DOLAR 27.3861 %0.00
EURO 29.0664 %0.00
G.ALTIN 1627.647 %0.00
BITCOIN 26939.7645 %0.14
ETHERIUM 1674.7251 %0.45
BIST100 8334.94 %0.00
havadurum

"Her Yer Ekofest, Her Yer Direniş"

Kazdağı Ekofest 2023 Edremit Darıdere'den sonra bu kez de Balıkesir ve Bayramiç'te de yasaklandı. Kazdağları Ekoloji Platformu tarafından alınan yasak kararına ilişkin basın açıklaması gerçekleştirilerek; "Birileri "Haklar" konulu Ekofest'in yapılmasını istemiyor ve müdahale ediyordu" sözlerine yer verildi.

345

2019`dan beri gerçekleştirilemeyen Ekofest`in bu sene ilk önce Balıkesir`de ardından Bayramiç`te yangın sezonu gerekçesiyle iptal edilme kararına Kazdağları Ekoloji Platformu tarafından tepkiler devam ediyor. Çanakkale Truva Atı önünde konuya ilişkin basın açıklamasında bulunan Kazdağları Ekoloji Platformu tarafından; "Ortalığı sellerin götürdüğü yağmurlu haziran günlerinde sözüm ona "yangın tehlikesi" ile bir araya gelmemizin engellendiği bu yasaklamaların nedeninin orman yangınları olmadığını biliyoruz" diye belirtildi.

Truva Atının önünde Kazdağları Ekoloji Platformu tarafından gerçekleştirilen basın açıklamasında; "2014 yılında Mıhlı Barajı Projesi`ne dikkatleri çekmek üzere Darıdere Fidanlık Mevkii`nde düzenlenmeye başlanan Kazdağı Ekofestivali, ne yazık ki 2019 yılından bu yana gerçekleştirilemiyor. Ekofest, 2020 ve 2021 yıllarında pandemi nedeniyle yapılamamıştı. 2022 yılında konusu "HAKLAR" olan Ekofest`in Darıdere Tabiat Parkı`nda yapılması için yapılan başvuruya Orman İdaresi tarafından önce izin verilmiş, sonra son dakikada Balıkesir Valiliği`nin yangın önlemleri gerekçesi ile tahsis iptal edilmişti" sözlerine yer verildi.

"Aynı gerekçe ile iptal edildi"
İlk önce Balıkesir`de ardından Bayramiç`te aynı gerekçe ile Ekofest`in gerçekleştirilmesinin yasaklandığına değinen Kazdağları Ekoloji Platformu tarafından; "Bu yıl, yangın riski gözetilerek tarih Haziran ayına çekildi ve nisan ayında Darıdere Tabiat Parkı için başvuruda bulunuldu. Başvuru Orman İdaresi tarafından uygun bulunmuştu. Ancak, ne yazık ki, yine son dakikada Balıkesir Valiliği`nin 2023/1 sayılı komisyon kararı öne sürülerek yangın riski gerekçesi ile verilen tahsis izin iptal edildi. Birileri "Haklar" konulu Ekofest`in yapılmasını istemiyor ve müdahale ediyordu. Tahsis iptal haberi geldiğinde aylar süren tüm hazırlıklar tamamlanmış, Ekofest kamyonu yola çıkmış, 10 görevli altyapı çalışması için alana ulaşmıştı. Yer tahsisi iptal edilen Ekofest için yeni bir alan bulundu ve bu kez de Bayramiç Hacıkayyum Yeşil Parkı için 19 Haziran`da Bayramiç Kaymakamlığı`na bildirimde bulunuldu. Alanda 24 saat itfaiye bulundurma taahhüdünde bulunuldu. Ancak Bayramiç Kaymakamlığı Orman İdaresinin görüşü doğrultusunda aynı gerekçe ile festivale engel oldu. Ekofest`e bir gün kalmıştı, 26 görevli alanda hazır bulunuyordu ve müzik topluluklarından bazıları bölgeye ulaşmıştı" diye belirtildi.

