DOLAR 28.9241 %0.08
EURO 31.2175 %-0.19
G.ALTIN 1887.2924 %0.66
BITCOIN 43983.78 %0.49
ETHERIUM 2270.2934 %0.23
BIST100 7855.06 %0.08
havadurum

Hasan Arat kimdir? Beşiktaş’ın yeni başkan adayı hakkında merak edilenler

Beşiktaş’ta olağanüstü seçimli genel kurul tarihinin belli olmasının ardından başkan adaylığı için ismi geçen Hasan Arat, siyah-beyazlı camianın merak konusu oldu. Peki, Hasan Arat kimdir? Beşiktaş’ın yeni başkan adayı Hasan Arat kaç yaşında, nereli, ne iş yapar? İşte Hasan Arat hakkında bilmeniz gerekenler…

1143

Beşiktaş’ta başkanlık yarışı kızışıyor. Siyah-beyazlı kulübün ilk başkan adayı olan Hasan Arat, spor yöneticisi, iş adamı ve eski basketbolcu kimliğiyle tanınıyor. Hasan Arat’ın kariyeri, mesleği, eğitimi ve hayatı hakkında merak edilenler haberimizde…

Beşiktaş’ta 5 Kasım 2023 tarihinde yapılacak olağanüstü seçimli genel kurul öncesi başkan adayları belli olmaya başladı. Siyah-beyazlı kulübün ilk başkan adayı olan Hasan Arat, sosyal medyada ve Beşiktaşlı taraftarlar arasında gündem oldu. Hasan Arat’ın kim olduğu, ne iş yaptığı, kaç yaşında olduğu ve hangi görevlerde bulunduğu merak edildi. İşte Hasan Arat hakkında detaylı bilgiler…

Hasan Arat kimdir?

Hasan Arat, 27 Eylül 1959 tarihinde İstanbul’da doğdu1. Türk spor yöneticisi, iş adamı ve eski profesyonel basketbolcudur. İstanbul’un 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunlarına ev sahipliği yapma adaylığının lideriydi1. 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunlarına ev sahipliği yapma hedefinin lideri olarak uluslararası olarak tanınmıştır.

Hasan Arat aslen Adana’lıdır. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunudur. Uzun seneler tekstil ve gayrimenkul yatırımcılığı alanında faaliyet gösteren şirketlerde yöneticilik yapmıştır. 1996 yılında Ekonomist Dergisi, Türkiye Milli Prodüktivite Merkezi ve Dünya Gazetesi tarafından ‘Yılın İş Adamı’ ödülüne layık görülmüştür.

Hasan Arat’ın spor kariyeri

Hasan Arat, basketbolculuk kariyerine Adana Demirspor’da başladı. Ardından 1977 ve 1981 yılları arasında Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nde (BJK) 5 sene forma giydi. Bu süreçte Beşiktaş ile 3 Türkiye Ligi, 2 Türkiye Kupası ve 2 Cumhurbaşkanlığı Kupası şampiyonluğu yaşadı.

Hasan Arat, basketbolculuk kariyerinin ardından iş hayatına atıldı. Ancak sporla bağını koparmadı. 1998-2000 yılları arasında Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nün (BJK) Başkan Yardımcılığını üstlendi. Ayrıca 2012 yılından itibaren Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nde (TMOK) çeşitli görevlerde bulundu. 2012-2016 yılları arasında TMOK Yönetim Kurulu Üyeliği, 2016-2020 yılları arasında TMOK Başkan Vekilliği ve 2020 yılından itibaren TMOK Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

Hasan Arat, aynı zamanda Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Yönetim Kurulu Üyesi ve FIBA Avrupa Yönetim Kurulu Üyesidir. Hasan Arat, 2013 yılında İstanbul’un 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunlarına ev sahipliği yapma adaylığının liderliğini üstlenmiştir. Bu süreçte uluslararası spor camiasında büyük takdir toplamıştır. Hasan Arat, 2017 yılında Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) tarafından ‘Olimpik Emir’ nişanı ile ödüllendirilmiştir.

Hasan Arat’ın Beşiktaş başkan adaylığı

Hasan Arat, 5 Kasım 2023 tarihinde yapılacak Beşiktaş olağanüstü seçimli genel kurulunda başkan adaylığını açıklamıştır. Hasan Arat, Beşiktaş’ın yeni başkanı olması halinde kulübün sportif, mali ve idari anlamda yeniden yapılanmasını sağlamayı hedeflediğini belirtmiştir. Hasan Arat, Beşiktaş’ın marka değerini artırmak, taraftarlarla bütünleşmek, altyapıya yatırım yapmak ve Avrupa’da başarı elde etmek için çalışacağını ifade etmiştir.

Hasan Arat’ın başkan adaylığı, Beşiktaş camiasında büyük bir heyecan yaratmıştır. Hasan Arat’ın spor yöneticiliği deneyimi, iş dünyasındaki başarıları ve uluslararası ilişkileri, siyah-beyazlı taraftarlar tarafından takdir edilmektedir. Hasan Arat’ın Beşiktaş başkanlığına seçilmesi durumunda kulübün geleceği için önemli adımlar atacağına inanılmaktadır. (Haber Merkezi)

Paylaş