında Çanakkaleli hemşehrilerimizin ve geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin Çanakkale ile alakalı hayallerini hayata geçirilmesi ve Çanakkale'nin gelecek nesillere gerçekten bir miras olarak kalabilmesi için can ve başla mücadele ediyoruz" dedi.

Gider: “Genel yönetimle uyumlu bir yerel yönetim oluşsun istiyoruz”

Makas’ın ardından konuşan AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider ise, "Türkiye bir yerel seçime hazırlanıyor. İlkbaharda genel seçimlerimizi yaptık. Halkımız ülkeyi kimin yöneteceğine karar verdi. Cumhur İttifakı'ndan yana Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan yana oyunu kullandı. Şimdi bir yerel seçime gidiyoruz. Biz istiyoruz ki genel yönetimle de uyumlu bir yerel yönetim oluşsun. Bunu belediyeyi kazanalım falan diye söylemiyorum. Bunu artık gerçekten Çanakkale'nin hak ettiği hizmetlere kavuşması adına arzu ediyorum. Öncelikle bunu bir Çanakkaleli olarak arzu ediyorum ve bunu söylüyorum. Çünkü şu an da CHP'de olan ve AK Parti'de olan diğer partilerde olan belediyelerin tamamındaki ilçeleri, beldeleri dolaşıyorum. Bakın çok net bir tespitimi sizinle paylaşmak istiyorum. Cumhuriyet Halk Partisi'nin yönettiği belediyelerin ilçelere gittiğimiz zaman veya Çanakkale'nin merkezinde bize gelen talepler ‘çöpler toplanmıyor, asbestli borular hala değiştirilmedi, biz kanserojen su içiyoruz, alt yapı çalışmaları tamamlanmadı, en ufak bir yağmurda sel baskınları ile karşılaşıyoruz, çamurlu yoldan geçiyoruz’ oluyor. Belediye Başkanlarımız da bunlara çözüm üretmekten ziyade devamlı bir şikâyet içindeler. Ödeneksizlikten şikâyet ediyorlar, genel yönetimden destek göremediklerinden şikâyet ediyorlar. Oysa bu doğru değil. Çünkü sizin ciltler dolusu şikâyetiniz bir işin halledildi cevabının yerini karşılamaz. AK Partili belediye başkanlarının yönetildiği yerlere gittiğimizde de gelen talepler belediye sınırları dışında da olsa şu yolları aydınlatın, çünkü biz orada yürüyüşe çıkıyoruz. İlave Millet Bahçeleri yapın. Aşağı yukarı her ilçede yeterince park olmasına rağmen bu talep ediliyor. İstihdam arttırıcı projeleri geliştirin, arttırın. TOKİ ya da belediye vasıtasıyla sosyal konut sayısını arttırın. Kadınlarımıza, gençlerimize özellikle şehitliklerimiz başta olmak üzere daha fazla gezi imkânı sağlayın. Neden AK Partili belediyeler de bu talepler geliyor, CHP'li belediyeler de o talepler geliyor? Çünkü AK Partili belediyeler bir dönem bile belediye başkanlığı yapmış olsalar, bu problemleri zaten çözmüşler. AK Partili bir belediyenin olduğu yerde çöp konuşulmaz. Alt yapı sorunları konuşulmaz. Doğalgaz konuşulmaz. Bunlar bitmiş. Artık daha sosyal belediyecilik konuşuluyor. Sizlerde bu çalışmayı anket babında yapabilirsiniz. Göreceksiniz ki benim söylediklerimin aynısı olacak" dedi.

“Bizim seçimi açık ara önde almamızın önünde hiçbir engel yok”

