DOLAR 28.9537 %-0.13
EURO 31.2221 %-0.01
G.ALTIN 1866.1405 %-0.03
BITCOIN 43771.3708 %-0.43
ETHERIUM 2357.7741 %-0.78
havadurum

Hepatit B Nasıl Bulaşır? Hepatit B'nin Yayılmasını Önlemenin Yolları

Hepatit B, karaciğerde iltihaplanmaya ve ciddi sağlık sorunlarına neden olan viral bir enfeksiyondur. Hepatit B virüsü, kan, cinsel yol ve vücut sıvılarının yakın teması ile bulaşır. Hepatit B, dünyada 400 milyon, Türkiye’de ise 3 milyon kişiyi etkileyen yaygın bir hastalıktır. Hepatit B’nin bulaşma yollarını ve önleme yöntemlerini bilmek, hastalığın yayılmasını engellemek için çok önemlidir. İşte hepatit B nasıl bulaşır sorusunun cevabı ve detaylar…

1196

Hepatit B, karaciğerde iltihaplanmaya ve ciddi sağlık sorunlarına neden olan viral bir enfeksiyondur. Hepatit B virüsü, kan, cinsel yol ve vücut sıvılarının yakın teması ile bulaşır. Hepatit B’nin bulaşma yollarını ve önleme yöntemlerini bilmek, hastalığın yayılmasını engellemek için çok önemlidir. Hepatit B’nin önlenmesinde en etkili yöntem aşılamadır. Ayrıca korunmalı cinsel ilişki, uyuşturucu ilaç kullanımından kaçınma, steril araçlar kullanma ve hamilelikte test ve aşı yaptırma gibi yöntemler de hepatit B riskini azaltır.

Hepatit B’nin Bulaşma Yolları

Hepatit B virüsü, insandan insana kan, kan ürünleri ve enfekte vücut sıvıları yoluyla bulaşır. Bu nedenle aşağıdaki durumlarda hepatit B riski vardır:

Korunmasız cinsel ilişki

Hepatit B virüsü, cinsel sıvılar aracılığıyla bulaşabilir. Bu nedenle korunmasız cinsel ilişki, hepatit B için en yaygın bulaşma yoludur. Özellikle birden fazla cinsel partneri olan veya cinsel yolla bulaşan hastalık geçmişi olan kişiler risk altındadır.

Uyuşturucu ilaç kullanımı

Hepatit B virüsü, enfekte kanın iğne veya diğer enjektörler aracılığıyla paylaşılmasıyla bulaşabilir. Bu nedenle uyuşturucu ilaç kullanan kişiler risk altındadır.

Steril olmayan iğne ve tıbbi cihazlar

Hepatit B virüsü, steril olmayan iğne, şırınga, jilet, makas, dövme aleti, manikür-pedikür seti gibi kanla temas edebilecek araçlarla bulaşabilir. Bu nedenle bu tür işlemler yapılırken araçların steril olmasına dikkat edilmelidir.

Gebelikte bebeğe bulaştırma

Hepatit B virüsü, hamilelik sırasında veya doğum esnasında anneden bebeğe geçebilir. Bu nedenle hamile kadınların hepatit B testi yaptırması ve gerekirse aşılanması gerekir.

Hepatit B’nin Önlenmesi

Hepatit B’nin önlenmesinde en etkili yöntem aşılamadır. Hepatit B aşısı, hepatit B virüsünün bir parçasını içerir ve vücudun bağışıklık sisteminin virüse karşı antikor üretmesini sağlar. Aşı, hepatit B enfeksiyonuna karşı %95 oranında koruma sağlar. Aşı, doğumdan hemen sonra veya erken çocukluk döneminde yapılabilir. Ayrıca hepatit B riski taşıyan yetişkinler de aşılanabilir.

Hepatit B’nin önlenmesinde diğer yöntemler şunlardır:

Korunmalı cinsel ilişki

Hepatit B virüsünün cinsel yolla bulaşmasını önlemek için prezervatif kullanılmalıdır. Ayrıca cinsel partner sayısı azaltılmalı ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar için düzenli test yaptırılmalıdır.

Uyuşturucu ilaç kullanımından kaçınma

Hepatit B virüsünün iğne yoluyla bulaşmasını önlemek için uyuşturucu ilaç kullanımından kaçınılmalıdır. Eğer kullanılıyorsa, iğne veya diğer enjektörler asla başkalarıyla paylaşılmamalıdır.

Steril araçlar kullanma

Hepatit B virüsünün kan yoluyla bulaşmasını önlemek için kanla temas edebilecek araçların steril olmasına dikkat edilmelidir. Dövme, manikür, pedikür, akupunktur gibi işlemler yapılırken araçların tek kullanımlık veya dezenfekte edilmiş olması istenmelidir.

Hamilelikte test ve aşı yaptırma

Hepatit B virüsünün anneden bebeğe bulaşmasını önlemek için hamile kadınların hepatit B testi yaptırması ve gerekirse aşılanması gerekir. Ayrıca bebek doğduktan sonra da hepatit B aşısı yapılmalıdır.

(Haber Merkezi)

Paylaş