DOLAR 28.9298 %0.10
EURO 31.2222 %-0.18
G.ALTIN 1883.6065 %0.47
BITCOIN 43996.86 %0.52
ETHERIUM 2267.1728 %0.09
BIST100 7855.06 %0.11
havadurum

İnşaat Mühendisleri yetkinlik istiyor

İnşaat Mühendisleri Çanakkale Odası tarafından, Türkiye'nin deprem bölgesi olması ve yaşanan onca yıkımın ardından, hale n gerekli önlemlerin alınmamasına ilişkin basın açıklaması gerçekleştirildi.

865

Türkiye tarihinde yaşanan en büyük iki depremin ardından halen gerekli önlemlerin alınmaması ve inşaat sektöründeki eksiklere ilişkin İnşaat Mühendisleri Çanakkale Odası tarafından yapılan basın açıklamasında, oda adına konuşan İnşaat Mühendisleri Çanakkale Odası Başkanı Atilla Öztürk; "Marmara Depremi, ülkemizin depreme bakış açısının değişmesinde bir milat olma özelliği taşımaktadır" dedi.

"Coğrafyamızın gördüğü en büyük depremler"

İnşaat Mühendisleri Çanakkale Odası Başkanı Atilla Öztürk, deprem bölgesi olan Türkiye'de, yaşanan birçok yıkımın ardından yapılması gerekenlerin göz ardı edilmesine ilişkin açıklamalarda bulunarak; "Tarihimizin en yıkıcı depremlerinden olan 17 Ağustos Marmara Depreminin üzerinden 24 yıl, 6 Şubat Depremlerinin üzerindense 6 ay geçti. Söz konusu depremlerin, coğrafyamızın gördüğü en büyük depremlerden olduğuna hiç kuşku yok. Ancak ortaya çıkan can ve mal kayıplarının nedeni olarak depremlerin büyüklüklerine vurgu yapılması, şimdiye kadar çoktan alınması gereken önlemleri almayan, bilime ve mühendisliğe kulaklarını tıkayan anlayışın sığındığı bahaneden öte bir anlam ifade etmemektedir" şeklinde konuştu.

"20 bin civarında yurttaşımızın canına mal oldu"

1999 Gölcük Depremi'nde neler olduğuna değinen Başkan Öztürk; "1999 Gölcük Depremi Cumhuriyet tarihinin en büyük depremlerinden biri olarak kayıtlara geçmiş, 7,4 büyüklüğündeki bu deprem tüm Marmara Bölgesini etkilemiştir. Deprem 20 bin civarında yurttaşımızın canına mal olurken 50 bin civarında yaralanmaya sebep olmuştur. Bölgede yaklaşık 113 bini yıkık ve ağır hasarlı olmak üzere toplam 365 bin bina hasar görmüştür. 99 depremlerinin can ve mal kayıplarının yanı sıra ekonomiye de etkisi büyük olmuş, 2001 ekonomik krizinin önemli sebeplerinden biri olarak kabul edilmiştir. Asıl olarak Marmara Depremi, ülkemizin depreme bakış açısının değişmesinde bir milat olma özelliği taşımaktadır. Depremlere karşı hazırlığın toplumsal bir farkındalıkla, mevzuattan uygulamaya kadar her kademede yeniden yapılanma ve dönüşüm ile mümkün olabileceği tüm kamuoyunca ortak bir fikre dönüşmüştür" ifadelerini kullandı.

"Verilen sözler çoktan unutulmuş"

6 Şubat Depremlerinin ardından odanın gerekli açıklamaları yaptığını dile getiren Başkan Öztürk; "6 Şubat Depremlerinin hemen ardından haftalar boyunca tüm basın-yayın kuruluşlarında yapı üretimi ve denetimindeki sorunlar enine boyuna tartışılmış, Odamız konuyla ilgili yapılması gerekenleri, yıkımın nedenlerini tüm açıklığıyla ortaya koymuştur. Ne var ki Depremin üzerinden henüz 6 ay geçmesine rağmen konu kamuoyunun, yetkili kurum ve kuruluşların ve yöneticilerin gündeminden çıkmış, verilen sözler çoktan unutulmuş görünmektedir. Depremin üzerinden 6 ay geçmesine rağmen bölgede yıkımı bekleyen ağır hasarlı yapılar tehlike yaratmaya devam etmekte, kontrolsüz bir şekilde yürütülen enkaz kaldırma işlemleri çevreye ve insan sağlığına zarar vermekte, imar planlarının oluşturulması süreçleri aksamakta, barınma ve su gibi en temel gereksinimler bile karşılanamamaktadır" sözlerini kullandı.

"Belediye hizmetlerinde ciddi eksiklikler yaşanıyor"

Deprem bölgelerinde belediye hizmetleri açısından oldukça ciddi eksikliklerin yaşandığını vurgulayan Başkan Öztürk; "Deprem bölgesinde bazı geçici barınma alanlarının altyapı çalışmalarının tamamlanamadığı ve dolayısıyla pek çok konteynerin depolarda bekletildiği, binlerce yurttaşımızın hala çadırlarda yaşamak zorunda kaldığı, konteyner kentlerde belediye hizmetlerinde ciddi eksikliklerin yaşandığı ve ulaşım sorununun bu kentler için temel bir mesele haline geldiği gözlenmektedir" şeklinde konuştu.

"Riskli yapı miktarımız istatistiksel yöntemlerle tahmin edilmektedir"

Depremlerden korunmanın yolu riskleri azaltmaktan geçtiğine vurgu yapan Öztürk; "Var olan yapı stokunun büyük çoğunluğu, deprem yönetmelikleri dikkate alınarak yapılmamıştır. Yapılar ya mühendislik hizmeti olmadan üretilmiştir ya da yeterli düzeyde mühendislik hizmeti almamıştır. TBMM'nin İzmir Depremi sonrası kurduğu Araştırma Komisyonun Temmuz 2021 tarihli raporuna göre Türkiye'de 10 milyon civarında olan yapı stokunun 6-7 milyon civarında olan kısmı riskli yapı statüsündedir. Bu risk ortadan kaldırılmadığı veya azaltılmadığı sürece ülkemiz büyük yıkımlarla defalarca yüzleşeceği gibi, depremler sonrası müdahalelerde de yetersiz kalmaya mahkum olacaktır. Bugün riskli yapı miktarımız istatistiksel yöntemlerle tahmin edilmektedir. Oysa, Ulusal Deprem Stratejisi ve Eylem Planına göre 2017 yılına kadar ülkemizdeki yapı stokunun envanterinin çıkartılıp bunlara müdahale edilmesi gerekmekteydi. Ne yazık ki 2023 Türkiye'sinde yapı envanterin nasıl çıkarılacağının yöntemi bile belirlenmiş durumda değildir. Yine TBMM'nin Kahramanmaraş merkezli Depremlere ilişkin çıkarmış olduğu Mayıs 2023 tarihli raporundan anlaşıldığı üzere son 11 yıl içerisinde ülke genelinde 238 bin civarında riskli yapıya "Kentsel Dönüşüm" adı altında müdahale edilerek yenilenmesi sağlanmıştır. Yani 2012 yılından bu yana riskli olduğu düşünülen yapı miktarının sadece %3-4 civarındaki kısmı yenilenebilmiştir" ifadelerini kullandı. 
(Dilan Kaynak)

Paylaş