Seçimlere bir aydan az zaman kaldığını ifade eden Milletvekili Gider, "Jülide Başkanımın yapması gereken tek şey, Cumhuriyet Halk Partisi'ni mindere çekebilmek. Yani belediye seçimini hizmet odaklı bir seçim olduğunu anlatıp, bu tartışmayı hizmet bağlamında yürütürsek, bizim seçimi açık ara önde almamızın önünde hiçbir engel yok. Çünkü Cumhuriyet Halk Partisi’nin yaptığı veya yapmayı vaat edeceği hiçbir hizmet yok. Onun için onlar genellikle seçimleri ideoloji boyutunda götürmeye uğraşırlar ve ideolojik olarak insanların siyasi fikirlerine bağlı kalmasını, hizmete önem vermeden oy vermesini isterler. Bu seçimde görüyorum ki yine aynı bağlamda geçiyor. Yalnız artık şu ortaklıklarının adını değiştirmekten vazgeçsinler. Biz Türkiye'de iki şeye yetişemiyoruz. Biri HDP'nin isim değiştirmesine bir de bunların ortaklıklarına isim bulmasına. Şimdi yeni bir laf bulmuşlar, Kent Uzlaşısı. Ben sosyolog değilim. Bunun tanımına sosyologlar, siyaset bilimciler oturup beraber karar verebilirler. Ancak PKK elebaşı Mustafa Karasu, bu ortaklığında içinde olduğuna göre bu işinde mimarı olduğuna göre onun tanımın geçerli olduğunu düşünüyorum. Diyor ki 'bu sadece bir belediye seçimi değildir, bu seçim Kürtlerin kendi yönetimimizi istiyoruz' demesidir. Ben Kürtlerin böyle bir şey istemediğini biliyorum. Bu PKK'nın kendi arzu ettiği yönetimi için başvurduğu bir yönetim demektir. Halkımız bunları görüyor. Adına ne derse desin, bu uzlaşıları görüyor. Hele hele bütün bu saldırıların da enerji alanında savunma alanında sanayi alanında bu kadar hamle yaptığımız bir döneme denk gelmesi tesadüf değildir. Biz ideoloji seçimi yapmıyoruz. Sadece bunun görülmesi için söylüyorum. Jülide kardeşimin, Jülide Başkanın, değerli dostumun inanıyorum ki Çanakkale'nin çehresini değiştirecek bir belediye başkanlığı yapacağını biliyorum. Buna inanıyorum. Ve bunlarda bütün arkadaşlar olarak tek işimiz ona destek vermektir. Gerek seçime esnasında h-gerek seçimden sonra belediye başkanlığı esnasında. Ben kendisine başarılar diliyorum. Başaracağına inanıyorum. İnşallah 1 Nisan'dan sonra burada farklı şeyler konuşacağız" şeklinde konuştu.

“Daha çok yeşilin olduğu bir dünya diliyorum”

Konuşmasına 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne ilişkin mesaj vererek başlayan Cumhur İttifakı Belediye Başkan Adayı Jülide İskenderoğlu, “8 Mart haftasında bir kadın olarak en hoşuma giden şey, beylerin bizimle ilgili güzel söylemleri… O yüzden de öncelikle başta Çanakkaleli kadınlarımız olmak üzere, tüm dünyadaki kadınlarımızın, dünya kadınlar gününü kutluyorum. İnşallah emekçi kardeşlerimizin çok daha güzel yaşayacağı, kadın haklarını gerçekten konuşacağımız, eşitlenme anlamında yapılacak tüm çalışmalarda inşallah kadınların dünyaya damga vuracağı daha çok çiçeğin, daha çok yeşilin olduğu bir dünya diliyorum.” dedi.

İskenderoğlu, afişlerinde neden logo kullanılmadığını açıkladı

Afişlerinde siyasi parti logosu kullanmadığına ilişkin söylemlerle karşılaştığını ifade eden İskenderoğlu, “İki parti böyle bir karar almıştı. Yoksa benim AK Parti Milletvekili olduğumu, 21 yıldır AK Parti’de siyaset yaptığımı bilmeyen sanırım Çanakkaleli hemşehrimiz yoktur. Ancak bugün Cumhur İttifakı’nın Adayı olarak iki partinin logosunu da kullanabilirim. Cumhur İttifakı sözünü de kullanabilirim, büyük bir keyifle… Önemli olan, 1 Nisan sabahı bu memlekete hizmet etmenin, projelerimizi hemşehrilerimiz ile paylaşmak olacağını düşünüyorum, o yüzden bizi böyle sığ söylemlere çekmeye çalışanlara selam vermek istiyorum.” şeklinde konuştu.