`Savcılık soruşturma başlattı`
Ekofest`in iptal edilmesinin ardından Bayramiç Kaymakamlığı önünde yapılan basın açıklamasıyla beraber savcılık tarafından açılan soruşturmaya ilişkin; "Bu duruma tepki göstermek için Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği yöneticileri ve gönüllüleri Bayramiç Kaymakamlığı önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Hemen ertesi gün savcılık soruşturma başlatarak Yönetim Kurulu Başkanı Süheyla Doğan`ı ifadeye ve kimlik tespitine çağırdı. Soruşturmanın gerekçesi "2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu`na muhalefet, Kamu binası önünde basın açıklaması yapmak". Süheyla Doğan Anayasal Hakları uyarınca önceden izin alınmaksızın barışçıl bir şekilde basın açıklaması yapma haklarının bulunduğunu belirterek savunmasını yaptı ve katılanların kimlik tespitini yapmayı etik bulmadığını belirterek reddetti" ifadelerine yer verildi.

"Hukuk dışı bir müdahaledir"
Meydana gelen yasaklamaların yangın riski ile alakası olmadığını vurgulayan Kazdağları Ekoloji Platformu tarafından; "Ortalığı sellerin götürdüğü yağmurlu haziran günlerinde sözüm ona "yangın tehlikesi" ile bir araya gelmemizin engellendiği bu yasaklamaların nedeninin orman yangınları olmadığını biliyoruz. Bu yasaklama, iktidarın son yıllardaki yaşam alanlarımıza ve haklarımıza yönelik yasaklama politikalarının bir parçasıdır. "Haklar"ın tartışılacağı bir festivale getirilen bu yasaklama en önemli hakkımız olan düşünce, ifade ve toplanma özgürlüğümüze yapılan hukuk dışı bir müdahaledir" diye belirtildi.

"Yaşamlarımıza ve en doğal haklarımıza engelleme getiriliyor"
Büyük bir yıkım ve talan olduğuna ve ormanların yok edildiğine dikkat çeken Kazdağları Ekoloji Platformu; "Ormanlarımızı enerji ve maden şirketlerine peşkeş çeken orman idaresi sözüm ona ormanları bizden koruyor. Ülkemizde ormanlar en çok enerji ve madencilik faaliyetleri ve mega altyapı projeleri nedeniyle yok ediliyor. Ülkemizin ormanlarının neredeyse yarısı madencilere tahsis edilmiş durumda. Büyük bir yıkım ve talan var. Bunlara izin veren anlayış, ormanları koruyan bizlere karşı yasaklamalarla sözüm ona ormanları yangına karşı koruyor. Tarikat yurtlarında sayısız çocuk cinsel istismara uğrarken, gördüğü baskılar nedeniyle kendini asarken, 6 yaşında evlendirilirken, her gün en az dört kadın öldürülürken, nefret cinayetleri işlenirken ses çıkarmayan iktidar konserleri, festivalleri, basın açıklamalarını, gösterileri yasaklayarak, yaşamlarımıza ve en doğal haklarımıza engelleme getiriyor" sözlerine yer verdi.

"Dayanışmamıza yasak konulamayacak"
Mücadeleyi çoğaltmaya devam edeceklerini vurgulayan Kazdağları Ekoloji Platformu; "Bilsinler ki bu engellemeler, yasaklamalar, baskılar bizleri yıldıramayacak. Bir araya gelmemize, dayanışmamıza yasak konulamayacak. Cinsiyetçilik, patriyarka, homofobi, ırkçılık ve türcülük başta olmak üzere her türlü tahakkümden arınmış bir dünyanın mümkün olduğunu biliyoruz. O dünyayı her gün yeniden kuran Kazdağı Kültür ve Doğa Varlıklarını Koruma Derneği ile el ele yeryüzünü, yaşamı, tüm canların haklarını savunmaya, sevgiyi ve dayanışmayı çoğaltmaya devam edeceğiz. Artık "Bize Her Yer Ekofest" olacak. Kazdağları Ekoloji Platformu olarak, bileşenimiz olan Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği`ne yönelik bu yasaklama ve baskıları kınıyoruz. Derneğimizin her zaman yanında olduğumuzu buradan bir kez daha ifade ediyoruz" diye belirterek tepkilerini ortaya koydu.

Kazdağları Ekoloji Platformu tarafından gerçekleşen basın açıklamasına, sivil toplum kuruluşları ve siyasi partiler de katılım sağladı.
(Seçkin Sağlam)

Paylaş