DOLAR 27.424 %1.64
EURO 28.9886 %1.63
G.ALTIN 1652.5115 %0.34
BITCOIN 26543.11 %1.19
ETHERIUM 1630.6762 %2.30
BIST100 8266.19 %1.64
havadurum

İl Sağlık Müdürlüğü vatandaşları aşırı sıcak havalara karşı uyardı

Aşırı sıcak havalarla birlikte sağlık problemleri de kendini göstermeye başladı. Son zamanlarda artış gösteren sıcak hava problemi, güneş çarpması, kalp çarpıntısı gibi sorunlarla birlikte geliyor. Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü, vatandaşları sıcak hava konusunda nasıl beslenmeleri gerektiği, nasıl giyinmeleri gerektiği vs konularda uyardı.

260


Son zamanlarda dünyada olduğu kadar Türkiye`de de artış gösteren sıcak havalar, sağlık açısından olumsuz durumlara zemin hazırlıyor. Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü yaptığı genel bilgilendirme dahilinde, vatandaşların sıcak havalarda hangi noktalara dikkat etmeleri gerektiğine ilişkin uyardı. Yapılan bilgilendirmede, günün en sıcak saatlerinin 10.00-16.00 saatleri arası olduğu ve bu saat dilimlerinde dışarı çıkılmaması gerektiği vurgulandı.

Aşırı sıcaklardan etkilenen grupların dikkatine
Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü tarafından, son zamanlarda hayatı oldukça olumsuz etkileyen aşırı sıcak havalar nedeniyle vatandaşları dikkat etmeleri gereken konularda bilgilendirme yapıldı. Yapılan bilgilendirmede; "Ülkemizin son günlerde maruz kaldığı aşırı sıcaklar, çeşitli sağlık problemlerini de beraberinde getirmektedir. Sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak vücut ısısı artmakta ve metabolizma bu yeni duruma uyum sağlamaya çalışmaktadır. Aşırı sıcaklardan en çok etkilenen gruplar; Yalnız yaşayan 65 yaş ve üzeri yaşlılar, 2-4 yaşından küçük çocuklar, bakıma ihtiyacı olanlar, hamileler, açık havada çalışanlar, aşırı kilolular, kronik hastalığı (Şeker hastalığı, kalp damar hastalıklar, beyin-damar hastalıkları, psikolojik hastalıklar, kronik solunum sistemi hastalıkları, karaciğer, hastalıklar, böbrek hastalıkları) olanlar, sürekli ilaç kullanan kişiler (özellikle tansiyon düşürücü, idrar söktürücü, depresyon ve uyku ilaçları), özelikle kronik hastalığı bulunan ve yalnız yaşayan yaşlılar en çok risk taşıyan gruptur" ifadelerine yer verildi.

"Şapka ve gözlük gibi gerekli koruyucu önlemleri almalı"
Sıcak havalardan daha az etkilenmek için genel korunma unsurlarına değinen İl Sağlık Müdürlüğü tarafından; "Günün en sıcak saatlerinde (10.00-16.00) mecbur kalmadıkça dışarı çıkılmamalıdır. Dışarıda çalışması gerekenler mümkün oldukça güneş altında korunmasız kalmamaya, aşırı hareketlerden kaçınmaya, sik sik tuz içeren sulu gıdalar almaya dikkat etmelidir. Dışarıda bulunulduğunda açık renkli, hafif, bol ve sık dokunmuş kumaşlardan yapılan giysiler tercih edilmeli; geniş kenarlı ve hava delikleri olan şapka giyilmeli ve güneşin zararlı ışınlarından koruyan güneş gözlüğü takılmalıdır. Güneş ışınlarının dik geldiği (10.00-16.00) saatlerde denize girilmemeli ve güneşlenilmemelidir. Bu saatlerin dışında denize girmek isteyenler güneşten koruyucu krem (en az 15 koruma faktörlü) kullanmalı, şapka ve gözlük gibi gerekli koruyucu önlemleri almalı ve uzun süre kesintisiz güneşlenmemelidir. Risk altındaki yetişkinler ve yaşlılar günde en az 2 kez güneş veya sıcak çarpması yönünden izlenmeli, bebekler ise bu açıdan daha sık izlenmelidir. Bebek, çocuk, engelliler ve hayvanlar kapalı ve park etmiş araçlarda kesinlikle bırakılmamalıdır. Vücut ısısının yükselmemesi için sık sık duş alınmalı, bunun mümkün olmadığı zamanlarda ayaklar, eller, yüz ve ense soğuk suyla ıslatılmalı veya silinmelidir" sözlerine yer verildi.

"Her gün en az 2-2,5 litre sıvı tüketilmelidir"
Yaz aylarda ve aşırı sıcak havalarda, dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birinin de beslenme konusu olduğu belirtilirken; "Susuzluk hissi olmasa bile her gün en az 2-2,5 litre (12-14 su bardağı) sıvı tüketilmelidir. Sıvı alımında su içmek esas olmakla beraber; su dışı sıvı alımında kahve, çay ve gazlı içecekler yerine süt, ayran ve taze sıkılmış meyve suları tercih edilmelidir. Kafein, alkol ve fazla miktarda şeker içeren içecekler vücuttan fazla su kaybına yol açtığı için tüketilmemelidir. Yağlı besinlerin ve yağda kızartmaların tüketiminden kaçınılmalı, kızartma ve kavurma yerine haşlama, ızgara, kendi suyunda pişirme gibi sağlıklı pişirme yöntemleri uygulanmalıdır. Vücut direncini arttırmak ve vücudun yeterli miktarda vitamin ve mineral almasını sağlamak için bol miktarda sebze ve meyve (günde en az 5 porsiyon) tüketilmelidir" diye belirtilerek vatandaşların aşırı sıcak havalarda dikkatli olmaları gerektiği vurgulandı.
(Damla Yeltekin)

Paylaş