DOLAR 28.8917 %0.05
EURO 31.5678 %0.17
G.ALTIN 1890.9794 %0.08
BITCOIN 37716.51 %-0.09
ETHERIUM 2044.8998 %-0.01
BIST100 7948.6 %0.03
havadurum

Hakan Peker Kimdir? Şarkıcılıktan Siyasete Geçiş Yapan Ünlü İsim Hakkında Merak Edilenler!

Hakan Peker, Türk pop müziğinin sevilen isimlerinden biri. 1980’lerden bu yana şarkılarıyla milyonları peşinden sürükleyen sanatçı, son dönemde siyasete atıldı. İYİ Parti’nin Safranbolu Belediye Başkan Adayı olan Hakan Peker, yerel seçimlerde yarışacak. Peki Hakan Peker kimdir? Kaç yaşında, nereli? Hakan Peker’in hayat hikayesi ve siyasi girişimi hakkında bilinmeyenler…

886

Hakan Peker, Türk pop müziğinin sevilen isimlerinden biri. 1980’lerden bu yana şarkılarıyla milyonları peşinden sürükleyen sanatçı, son dönemde siyasete atıldı. İYİ Parti’nin Safranbolu Belediye Başkan Adayı olan Hakan Peker, yerel seçimlerde yarışacak. Peki Hakan Peker kimdir? Kaç yaşında, nereli? Hakan Peker’in hayat hikayesi ve siyasi girişimi hakkında bilinmeyenler…

Hakan Peker’in Hayatı

Hakan Peker, 5 Şubat 1961’de İstanbul’da doğdu. Çocukluk yıllarından beri dansa tutkun olan sanatçı, 4 yaşındayken babasını trafik kazasında kaybetti. Sanat yaşamına Seyyal Taner ve Deniz Erkanat’ın dansçısı olarak başlayan Hakan Peker, 1981 yılında Türkiye Dans Yarışması’nda birinci oldu. TRT’nin eğlence programlarında ve çeşitli yurt içi ve yurt dışı konser organizasyonlarında yer aldı.

Hakan Peker için dans önemliydi, ama en büyük hayali şarkıcı olarak da ismini duyurmaktı. Türk Sanat Müziği ve Halk Müziği dinlerdi. Ama şarkıcılığını dansçılığıyla da bütünleştirmek istiyordu. O da pop müziği söylemeye karar verdi. 1989 yılında ilk albümü piyasaya çıktı. Bir Efsane ismini taşıyan albümle aynı ismi taşıyan çıkış şarkısı hit oldu. 1990 yılında çıkardığı Camdan Cama adlı albümü ise sanatçıya istediği başarıyı ve ünü getirdi.

Albümlerinden elde ettiği başarıların ardından Peker Müzik adlı plak şirketini kuran sanatçı bir yanda Hey Corç, Amma Velakin gibi kariyerini sağlamlaştırdığı albümlerini çıkarırken diğer yanda Türkçe sözlü popüler müziğe yeni isimlerin kazandırılmasını sağladı. Burak Kut’un, Zafer Peker’in, Gökhan Semiz’in, Özlem Tekin’in, Ali Güven’in ve Erhan Güleryüz’ün ilk albümleri Peker Müzik’ten çıktı.

1995 yılında çıkardığı Ateşini Yolla albümündeki klip şarkılarının yönetmenliklerini de üstlenen Peker, 1998 yılında Dünden Bugüne Hakan Peker adlı toplama albümünde hit şarkılarının yeni düzenlemelerine yer verdi. Bir Efsane şarkısı bu albümle bir kez daha hit oldu. 2000 yılında İlla ki albümüyle Türkiye Müzik Ödülleri’nde “en çok satan albüm” ve “yılın en iyi erkek sanatçısı” ödüllerini kazanan isim oldu.

2001 yılında dinlemekten zevk aldığı Türk Sanat Müziği şarkılarından oluşan Canım İstedi adlı özel albüm izledi. 2003 yılında Aşk Bana Lazım adlı stüdyo albümünü, 2004 yılında Taş Gibi adlı kariyerinin ilk teklisini piyasaya süren Peker, sırasıyla 2004 yılında Yak Beni, 2006 yılında Gece Gözlüm ve 2011 yılında Karamela adlı çalışmalarıyla müzik hayatını sürdürdü. Son olarak klibini Özge Ulusoy ile çektiği Mütemadiyen isimli single çalışmasını sevenleriyle buluşturdu. 7 Nisan 2016 tarihinde çıkardığı Efsane Şarkılar albümü ile tekrar sevenleriyle buluştu.

Hakan Peker’in Siyasi Girişimi

Hakan Peker, 2023 yılında yerel seçimlere katılmak için siyasete atıldı. İYİ Parti’nin Safranbolu Belediye Başkan Adayı olan sanatçı, partisinin grup toplantısında tanıtıldı. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Hakan Peker’i “Safranbolu’nun efsanesi” olarak nitelendirdi ve destek istedi.

Hakan Peker ise konuşmasında şunları söyledi: “Ben bir sanatçıyım, bir eğlence insanıyım. Ama bu ülkenin sorunlarına da duyarsız kalamadım. Bu ülke için bir şeyler yapmak istedim. Safranbolu benim doğduğum yer, benim memleketim. Safranbolu’yu hak ettiği yere getirmek için aday oldum. Safranbolu’yu kültür, sanat, turizm ve eğitim alanlarında örnek bir ilçe yapmak istiyorum. Safranbolu’ya hizmet etmek için İYİ Parti’den aday oldum. Çünkü İYİ Parti Türkiye’nin umudu, Türkiye’nin geleceği. İYİ Parti’nin ilkelerine ve vizyonuna inanıyorum. İYİ Parti’nin lideri Meral Akşener’e güveniyorum. Ben bu yola çıkarken sizlerden destek istiyorum. Safranbolu’yu hep birlikte iyi yapalım.”

(Haber Merkezi)

Paylaş