havadurum

Gökhan, Muammer Aksoy ve Abdi İpekçi'yi andı!

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, suikast sonucu yaşamını yitiren Atatürkçü Düşünce Derneği kurucularından Prof. Dr. Muammer Aksoy ve gazeteci Abdi İpekçi'yi andı.

389

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Muammer Aksoy ve Abdi İpekçi'yi ölüm yıl dönümlerinde andı. Gökhan, “Ülkemizin herkes için daha adaletli, daha barışçıl, daha özgür yaşanılır bir yer olması yolunda çok kıymetli bilim insanlarını, aydınları, gazetecileri, demokrasi, adalet ve özgürlük savunucularını hain pusularda acımasız cinayetlere kurban verdik. Ne yazık ki ocak ayı adaleti, demokrasiyi yüceltmek adına bedelini canlarıyla ödeyenlerin anıldığı, Adalet ve Demokrasi Haftası'nın yer aldığı acılarla dolu bir ay… Üniversite yıllarımda derslerine girme ayrıcalığını da yaşadığım Prof. Dr. Muammer Aksoy da bundan tam 34 yıl önce Ankara'daki evinin önünde hain bir suikaste uğramış, adaletin, özgürlüklerin laikliğin gelişmesi için verdiği mücadeleyi canıyla ödemişti. Ve benzer bir acı sonu da 1979'da usta gazetecimiz, aydınımız Abdi İpekçi için yaşadık” dedi.

"Aksoy ve İpekçi'yi saygı ve rahmetle anıyorum"

“Aydınlatılmayan karanlıklar acıları birbiri ardını getiriyor, ülkemizin tarihinde kara bir leke olarak kalıyor” sözlerine dikkat çeken Başkan Gökhan, “Ancak alçaklara yakışan hain pusularda hayattan koparılan Atatürkçü Düşünce Derneği kurucularından kıymetli bilim insanı Prof. Dr. Muammer Aksoy'u ve yaşamı boyunca düşünce özgürlüğü ve barış savunuculuğu ile tanıdığımız, gazeteciliğin kıymetli isimlerinden Abdi İpekçi'yi katledilişlerinin yıl dönümünde saygı ve rahmetle anıyorum” diye ifade etti.

(DAMLA YELTEKİN)
Paylaş