“İstanbul’da bir şey değişti, Türkiye’de her şey değişti”

Seçim kampanya sürecinin Çanakkale’ye yakışır şekilde keyifli geçtiğini aktaran İskenderoğlu, “Benim 21 yıllık siyasi hayatımda birini kötüleyerek, iftira atarak, siyaset yaptığım hiç görülmedi. Bugüne kadar, çalışkanlığımla, yaptığım işlerle bu Çanakkale’ye olan sevdamla, hizmetlerle anıldım, bundan sonra da öyle anılacağım. Kampanya sürecinde, hiç kimseye cevap vermiyorum özellikle. Ama kıymetli vekilimin dediği gibi, genel siyasete getirmeye çalışanlara aslında 1994’ü hatırlatmak istiyorum. AK Parti’nin kuruluş hikâyesi biliyorsunuz ki Sayın Cumhurbaşkanımızın aday olduğu İstanbul seçimleridir. Çöp, çamur ve çukur siyaseti vardı. İstanbul’da bir şey değişti, Recep Tayyip Erdoğan belediye başkanı oldu, Türkiye’de her şey değişti. O yüzden bir belediye başkanı, bazen ülkenin kaderini değiştiriyor.” dedi.

“Merkez belediye aslında şehrin lokomotifidir”

40 gündür sokaklarda gezdiğini dile getiren İskenderoğlu, “Özellikle yürümeye çalışıyorum ve yürüdüğümde gerçekten çok üzülüyorum. Çünkü benim şehrim, çöplerin toplanmadığı, yolların kırık dökük olduğu, trafiğin otoparkın ulaşımın sorun olduğu, kentsel dönüşüm için verilen sözlerin 11 yıldır tutulmadığı bir şehir olmamalı. Samimiyetle söylüyorum, Çanakkale’de 2024 yılında konuşmamız gerekenler bence kruvaziyer limanına gelen gemi sayısını nasıl artırırız ki esnafımız para kazansın olmalı. Bugün turizmde marka olan Troya Müzemizin yerine Parion Müzemizi nasıl yaparız ki gelen turistimiz iki gece daha konaklayabilsin. Şehitliklerimize yaptıklarımızı, Çanakkale’nin dört bir yanına yapabilelim ki Çanakkale büyüsün. Tarımdaki üreticimize nasıl destek olabiliriz ki üretmeye devam etsinler. Merkez belediye aslında bir nevi turizmiyle, tarımıyla şehrin lokomotifidir. Biz bunların hepsini bir dert olarak görüyoruz, çözüm odaklı çalışmalarımızı yürütüyoruz. Ben ikinci üniversitenin değil, üçüncü üniversitenin yerini düşünmek istiyorum. Bir ‘Troya üniversitemiz niye yok, belediye niye bize yer vermedi’ söylemlerini duymak istemiyorum. Çünkü gerçekten Çanakkale dünyanın en güzel şehirlerinden bir tanesi ve iddia ediyorum 5 yılın sonunda belediye başkanlığımızda, kendi segmentinde Çanakkale’yi Türkiye’nin ilk beşi arasına sokacağımızı; ikinci beş yıllık planımızda da dünyanın kendi segmentinin en iyi ilk beşi arasına gireceğini iddia ediyorum.” dedi.

“Bizim bile vizyonumuz küçülmüş”

Konuşmasında devam eden İskenderoğlu şunları kaydetti: “Projelerimizi hazırlarken aslında gördüm ki biraz bizim bile vizyonumuz küçülmüş. Çünkü birçok projemiz var, bazılarını çıkarttım. Bunlar benim hemşerilerime sürpriz olsun dedim. Kapısının önünde çöpü toplanmayan bir hemşehrim, bizim denizin üzerinde yapacağımız çok önemli Çanakkale’ye yakışır projelere belki de inanmayacak. O yüzden de tek bir derdim var. 30-60-90 günlük tüm yapacağımız planlar hazır. Belediyeye oturduğumuz ilk gün itibariyle, belediye meclisinde alacağımız kararlar hazır. Bir hayal değil söylediğim, belki metre karesi küçülür ama projenin olduğu yer aynı yer. Örnek veriyorum, Cuma pazarının olduğu yere gerçek bir Pazar yeri inşa edeceğiz. Hiçbir pazarcımızda ek bir ücret almadan çünkü onlar o parayı defaten ödediler. Aynı yerde olmak kaydıyla, Pazar yerimizi kademeli olarak gerçekleştireceğiz ki gün kayıpları da olmasın. Yaptığımız her projede aslında bu kadar iddialı konuşmalar gerçekleştireceğiz. Biz verdiğimiz sözü tutanlardan olmak için geliyoruz. Vaat edip seçildikten sonra unutulanlardan olmak için değil. Ben Sayın Cumhurbaşkanımız ile 21 yıldır yol arkadaşlığı yaparken öğrendiğim bir tek şey var, söylediği sözün arkasında durması. Bazen tarih aksar ama asla verdiği sözü tutmamakla ilgi bir şeyi olmaz. İnşallah biz de o ‘pazar yerini, sosyal donatı alanlarını yapacağız dediysek, Sarıçayı temizleyeceğiz’ dediysek bilin ki bunu yapacağız. Çanakkaleli hemşehrilerimiz ile bambaşka bir Çanakkale’yi buluşturacağız.”

