DOLAR 31.123 %0.17
EURO 33.827 %0.44
G.ALTIN 2032.9809 %0.02
BITCOIN 51097.1707 %-1.24
ETHERIUM 3055.0562 %-1.40
havadurum

İlaçta KDV'yi yüzde 1'e düşürecek teklif

Meclis Genel Kurulu'nda ilaçta indirim kanun teklifinde bulunan CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı; "İlaç, yemek gibi, su gibi yaşamsal öneme sahiptir" dedi.

657
CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, TBMM Genel Kurulu'nda Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılan ve ithalatına izin verilen ilaçlarda Katma Değer Vergisi oranının yüzde 1'e düşürülmesi için kanun teklifi vererek; "Hastalarımızın tedavisinde hayati derece öneme sahip ilaçlar ile ilgili olarak temel gıda ürünlerine uygulandığı gibi vatandaşlarımızın sağlıklı yaşam hakkı için ilaçların da KDV'si yüzde 1 olmalıdır" şeklinde konuştu.

CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, Meclis Genel Kurulu'nda Ak Parti iktidarının iğneden ipliğe zam furyasını sürdüren uygulamalara dur denmesi gerektiğini belirterek, "Ekonomik soykırıma dönüşen krizin faturasını vatandaştan çıkaran Ak Parti iktidarı buna bir son vermelidir. İsraf ekonomisinin sorumlusu vatandaşlar değil, Ak Parti iktidarıdır" dedi.

"Zamlar, vatandaşın hayatını tehlikeye atar duruma geldi"
CHP'li Sarı vatandaşın sofrasında, tarlasında, giyiminde, ulaşımında her şeye zam yapıldığını bu furyadan hastaların yaşamsal öneme sahip ilaçlarının da nasibini aldığını belirterek; "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararnamesiyle ilaç KDV oranı yüzde 8'den yüzde 10'a çıkarıldı. Vatandaşın alım gücünün hızla düştüğü bir ortamda hem SGK, hem vatandaş, hem de eczacılara büyük bir yük getiren bu artışa bir de yüzde 30,5 zam eklendi. Seçimden sonra ilaca KDV artışı ile birlikte vatandaş yaklaşık yüzde 35 daha fazla ödemek zorunda bırakıldı. Zamlar, vatandaşın hayatını tehlikeye atar duruma geldi" ifadelerini kullandı.

'Ya zam ya yokluk'
Türk lirasının her geçen gün biraz daha değer kaybettiğini belirten CHP'li Sarı; "Dışa bağımlı olduğumuz ilaçlarda da döviz kuruna bağımlı olarak fiyat artışı ve tedarik sorunu yaşanıyor. Döviz kurunda artışlarla birlikte ilaç şirketleri maliyetle ilgili sıkıntı yaşamaya başlıyor. Bu durumda da piyasada ilaç yokluğu baş gösteriyor. Süreç ilaç şirketlerinin zam talep etmesiyle devam ediyor. 'Ya zam ya yokluk' kıskancında kalan hasta vatandaşlarımız AKP iktidarının ekonomik soykırımında yaşam mücadelesi veriyor. İlaca geçen yıl 3 kez toplamda yüzde 135 zam yapıldı. Ak Parti iktidarının ekonomik soykırımı hastalarımız için hayati önem taşıyan ilaçlar için de tercihini zam yaparak kullandı. Vatandaş yine düşünülmedi" diye belirtti.

"Ciddi ve ivedi tedbirler alınmalı"
Milletvekili Sarı eczacılarla hastaları karşı karşıya getiren Ak Parti iktidarı uygulamalarının yarattığı enflasyonist ortamda ilaç fiyatları arttıkça düşük karlı baremdeki ilaç sayısı artarak eczacıların da zarar ettiğini belirterek, "Bu kısır döngüyü yaratan iktidar kangren olan bu soruna da çözüm üretmemiştir. Dışa bağımlılığa karşı, stratejik ve yaşamsal öneme sahip olan yerli ilaç sanayinin, üretimin her aşamasını kapsayacak ciddi ve ivedi tedbirler alınmalı." şeklinde konuştu.

"Vatandaşlar bütçesinden daha az harcayacak"
CHP'li Serkan Sarı'nın hazırladığı ve Meclis Başkanlığına sunduğu 3065 Sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu'nda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi yasalaşırsa, kronik hastalığı için ilaç kullanandan ayakta tedavi gören hastaya kadar tüm hasta vatandaşlar olumsuz etkileyen Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile KDV oranında yapılan artış da geri alınmış olacak. Seçimden sonra ilaca KDV artışı ve yüzde 30,5 oranında yapılan zamla birlikte yaklaşık yüzde 35 daha fazla ödemek zorunda bırakılan vatandaşlar bu kanun teklifinin Meclis'ten geçmesiyle bütçesinden daha az harcayacak.
(Atilla Akın)

Paylaş