havadurum

Güneş'te dev patlama! NASA uyardı! Dünya'yı tehdit ediyor mu?

Güneş'te dev patlama! 7 yıl sonra gelen güneş patlaması ne ifade ediyor? Dünya'yı tehdit ediyor mu? Uydular ve elektrik şebekeleri risk altında mı?

1707

NASA tarafından yapılan açıklamaya göre, Güneş'te 10 Mayıs 2024 tarihinde, son 7 yılın en büyük patlaması gerçekleşti. Bu patlama, son derece güçlü bir güneş fırtınasına yol açtı. Peki bu patlama Dünya'yı nasıl etkileyecek? Uydular ve elektrik şebekeleri tehlikede mi?

Güneş, bildiğimiz gibi, Dünya'ya ışık ve ısı veren yıldızımızdır. Fakat Güneş'in sakin bir gök cismi olmadığının da farkındayız. Yüzeyinde sürekli patlamalar ve fırtınalar meydana gelmektedir. Bu patlamalar, uzaya büyük miktarda enerji ve parçacık salmaktadır.

10 Mayıs 2024 tarihinde Güneş'te gerçekleşen patlama, son derece güçlüydü ve " X3.9" sınıfında olarak kaydedildi. NASA güneş patlamasının görüntüsünü kaydetti.

Patlama sonucu, uzaya büyük miktarda enerji ve yüklü parçacık salındı. Bu durum, Dünya'nın manyetik alanını etkiledi ve jeomanyetik fırtınaya yol açtı. Jeomanyetik fırtınalar, uydularda ve elektrik şebekelerinde hasara neden olabilecek kadar güçlü olabilir.

“Radyo iletişimini, elektrik güç şebekelerini etkileyebilir”

NASA tarafından yapılan açıklamada, “Güneş, 10 Mayıs 2024’te sabahın 2:54’ünde zirveye ulaşan güçlü bir güneş patlaması yaydı. Güneşi sürekli izleyen NASA’nın Güneş Dinamikleri Gözlemevi, olayın bir görüntüsünü yakaladı. Güneş patlamaları güçlü enerji patlamalarıdır. Patlamalar ve güneş fırtınaları radyo iletişimini, elektrik güç şebekelerini, navigasyon sinyallerini etkileyebilir ve uzay araçları ile astronotlar için riskler oluşturabilir. Bu patlama, X3.9 sınıfında bir patlama olarak sınıflandırılmıştır. X sınıfı, en yoğun patlamaları belirtirken, sayı gücü hakkında daha fazla bilgi verir” denildi.

Peki bu jeomanyetik fırtına Dünya'yı nasıl etkileyecek?

Uzmanlar, jeomanyetik fırtınanın bazı bölgelerde uydularda arızalara neden olabileceğini ve elektrik şebekelerinde kesintilere yol açabileceğini belirtiyor. Fakat şu ana kadar herhangi bir hasar bildirilmedi.

Jeomanyetik fırtına ne kadar sürecek?

Jeomanyetik fırtınanın 11-12 Mayıs tarihleri arasında devam etmesi bekleniyor.

Peki bu fırtına sırasında neler yapmalıyız?

Uzmanlar, elektronik cihazlarınızı fişten çekmenizi ve fırtına sona erene kadar kullanmamanızı tavsiye ediyor.

(DAMLA YELTEKİN)
Paylaş