“Kordonu kapatacağız ve yeşillendireceğiz”

Müjdeli haber veren İskenderoğlu, ”Eminim siz de benim özlüyorsunuz, Çanakkale’de yazın kordonun kapanmasını. Biz o kordonu kapatacağız ve hak ettiği şekilde yeşil bir kordon haline getireceğiz. 300 metre yeşil yaptım 500 metre yeşil yaptım değil tüm hemşehrilerimizin ayağını çimene bastığı güzel bir Çanakkale hayalimiz var ve biz bunu hemşehrilerim ile birlikte gerçekleştireceğiz. Daha çok yapacağımız içimiz var, inşallah 9 Mart’ta saat 15.00’te İÇDAŞ kongre merkezinde tüm Çanakkaleli hemşehrilerimi öncelikle proje lansmanımıza davet ediyorum. Biz yola çıkarken kazanan Çanakkale olsun diye çıktık. Çünkü yaptığımız her işte tek derdimiz bu. Çanakkale kazandığında hepimiz kazanıyoruz. Bu işin Ahmet’i Mehmet’i Ayşe’si yok, birlikte kazanacağız. Bugüne kadar yaptığımız gibi hiçbir siyasi parti bana oy veren, veremeyen göz etmeden, tüm hemşehrilerimize ortak bir şekilde davranarak, ortak hizmet edeceğiz ancak ben de onlardan bugüne kadar hiç AK Parti’ye, Cumhur İttifakı’na oy vermeseler de bir seferlik vekâletlerini istiyorum çünkü gerçekten Çanakkale’nin artık prestij caddelerine, gerçekten marka olan güzel hizmetlerine, millet bahçelerine, sosyal donatılarına, kültür saraylarına, fuar alanlarına ihtiyacı var ve bizim bunu yapacak gücümüz, vizyonumuz var. Söz verip, yapanlardan olacağız.” ifadelerini kullandı.

"Ben ekibime çok güveniyorum"

Belediye meclisi konusunda çok iddialı olduklarını kaydeden İskenderoğlu, “Çanakkale’yi temsilen tüm meclis üyelerimizin bu memleketin gerçekten bir parçası olduğunu ve avukatından mimarına, sanayi ustasından emlakçısına, okul sahibinden pazarcısına, emeklisinde iş insanına, tüm Çanakkale’nin gerçekten sokaktaki insanları var. Bizim derdimiz, sokağın derdini çözmek. Ben ekibime çok güveniyorum bu bağlamda. Seçilen seçilmeyen tüm arkadaşlarımızla birlikte çalışacağız çünkü hepsi birbirinden kaliteli, nitelikli ve bu sokağın sesi. Ben eski Salı Pazarı mevkiinde sokakta yürürken, ayağımın yolun içine girmesini istemiyorum. Çok kıymetli hanımlar beni daha iyi anlayacaklar, bazen sokaklarda o kadar üzülüyorum ki köpüklü sularla şehri yıkayasım var diyorum. İnşallah belediye başkanı olduğumuzda o kadar temiz bir Çanakkale’ye uyanacaklar ki ‘galiba Jülide Hanım Çanakkale’yi köpüklü suyla yıkadı’ diyecekler. Tek bir Çanakkale var, gerçekten dünyanın incisi. Biz bu memlekete hizmet etmek için vekâletlerini bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

İskenderoğlu'nun Proje Lansmanı, 9 Mart Cumartesi günü İçdaş Kongre Merkezi'nde saat 15.00'te gerçekleşecek.

(SEVİ GÖZAY UĞURLU)
Paylaş