DOLAR 27.1479 %0.00
EURO 29.0073 %0.00
G.ALTIN 1680.291 %0.00
BITCOIN 26575.4573 %-0.08
ETHERIUM 1593.2711 %-0.02
BIST100 8039.18 %0.00
havadurum

Hacımusalar; "Bu anlayış kabul edilemez"

Eğitim Sen Çanakkale Şubesi, Türkiye'deki eğitim sistemine "tek din, tek mezhep" anlayışının dayatıldığına ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdi.

359
Eğitim Sen Çanakkale Şubesi, eğitim sisteminde dini kural ve referanslara göre biçimlendirilmek istendiğine değinerek basın açıklaması gerçekleştirildi. Yapılan basın açıklamasında konuşan Eğitim Sen Çanakkale Şube Başkanı Yasin Hacımusalar; "Türkiye'deki bütün eğitim kurumları, iktidarın ırkçı, mezhepçi, ayrımcı ve otoriter uygulamaları nedeniyle gerçek işlevlerinden hızla uzaklaştırılmıştır" dedi.

Hacımusalar; "Laik eğitime aykırı adımlar atılmıştır"
Türkiye'de bugüne kadar eğitim alanında Milli Eğitim Bakanlığı ile Diyanet İşleri Bakanlığı arasında çok sayıda iş birliği protokolünün imzalandığını belirten Eğitim Sen Çanakkale Şube Başkanı Yasin Hacımusalar; "Türkiye'de uzunca bir süredir eğitim sisteminin siyasi iktidarın siyasal-ideolojik hedefleri doğrultusunda dini kural ve referanslara göre biçimlendirmek istendiği bilinmektedir. Bugüne kadar eğitim alanında Millî Eğitim Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı, dini vakıf ve dernekler arasında çok sayıda iş birliği protokolü imzalanmış, okullarda hayata geçirilen ortak projeler üzerinden eğitimi dinselleşme süreci hızlandırılarak laik eğitim ve laik yaşama temelden aykırı adımlar atılmıştır" şeklinde konuştu.

ÇEDES Projesi'ni değerlendirdi
ÇEDES Projesi kapsamında ülke çapında toplantılar yapılırken çeşitli kararlar alındığına değinen Hacımusalar; "Millî Eğitim Bakanlığına bağlı ortaokullar ve imam hatip okulları, Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı il/ilçe spor müdürlükleri/Gençlik merkezleri ile Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı Diyanet Gençlik Merkezleri iş birliğinde yürütülmekte olan Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum Projesi" (ÇEDES) kapsamında bir süredir ülke çapında toplantılar yapılmakta ve çeşitli kararlar alınmaktadır. Bu kararlardan birisi de Milli Eğitim Müdürlükleri ve il müftülükleri aracılığıyla okullara öğrencilerin 'manevi gelişimini desteklemek' amacıyla 'manevi danışman' görevlendirilmesi olmuştur" ifadelerini kullandı.

"Eğitim kurumları, gerçek işlevlerinden uzaklaştırılmıştır"
Türkiye'deki eğitim kurumlarının esas işlevlerinden uzaklaştığını, eşit, özgür ve demokratik yaşama karşı tavır alındığını vurgulayan Hacımusalar; "Türkiye'deki bütün eğitim kurumları, iktidarın ırkçı, mezhepçi, ayrımcı ve otoriter uygulamaları nedeniyle gerçek işlevlerinden hızla uzaklaştırılmıştır. İktidarın eğitim başta olmak üzere, toplumsal yaşamın bütün alanlarında 'tek din, tek mezhep' anlayışı çerçevesinde hayata geçirdiği bu tür uygulamalar ile laik-bilimsel eğitim başta olmak üzere eşit, özgür ve demokratik yaşama karşı açık bir tavır alındığı anlaşılmaktadır" diye konuştu.

"Bilimsel bir eğitim için mücadelemizi sürdüreceğiz"
Türkiye'de eğitim sisteminin, "tek din, tek mezhep" anlayışına göre biçimlendirilmek istendiğini ifade eden Hacımusalar; "Eğitim sisteminde ve genel olarak toplumsal yaşamda iktidarın kendi dünya görüşüne ve yaşam tarzına uygun nesiller yetiştirme yönündeki uygulamaları tüm topluma yönelik fiili bir baskı ve dayatma haline gelmiştir. Bu konuda özellikle eğitim sisteminin "tek din, tek mezhep" anlayışına uygun olarak dini kurallara göre biçimlendirilmek istenmesi kabul edilemez. Eğitim Sen olarak eşit, özgür, demokratik, laik ve bilimsel bir eğitim ve yaşam için mücadelemizi sürdürdük ve bundan sonrada aynı kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğiz" dedi.
(Damla Yeltekin)
Paylaş