havadurum

"Halkı uydurma ekonomik modeller kurtaramaz"

895
Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Hazineye Ait Taşınmaz Malların Değerlendirilmesi ve Katma Değer Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi üzerine yaptığı konuşmada "Yeni Ekonomik Modeli" eleştirdi. Özgür Ceylan, kanun teklifinin 3. Maddesinin biraz da geç kalınan bir düzenlemeyi içerdiğini ileri sürerken, "Her şeyin dijitalleştiği günümüzde vergi dairelerinde yapılan kurum içi yazışmaların dijital ortamda gerçekleştirilebilmesi için Hazine ve Maliye Bakanlığına yetki verilmektedir. Vergi mükelleflerinin de şifre ile değil de elektronik imza ile dilekçe gönderebilmesi maddeye eklenebilirdi diye düşünüyorum" diye konuştu. 
 
Muhasebe ücretlerinde KDV %1`e düşürülsün
CHP`li Özgür Ceylan, vergi sisteminin yükünü çekenlerin Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler olduğunu ifade ederken, meslektaşları için Arabuluculuk hakkının tanınmasını ve talepleri olan muhasebe ücretlerindeki KDV`nin yüzde 1`e düşürülmesinin de bu kanun teklifiyle karşılanabileceğini belirterek, "Ama genel anlamda maddeyle ilgili bir çekincemiz bulunmamaktadır. Ancak ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durum konusunda çok ciddi çekincelerimiz bulunmaktadır" diye konuştu. 
 
Özgür Ceylan Türkiye`nin AKP`nin yıllardır uyguladığı yanlış politikalar neticesinde üretemeyen, yüksek faiz ödeyen, dışa bağımlı, bütün önemli varlıkları satılmış bir ülke durumuna geldiğini ileri sürerken, "Çok ta eskiye gitmeye gerek yok son iki yılda yaşadıklarımıza bakalım. 2019 yerel seçimlerinde başarısız olan iktidar panik içerisinde. Ucube tek adam sistemi doğru kararların alınmasını yanlışların dile getirilmesini engelledikçe sorunlar daha da büyümekte. Enflasyonun yükselmesi bir türlü engellenememekte. İşsizlik almış başını gitmiş, yoksulluk her yerde kendini hissettirmekte" diye konuştu. Özgür Ceylan ekonomideki kötü gidişin sebebinin Saray olduğunu iddia ederken, "Bakanları bir bir affediyor ama nafile, bir türlü dikiş tutmuyor. Çünkü aslında sorun kendisinde. Muhafazakâr seçmene şirin gözükmek için faiz artırımına karşı çıkıyor Cumhurbaşkanı görüntüde. Ama bir yandan da Türkiye tarihinin en yüksek faiz ödemelerini yapıyor gerçekte" dedi.
 
"Yeni ekonomik model çökmüştür!"
CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın "Faiz sebep, enflasyon sonuç" teorisini de ağır bir dille eleştirirken, "Tarih 30 Kasım 2021 katıldığı bir televizyon programında iktisatçıları şaşırtan tarihi tespitini yapıyor. Faiz sebep, enflasyon neticedir. Faizi şu anda düşürüyoruz enflasyonun da inşallah düştüğünü hep birlikte göreceğiz diye. TL dolar karşısında yüzde 7 değer kaybediyor bu tarihi açıklamayla dolar rekor üstüne rekor kırıyor 13,96 TL ile. Sıkışıklık arttıkça aklına müthiş bir şey geliyor cumhurbaşkanının neden ben de kendime göre bir ekonomi modeli oluşturmayayım diye. Nasıl olsa kimse sormaz diye düşünüyor böyle mucize planın vardı da 20 yıldır neden uygulamadın diye" dedi. Aradan geçen zamana karşın hiçbir şeyin değişmediği gibi ekonominin daha da kötüye gittiğini belirten Özgür Ceylan, "Düşünüyor cumhurbaşkanı ortaya bir şey attık bunun içini de doldurmak lazım diye. Tarih 08 Aralık 2021 2,5 saat süren kabine toplantısının ardından basının karşısına çıkıyor ve yeni ekonomik modeli anlatıyor. İhracatla büyüme, yatırım, istihdam üretim modelimizin temeli diye. Muhalefete çatıyor ekonomide yaşanan değişimi sinsilikle mecrasından çarpıtmaya çalışıyorlar diyor. Bu zihniyet yüksek faizle ekonomiyi soğutmak küçültmek ve dolayısıyla istihdamı azaltmak istiyor diyor. İyi ki muhalefet var sanki 20 yıldır ülkeyi muhalefet yönetiyor" dedi. 
 
Saray`ın çözüm olarak sunduğu yeni ekonomik modelin "Yandaşlar" arasında büyük coşkuyla karşılanmasına karşın "Dış güçlerin her türlü oyununu bozan iktidara" rağmen enflasyon neden düşmediğini vatandaşın bir türlü kavrayamadığını ileri süren Özgür Ceylan, "Mucize ekonomik modelin açıklandığı Kasım`da yıllık enflasyon yüzde 21 iken Martta yüzde 61`e yükseldi hem de TÜİK e göre İşsizlik oranları Kasımda yüzde 11,2 iken Şubat yüzde 13,4`e, düşmesi gereken cari açık Kasım`da 2.68 milyar dolar iken Şubat`ta 8.10 milyar dolara yükselmiştir. Yani sözün kısası yeni ekonomik model çökmüştür" diye konuştu. 
 
"Ekonomi uydurma modellerle çözülmez"
Türkiye`nin sorunlarının Maliye Bakanı`nın gözlerine bakmakla ve sıkıştıkça yeni ekonomik modeller uydurmakla çözülemeyeceğini ileri süren Özgür Ceylan, "Asgari ücretin 4 bin 250 lira olduğu ülkemizde açlık sınırı 4 bin 928 liraya yoksulluk sınırı 16 bin 562 liraya yükselmişken, sizler bu milletin hafızasında batmamaya çalışan esnafı stokçulukla suçlayan, gübreye yüzde 300 zam yaparak çiftçiyi bitiren, mazot kuyrukları halk ekmek kuyrukları ve ucuz et kuyruklarını yaşatan ve kuyruklar bitsin diye zam yaptığını itiraf eden bir iktidar olarak yer alacaksınız" diye konuşurken, iktidarın ülkeye yapacağı en büyük iyiliğin yeni ekonomik modeller uydurmak değil bir an önce seçime gitmek olduğunu söyledi.
(Haber Merkezi)
Paylaş